Search icon

Naziemna telewizja cyfrowa – jak odbierać? Co zmieni DVB-T2?

28.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Rozdzielczość 4K czy 8K?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Naziemna telewizja cyfrowa to dostęp do całkiem pokaźnej liczby kanałów całkowicie za darmo. Pierwsze, regularnie działające odbiorniki DVB-T uruchomiono w 2010 roku, a przed nami kolejna rewolucja. W 2022 roku pojawi się nowy standard, czyli DVBT-2. Co to zmienia i jakie korzyści płyną z tego dla użytkowników?

Czym jest telewizja naziemna?

TV naziemna zastąpiła w pełni tę analogową już w 2013 roku. Ta cyfrowa metoda przesyłania programów do widza, która działa z wykorzystaniem naziemnej infrastruktury nadawczej, zmieniła bardzo wiele. Przede wszystkim zyskaliśmy dostęp do zdecydowanie większej liczby kanałów. Poprawiła się również jakość dźwięku i obrazu. Nie występuje efekt śnieżenia czy odbić, które tak często pojawiały się w przypadku telewizji analogowej, a także możemy odbierać dźwięk wielokanałowy (Dolby Digital).

I na tym nie koniec, bo wraz z wejściem w życie standardu DVB-T, zyskaliśmy dostęp do kilku dodatkowych funkcji.

  • EPG, czyli elektroniczny przewodnik po kanałach, który całkowicie wyeliminował konieczność korzystania z papierowych programów telewizyjnych.
  • PVR, który daje możliwość nagrywania programów telewizyjnych czy zatrzymania na chwilę aktualnie oglądanego kanału (do tego potrzebujemy jednak odpowiedniego tunera).
  • VOD (filmy na życzenie), które zapewniają dostęp do wirtualnej wypożyczalni filmów i programów telewizyjnych.

Jakie kanały są dostępne w 2021 roku?

Lista kanałów dostępnych w ramach telewizji naziemnej jest naprawdę obszerna. Możemy oglądać programy edukacyjne, rozrywkowe czy informacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce działają cztery ogólnodostępne multipleksy, jeden nadający programy kodowane Cyfrowego Polsatu i multipleksy lokalne, do których dostęp mają widzowie z danego regionu.

Lista darmowych kanałów wygląda następująco:

  • MUX 1 – Stopklatka TV, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV.
  • MUX 2 – Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat.
  • MUX 3 – TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP 3, TVP Sport, TVP Historia, TVP Rozrywka.
  • MUX 8 – Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP HD, TVP Kultura HD.
naziemna telewizja cyfrowa

Jak odbierać TV naziemną? Co jest potrzebne?

W zasadzie dzisiaj praktycznie każdy widz już korzysta z telewizji naziemnej. Jeśli jednak chcesz się dowiedzieć, jak odbierać sygnał cyfrowy, to rozwiązania tak naprawdę są dwa: telewizor z wbudowany tunerem DVB-T albo zewnętrzny dekoder.

Pierwsza opcja jest wygodna – nie potrzeba dodatkowych urządzeń, aby oglądać telewizję. Większość telewizorów, nawet tych sprzed kilku lat, ma wbudowany tuner DVB-T. Jeśli jeszcze nie korzystasz z telewizji naziemnej i chcesz zacząć, upewnij się, że możesz podłączyć antenę bezpośrednio do tunera. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w specyfikacji swojego urządzenia.

Użytkownicy telewizorów bez tunera muszą zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder, który umożliwi im odbiór sygnału cyfrowego. Koszt urządzenia jest różny. Można znaleźć modele za nieco ponad 100 zł i bardzo drogie urządzenie, których cena sięga do kilkuset złotych.

Tuner DVB-T jest dodatkowym kosztem, ale zwykle też oferuje więcej funkcji niż odbiornik wbudowany w telewizorze. Na przykład odtwarzanie filmów z USB czy nagrywanie programów.

Wraz z wejściem nowego standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC zmienią się i urządzenia do odbioru telewizji naziemnej.

To oznacza, że wszyscy, którzy nie mają telewizora z wbudowanym tunerem kompatybilnym z nowym standardem, będą musieli zainwestować w nowy dekoder… albo nowy telewizor.

naziemna telewizja cyfrowa nowy telewizor

Zmiana DVB-T na DVBT-2 – co to oznacza?

Nowy standard DVBT-2 to jeszcze lepsza jakość dźwięku i obrazu. Cytując z gov.pl:

Co zmieni DVB-T2?

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

A bardziej konkretnie, dzięki DVBT-2 pojawi się jeszcze więcej darmowych programów, poprawi się jakość dźwięku i obrazu (wszystkie programy będą w jakości HD). Oprócz tego, nowy standard zapewni możliwość nadawania programów w UHD, rzadziej pojawią się też zakłócenia.

Na szczególną uwagę zasługuje telewizja hybrydowa, czyli HbbTV. Nie jest to nowość, bo pierwsze testy odbywały się w Polsce w 2021 roku, a jednak wciąż niewielu wie, co kryje się pod tym pojęciem. HbbTV łączy tradycyjny sygnał telewizyjny z danymi odbieranymi przez internet.

Działa to w ten sposób, że wraz z sygnałem z dekodera do telewizora dociera również informacja o dodatkowych treściach. Widz zobaczy je w formie wyskakującego w górnym rogu ekranu, a po kliknięciu – zyska dostęp do rozszerzonych informacji. Mogą to być dodatkowe dane o aktorach, którzy grają w oglądanym filmie czy skład drużyn piłkarskich – oczywiście, to tylko przykłady.

Jak oglądać telewizję bez anteny?

Teoretycznie telewizja naziemna bez anteny nie ma prawa funkcjonować. Musimy podpiąć ją bezpośrednio do telewizora (jeśli mamy wbudowany tuner DVB-T) albo do dekodera zewnętrznego.

Jeśli jednak mamy dostęp do komputera i stałego łącza sieciowego, okazuje się, że telewizja bez anteny może działać. Wystarczy zaopatrzyć się w tuner, który podłączymy do komputera i w ten sposób będziemy mogli oglądać telewizję.

Nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej

Na przełomie czerwca i lipca miało pojawić się 12 nowych kanałów dostępnych w ramach lokalnego multipleksu na Dolnym Śląsku. Przedsięwzięcie nieco się opóźniło, ale spółka MWE Teleport w końcu otrzymała pozwolenie.

Na pewno pojawią się dwa kanały: Dami TV i Echo 24, a ponadto: Biznes24, Filmax, Gold TV, Home TV, Junior Music, Mango 24/Super TV, Nuta.TV, Power TV, TV Okazje, Ultra TV 4K, Stars.TV, 4fun.tv.

Dostęp do nowych kanałów będą mieli mieszkańcy Jeleniej Góry, Chojnowa, Bolesławca i Lubania.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.