Search icon

Najlepsze przeglądarki internetowe. Ranking przeglądarek 2021

15.09.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Najlepsze przeglądarki internetowe. Ranking przeglądarek 2021
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
5/5 - (2 votes)

Dostosowanie przeglądarki internetowej do indywidualnych potrzeb może czasem przysparzać bólu głowy. Dokonując wyboru trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygodę obsługi, ale też na ustawienia czy ilość dostępnych rozszerzeń.

Warto pamiętać, że na wydajność przeglądarki wpływa nie tylko ilość włączonych opcji i rozszerzeń, ale też sposób użytkowania i sprzęt na którym pracujemy.

Jaka jest najlepsza przeglądarka internetowa?

Google Chrome

Google Chrome jest przeglądarką, która osiągnęła zdecydowanie największą popularność. Użytkownicy chwalą ją za szybkość i sprawne działanie. W sklepie Chrome Web Store dostępnych jest całe mnóstwo dodatków rozszerzających jej funkcjonalność, dzięki czemu każdy dowolnie modyfikować to narzędzie do przeglądania Internetu.

Chrome zawdzięcza popularność również telefonom z Androidem, na których jest ustawiony jako domyślna przeglądarka. Dzięki temu synchronizacja jest szybsza i łatwiejsza, bo wystarczy tylko zalogować się na swoje konto.

Jednak ten wybór nie w każdym przypadku sprawdzi się najlepiej. Chrome ma tendencje do pożerania sporych ilości pamięci RAM i może nie działać płynnie na starszych urządzeniach. Zdarza mu się również spowalniać pracę przy otwieraniu większej ilości kart.

Mozilla Firefox 

Wielu uważa, że Firefox jest najwygodniejszą i najbardziej przemyślaną przeglądarką. Ogromna ilość rozszerzeń dodatkowo zwiększa liczne możliwości Firefoxa.

Oferuje wbudowaną ochronę prywatności, wygodny tryb czytania, możliwość tagowania zakładek, narzędzia programistyczne i wiele więcej.

Z czasem jednak potrafi znacznie zwolnić albo zacinać się, choć nie dzieje się tak za każdym razem. No i podobnie jak Chrome, zjada bardzo dużo pamięci RAM.

Microsoft Edge 

Początkowo w roli następcy Internet Explorera nie cieszył się pochlebnymi opiniami.

Obecnie Edge funkcjonuje jako bardzo przyzwoita przeglądarka, która może wiele zaoferować. Opiera się na technologii Chromium, co umożliwia korzystanie z rozszerzeń ze sklepu Chrome Web Store.

Edge oferuje czytnik immersyjny, obsługę aplikacji PWA i wysoki poziom bezpieczeństwa. Ciekawą funkcją są Kolekcje, dzięki którym zapiszemy notatki, zdjęcia, całe strony lub tylko ich fragmenty. To przydatne narzędzie, jednak trzeba się do niego przyzwyczaić.

Jeżeli chcesz funkcjonalną przeglądarkę podobną do Chrome, ale nie masz zbyt wiele RAMu, warto zainteresować się ofertą Microsoftu. Jednak trzeba pamiętać, że Edge nie jest aż tak wydajny jak Chrome czy Firefox.

Opera 

Opera to kolejna przeglądarka oparta na Chromium. Boczny pasek daje szybki dostęp do aplikacji społecznościowych, gdzie można szybko przesłać wiadomość bez wychodzenia z aktualnie przeglądanej strony.

Godne uwagi są funkcje prywatności, takie jak bloker natrętnych reklam czy śledzenia. Przeglądarka ma również wbudowany dostęp do bezpłatnego VPN, funkcję Opera Turbo i tryb oszczędzania energii.

Niestety, Opera nie jest tak szybka jak Chrome i Firefox. Mnogość opcji sprawia, że interfejs wersji desktopowej nie jest tak schludny i minimalistyczny jak u konkurentów. Jednak wciąż może okazać się wygodną i praktyczną przeglądarką.

Brave 

Brave zdobywa popularność jako dobra alternatywa dla powyższych przeglądarek. Również opiera się na Chromium, dzięki czemu działa wydajnie, a strony szybko się wczytują.

Brave blokuje reklamy i większość narzędzi do śledzenia sieci, a priorytetem jest ochrona prywatności użytkowników i danych. Umożliwia również zarabianie podczas przeglądania Internetu, oferując kryptowaluty za wyświetlenie reklam.

Osoby lubiące modyfikacje wyglądu przeglądarki mogą być nieco rozczarowane, bo Brave nie oferuje za wiele w tym zakresie.

Alternatywne przeglądarki internetowe

Oprócz najbardziej znanych przeglądarek internetowych na rynku znaleźć można również ciekawe alternatywy. Mimo że są jeszcze mało znane, to warto je wypróbować ze względu na specyficzne funkcje i rozwiązania w nich zastosowane.(mało znane, ale może warto je wypróbować).

Vivaldi

Vivaldi to ciekawa przeglądarka wyróżniająca się własnym interfejsem, który można łatwo personalizować.

Skróty dają szybki dostęp do różnych funkcji, dzięki czemu wszystko co najpotrzebniejsze można mieć zawsze pod ręką.

Dostępnych jest mnóstwo opcji i motywów. Jednak może to być wadą dla początkujących użytkowników, którzy woleliby skorzystać z prostszej przeglądarki.

Epic Privacy Browser

To propozycja dla tych, którzy kręcą nosem na Google, nie chcą być śledzeni w sieci przez tego internetowego giganta, jak i inne firmy.

Przeglądarka jest oparta na Chromium, jednak została pozbawiona wszystkich usług śledzących. Blokuje reklamy, nie zapisuje historii i wymusza pełne szyfrowanie połączeń.

Jaka przeglądarka jest najlepsza?

Każdy sam musi zdecydować, która przeglądarka internetowa sprawdzi się najlepiej. Warto przetestować kilka różnych przeglądarek i sprawdzić, która z nich oferuje najwygodniejsze korzystanie z Internetu.

Mając komputer z większą ilością RAMu można śmiało wybrać Chrome lub Firefox. Edge i Opera sprawdzą się również na słabszych urządzeniach. Programiści chętniej mogą sięgać po Firefoxa, a osoby stale siedzące na Facebooku i Instagramie może bardziej zainteresować Opera.

A jakie są najpopularniejsze przeglądarki w Polsce?

Bez wątpienia króluje przeglądarka Google. Niemal 72% użytkowników decyduje się na korzystanie z Chrome. Kolejnym popularnym wyborem jest Firefox (9,2%), Opera (6,2%) i Safari (4,2). Natomiast z Edge korzysta 3,5% internautów.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.