Żyroskop w telefonie — co to jest? Do czego służy i jak go włączyć?
Żyroskop w telefonie to już standard, dostępny nawet w starszych modelach smartfonów. Do czego służy żyroskop? Co to takiego i w jakich urządzeniach się go stosuje? Czym się różni żyroskop od równie popularnego w telefonach komórkowych akcelerometru? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
- Co to jest żyroskop?
- Jak działa żyroskop?
- Do czego służy żyroskop w telefonie?
- Czym różni się żyroskop od akcelerometru?
- Gdzie jeszcze jest stosowany żyroskop?
Co to jest żyroskop?
Żyroskop w telefonie to urządzenie służące do pomiaru prędkości kątowej. Tak nazywa się niewielki czujnik wbudowany w smartfon, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne określenie, w jakiej orientacji względem pionu i poziomu znajduje się sprzęt.
Żyroskop stale mierzy ruch oraz kierunek i kąt obrotu telefonu, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z różnych dodatkowych funkcji, np. obracania ekranu, nawigowania, aktywowania latarki poprzez zmianę położenia telefonu czy też sterowania kierunkiem poruszania się postaci w grach mobilnych.
Jak działa żyroskop?
Żyroskop w telefonie jest zbudowany z mikroskopijnych blaszek, które wibrują pod wpływem ruchów urządzenia. Drgania te są odczytywane jako zmiany położenia przestrzennego.
Technologia żyroskopu została wynaleziona w 1852 roku, przez francuskiego fizyka doświadczalnego, Jeana Foucaulta.
Ten sam badacz dokonał jednego z pierwszych pomiarów prędkości światła w powietrzu i w wodzie, zbudował pryzmat polaryzacyjny i fotometr, był pionierem w dziedzinie fotografii astronomicznej, a także udowodnił istnienie ruchu obrotowego Ziemi.
Do czego służy żyroskop w telefonie?
Telefon z żyroskopem oferuje użytkownikowi wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich jest automatyczny obrót ekranu, mający na celu poprawę widoczności przeglądanej witryny internetowej, plików graficznych, gier czy też filmów. Żyroskop w telefonie posiada również inne zastosowania:
- monitoruje ruch podczas ćwiczeń fizycznych, co pozwala mierzyć osiągi,
- pełni funkcję korygującą i/lub stabilizującą podczas fotografowania oraz kręcenia filmów,
- pozwala na czerpanie lepszych wrażeń podczas grania w gry mobilne oraz przeglądania i wykonywania zdjęć panoramicznych lub 3D,
- pozwala na sterowanie pojazdami w grach wyścigowych poprzez przekręcanie smartfona w prawo lub w lewo,
- umożliwia korzystanie z niektórych funkcji smartfona za pomocą gestów (np. uruchamianie aparatu/latarki albo odbieranie/odrzucanie połączeń telefonicznych).
Jak włączyć żyroskop w telefonie z systemem Android lub iOS?
W przypadku większości telefonów z żyroskopem opartych na systemie Android, funkcja ta jest aktywowana automatycznie. Aby móc korzystać z żyroskopu, wystarczy jedynie uruchomić urządzenie. Natomiast jeśli omyłkowo doszło do wyłączenia sensora, wystarczy udać się do paska powiadomień, znaleźć tam opcję Obracaj automatycznie (lub o podobnej nazwie) i ją kliknąć. Od tego momentu żyroskop będzie aktywny.
Jak włączyć żyroskop w telefonie z systemem iOS?
W tym przypadku sensor należy uruchomić manualnie, z poziomu centrum sterowania. Wystarczy przesunąć palcem w dół od prawego górnego rogu ekranu i następnie odszukać przycisk blokady orientacji pionowej. Stuknięcie w ikonkę wyłączy blokadę, co umożliwi obracanie ekranu na telefonie iPhone. Inny sposób na włączenie w telefonie z żyroskopem funkcji obracania ekranu to skorzystanie z aplikacji Safari, wybranie zakładki Prywatność i zabezpieczenia i następnie zaznaczenie opcji Ruch i orientacja.
Czym różni się żyroskop od akcelerometru?
Poza żyroskopem w telefonach, tabletach, smartwatchach i smartbandach stosuje się również akcelerometry, czyli czujniki służące do pomiaru przyspieszenia liniowego oraz odległości, jaką przebył obiekt.
W odróżnieniu od akcelerometru żyroskop mierzy pomiar przestrzenny, a nie liniowy, jest także o wiele bardziej precyzyjny, dlatego warto, aby smartfon był wyposażony w oba sensory.
Czujniki będą się wtedy uzupełniać, co pozwoli na uzyskanie najbardziej wiarygodnego wyniku pomiaru.
Gdzie jeszcze jest stosowany żyroskop?
Poza telefonami komórkowymi żyroskopy są instalowane również w:
- goglach VR — dzięki temu możliwe jest przeniesienie ruchów głowy do gry lub interaktywnego wideo i rozglądanie się po wirtualnym świecie,
- kompasach — żyroskopowe kompasy odgrywają dużą rolę w nawigacji, ponieważ wskazują prawdziwą północ, niezależnie od pola magnetycznego Ziemi,
- samolotach, statkach i śmigłowcach, gdzie służą do określania położenia maszyny względem ziemi (bez względu na warunki pogodowe) i wskazywania kierunku w nawigacji,
- smartwatchach oraz smartbandach — żyroskop w zegarku lub inteligentnej opasce pozwala na zbieranie dokładnych informacji o ruchu użytkownika w trzech płaszczyznach. Dzięki temu możliwe jest śledzenie przebytych tras podczas joggingu lub trekkingu, a także lepsze planowanie treningów sportowych oraz monitorowanie ich efektów,
- tabletach — pomiar położenia urządzenia w przestrzeni za pomocą specjalnych sensorów jest przydatny podczas grania w różne gry mobilne oraz oglądania filmów, zdjęć czy też stron internetowych na pełnym ekranie.
Może Cię zainteresować: