Motorola pokazała prototyp zwijanego smartfona – wygląda fantastycznie!

23.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Motorola pokazała prototyp zwijanego smartfona – wygląda fantastycznie!
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wszyscy producenci smartfonów myślą nad tym, jakie nowoczesne rozwiązania dodać do swoich urządzeń. Jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie podzespołów w ostatnich latach stał się składany ekran. Poza efektem „wow” pozwala połączyć kompaktowe wymiary urządzenia i dużą przekątną ekranu. Motorola chce to jednak zrobić inaczej. Zamiast składanego na pół, Motorola przyszłości dostanie zwijany ekran.

Zwijany ekran Motoroli – lepszy od składanego?

Nawet najpopularniejszy składany telefon Samsung Galaxy Z nie jest smartfonem bez wad. Przede wszystkim konstrukcja składanego ekranu jest dość droga i delikatna. Przez to telefony z takim ekranem nie mają wytrzymałości na poziomie „zwykłych” modeli. Być może rozwiązaniem nie jest więc dalszy rozwój tej technologii, a zupełna zmiana podejścia? Takim tokiem rozumowania być może poszła Motorola, prezentując zwijany ekran w prototypowym smartfonie.

Smartfon Motoroli z ekranem rollable może zwiększyć swoją wysokość.

Zasada działania zwijanego ekranu w smartfonie jest podobna do „składaków”. Zamiast jednego zgięcia mamy ich wiele. Dzięki temu unikniemy zniszczenia, czy nieestetycznego efektu wizualnego, z czym często borykają się właściciele składanych smartfonów. Można więc powiedzieć, że ekran „rollable” jest rozwinięciem znanej już technologii. Dotychczas kilku producentów prezentowało już takie ekrany, zarówno w smartfonach, jak i w innych urządzeniach – na przykład telewizorach.

Czy zwijany ekran oznacza koniec wad znanych ze „składaków”?

W przypadku telefonów ze składanym ekranem dużym problemem były między innymi drobne zabrudzenia dostające się pomiędzy tafle złożonego smartfona. Czy ten problem wyeliminuje użycie zwijanego ekranu? Raczej nie. Ten bowiem i tak będzie musiał znaleźć swoje miejsce wewnątrz obudowy. Z nim powędrują tam okruszki, czy inne zabrudzenia. Mogą powodować rysowanie się dość wrażliwej powierzchni ekranu – podobnie jak w składanej odmianie wyświetlaczy. Nie można ich bowiem przykryć grubym szkłem ochronnym – uniemożliwiałoby to rolowanie ekranu lub jego zgięcie.

Zwijany ekran w Motoroli

Motorola z rolowanym ekranem pokazana na Tech World 2022

Koncepcja Motoroli ze zwijanym ekranem została pierwszy raz pokazana podczas wydarzenia Tech World 2022. To event organizowany przez Lenovo, czyli właściciela marki Motorola. Tam też mogliśmy zobaczyć krótki filmik, pokazujący zwijanie się ekranu prototypowej Motoroli. Odbywa się to po wciśnięciu przycisku znajdującego się z boku obudowy.

Na filmie, który jest pewnego rodzaju pokazaniem możliwości producenta, widzimy smartfon zmieniający swoją wielkość. Jak twierdzą twórcy, po zwinięciu otrzymujemy urządzenie tak małe, jak żaden inny flagowy smartfon. Jeżeli natomiast rozwiniemy ekran, treści znajdujące się na nim dostosowują się automatycznie do nowego rozmiaru. Maksymalne rozmiary przypominają po prostu smartfony z dużymi wyświetlaczami. Jest to więc znacznie mniejsze urządzenie, niż Samsung Galaxy Z Fold. Wielkością i możliwościami przypomina raczej Galaxy Z Flip.

Motorola podkreśla, że zaprezentowany sprzęt jest jedynie koncepcją i pokazaniem możliwości technicznych. To kierunek, w którym mogą pójść w przyszłości. Warto jednak docenić fakt, że wraz z rozwojem sprzętu, od razu pomyślano o dopasowanym do niego oprogramowaniu.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.