Czym jest zoombombing? Czy wciąż stanowi problem?
W 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa, mnóstwo osób zaczęło na co dzień korzystać z aplikacji do wideokonferencji. Jedną z najpopularniejszych stał się Zoom. Wideorozmowy w programie nie zawsze jednak przebiegały tak, jak powinny, z uwagi na nowe zagrożenie – zoombombing. Na czym polega to zjawisko i co zrobić, by się przed nim ochronić? Sprawdźmy!
- Co to jest zoombombing?
- Jak działa zoombombing?
- Czy zoombombing dotyczy tylko aplikacji Zoom?
- Jak się chronić przed zoombombingiem?
Co to jest zoombombing?
Zoom to aplikacja, która powszechnie wykorzystywana jest zarówno przez pracowników wielu firm, a także nauczycieli, do przeprowadzania lekcji online.
Niestety, z uwagi na to, że wideokonferencje domyślnie mają publiczny status, niekiedy pojawiały się na nich niezaproszone osoby, które, dołączając do rozmowy, bombardowały jej uczestników nieprzyjemnymi treściami, między innymi pornograficznymi, a także różnymi, pełnymi nienawiści wyzwiskami. Zjawisko to zyskało nazwę zoombombingu.
Jak działa zoombombing?
Wideokonferencje na Zoomie są hostowane na kanałach publicznych, udostępnianych w Internecie przez adres URL. Przez to właśnie stały się łatwo dostępne dla tzw. internetowych trolli. Z łatwością mogli oni znaleźć wybrane niezabezpieczone sesje i dołączyć do spotkania, np. wpisując w wyszukiwarkę hasło “zoom.us”. W ten sposób hakerzy udostępniali niepokojące treści, potencjalnie złośliwe oprogramowanie czy przejmowali kontrolę nad ekranem innego uczestnika spotkania.
Na szczęście właściciele aplikacji Zoom szybko zareagowali na zaistniałe problemy. Postarano się nie tylko lepiej edukować użytkowników, ale też wprowadzić nowe zasady polityki prywatności, dzięki którym wszelkie obawy o to, czy Zoom jest bezpieczny, miały zostać rozwiane. Dodano między innymi domyślnie ochronę hasłem spotkań oraz wyłączono możliwość losowego wyszukiwania rozmów do dołączenia.
Czy zoombombing dotyczy tylko aplikacji Zoom?
Choć nazwa zjawiska pochodzi stricte od aplikacji Zoom, można ją spotkać również w innych serwisach do komunikacji, np. na Discordzie.
Są one narażone na ataki hakerskie, jednak najczęściej problemem nie są niskie zabezpieczenia portali, a po prostu brak odpowiedniej wiedzy użytkowników na temat prawidłowego z nich korzystania. Warto zatem zapoznać się ze sposobami na to, jak zapobiegać zoombombingowi.
Jak się chronić przed zoombombingiem?
W marcu 2020 roku pojawiły się pierwsze ostrzeżenia dotyczące zoombombingu. Skalą problemu zainteresowało się również FBI, które zaleciło użytkownikom praktykowanie odpowiedniej ostrożności w działaniach związanych z bezpieczeństwem w sieci. Również Zoom wydał kilka zaleceń, które zwiększają komfort korzystania z konferencji.
Oto kilka prostych sposobów na to, by nie paść ofiarą zoombombingu:
- Unikanie zamieszczania linków do wideokonferencji na platformach mediów społecznościowych, jak Twitter lub Facebook. Powinny być wysyłane bezpośrednio do osób, które będą uczestniczyć w rozmowie online.
- Korzystanie z kodu dostępu – unikatowego 10-cyfrowego numeru, który umożliwia dołączenie do wideokonferencji.
- Funkcja Poczekalnia – gospodarz musi zaakceptować danego użytkownika, który chce dołączyć do spotkania. Bez potwierdzenia nie będzie to możliwe. Poczekalnię można bez problemu włączyć w ustawieniach aplikacji.
- Ograniczona opcja udostępniania ekranu – podczas dużych spotkań warto dać tę możliwość jedynie gospodarzowi (lub wybranym osobom). Funkcja ta dostępna jest pod przyciskiem Udostępnij Ekran, a następnie w Zaawansowanych opcjach udostępniania.
- Blokowanie wideokonferencji – po rozpoczęciu spotkania można je zablokować, aby nie było już dostępne dla nikogo innego. Co więcej, warto też wyciszyć wszystkich uczestników na samym początku i nie pozwalać im na samodzielne włączenie dźwięku.
Jeśli padniesz ofiarą zoombombingu, zgłoś to od razu do Zooma. Firma dodała do dostępnych podczas wideokonferencji funkcji specjalny przycisk “Zgłoś użytkownika”, który pozwala na wysłanie raportu i w razie potrzeby zablokowanie osoby, która przeszkadzania w spotkaniach.
Może Cię zainteresować: