Jak działa zoom optyczny? Czym różni się od zoomu cyfrowego?

19.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak działa zoom optyczny? Czym różni się od zoomu cyfrowego?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zoom optyczny to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie zbliżenia obiektu bez fizycznego przybliżania się. Obiektyw, który jest wyposażony w zoom optyczny, utrzymuje stałe położenie płaszczyzny ostrości bez względu na długość ogniskowej. Przy zmianie ogniskowej fotograf może spowodować, że obiekty będą wydawały się większe, a tym samym zmieszczą się na całej fotografii. Warto zaznaczyć, że w klasycznym aparacie zmiennoogniskowym zoom optyczny działa poprzez mechaniczne przesuwanie szklanych elementów w obiektywie.

Zoom optyczny – podstawowe informacje

Zoom optyczny sprawia, że obiekt ulega powiększaniu od 2 do 24 razy w porównaniu z rzeczywistym rozmiarem. Większość kompaktowych aparatów cyfrowych jest wyposażona w trzykrotny zoom optyczny.

Warto wiedzieć, że zoom, który jest podawany w reklamach (np. zoom x20) nie jest informacją dotyczącą 20-krotnego przybliżenia – jest to jedynie współczynnik między najdłuższą a najkrótszą ogniskową – zakres regulacji przybliżenia w danym obiektywie, a nie faktyczne przybliżenie.

Najczęściej stosowany obiektyw kitowy w lustrzankach to 18-55 mm. Gdy chcemy wyliczyć wartość współczynnika zooma, należy podzielić długą ogniskową przez krótką, a zatem na tym przykładzie 55/18 – daje to wynik 3,05. W przypadku tego obiektywu zoom wynosi 3x. Dodatkowo, gdy porównamy obiektywy 18-55 mm i 70-200 mm, możemy zauważyć interesującą rzecz.

zoom optyczny

Współczynnik zooma wynosi tutaj 2,85x, jednak okazuje się, że współczynnik zoomu nie oznacza, że możliwości przybliżania są takie same. Istotne znaczenie ma wielkość matrycy aparatu. Zakładając, że podłączymy obiektywy do aparatu z matrycą pełnoklatkową, musimy podzielić długie ogniskowe przez 43,3 mm (przekątna klatki 24 × 36 mm). W przypadku obiektywów z naszego przykładu współczynnik zoom wyniesie 1,27x (18-55) oraz 4,61x (70-200)

Zoom optyczny vs. zoom cyfrowy – czym się różnią?

Zoom optyczny oraz zoom cyfrowy to dwa całkowicie odmienne pojęcia. Zoom cyfrowy oznacza całkowicie elektroniczną formę powiększania i pomniejszania. Wszystko dzieje się w oprogramowaniu i przetwarzaniu aparatu. Mianowicie: obraz jest przycinany, aby go powiększyć bądź odcinany, by go pomniejszyć.

Z kolei zoom optyczny polega na tym, że szklane elementy obiektywu poruszają się w przód i w tył, aby powiększać i pomniejszać naprawdę, dzięki czemu jakość fotografii jest zdecydowanie wyższa – pod warunkiem, że obiektyw jest wystarczająco ostry. Zoom optyczny sprawia, że aparat może zagwarantować użytkownikowi wysoką jakość obrazu przy dowolnej ogniskowej i szerokokątnej, zaś zoom cyfrowy zapewnia najlepszą jakość obrazu przy najszerszej ogniskowej, zaś powiększanie oznacza przycięcie obrazu przy najdłuższej ogniskowej.

W tej chwili producenci aparatów fotograficznych pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, aby sprzedawane przez nich aparaty z cyfrowym zoomem spełniały potrzeby klientów, dzięki czemu aplikacje do przerabiania zdjęć nie są już potrzebne.

zoom optyczny i zoom cyfrowy

Jak obliczyć zoom optyczny?

Zoom optyczny pozwala na powiększenie fotografowanego obiektu w stosunku do jego rozmiaru faktycznego. Stosowany jest do wykonywania fotografii obiektom znajdującym się w dalszej odległości, a także używa się go do poprawy kadru zdjęcia, czy fotografii portretowej. Rozpiętość przybliżenia waha się zazwyczaj od 2 do 24 razy w stosunku do wielkości faktycznej.

Aby obliczyć wartość, jaką ma współczynnik zoom, należy podzielić długą ogniskową przez krótką. W przypadku obiektywu o parametrach 18-135 mm uzyskamy ponad siedmiokrotny zoom, a na przykład obiektyw 18-55 mm oferuje zoom trzykrotny (oczywiście należy pamiętać, że współczynnik zoom, a przybliżenie są różnymi pojęciami, co dokładnie opisujemy powyżej).

Jeżeli chodzi o smartfony to zastosowany w nim zoom optyczny posiada trochę gorsze parametry – zazwyczaj stosowany jest dwu- lub trzykrotny zoom optyczny, chociaż premierę miały już aparaty dające dziesięciokrotny zoom optyczny. Pierwsze smartfony, które wyposażono w podwójny aparat, oferowały ogniskowe obu obiektywów w granicach 25 i 50 milimetrów, co przekładało się na dwukrotny zoom optyczny. Następnie zaczęto sukcesywnie zwiększać te parametry, jednakże uzyskanie zoomu o wielkości porównywalnej z najlepszymi aparatami fotograficznymi jest na razie niewykonalne, gdyż zwiększenie zakresu ogniskowych, zwiększyłoby również rozmiary smartfona.

co lepsze - zoom cyfrowy czy optyczny

Jak skorzystać z zoomu optycznego?

W standardowym aparacie fotograficznym wyposażonym w obiektyw zmiennoogniskowy, w celu powiększenia obrazu następuje mechaniczne przesunięcie szklanych elementów. Wystarczy, że będziemy manipulować długościami ogniskowej, a uzyskamy pożądane przybliżenie.

Z kolei w nowych smartfonach, takich jak np. iPhone 13, mamy nawet kilka aparatów z tyłu smartfona. Niektórzy mogliby pomyśleć, że jest to zbędne, jednak każda z umieszczonych tam kamer ma inne zadanie.

Konfiguracje z trzema kamerami najczęściej posiadają teleobiektyw, obiektyw szerokokątny i obiektyw ultraszerokokątny. Każdy z nich jest wyposażony w różne ogniskowe, w zależności od pola widzenia. W momencie przybliżania bądź oddalania obrazu na ekranie, smartfon (np. Huawei Mate Xs 2) samodzielnie przełączy się na aparat z obiektywem. Warto wiedzieć, że zoom optyczny smartfona w porównaniu z obiektywami zmiennoogniskowymi nie posiada żadnych ruchomych szklanych elementów – działa za pośrednictwem optyki wszystkich kamer.

Zoom optyczny znajduje się w aplikacji aparatu smartfona, która jest w stanie sama dostosować długość ogniskowej. Jeżeli zakres przybliżenia optycznego zostanie przekroczony i telefon przełączy się na zoom cyfrowy, wówczas aplikacja poinformuje nas o tym fakcie w stosowny sposób.

Zwykle w smartfonie wyposażonym w trzy aparaty możemy znaleźć:

  • teleobiektyw,
  • obiektyw szerokokątny,
  • ultraszerokokątny.

Kąt widzenia każdego z tych obiektywów jest różny, gdyż zastosowano w nich inne ogniskowe. Dlatego podczas wykonywania zdjęć, kiedy korzystamy z funkcji przybliżania, smartfon sam wybiera optymalny rodzaj obiektywu w danym przypadku. Pozwala to na uzyskanie możliwie najlepszej jakości przybliżenia wykonywanego zdjęcia.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.