Znikające wiadomości na Messenger – jak włączyć?

08.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Znikające wiadomości na Messenger – jak włączyć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Możliwość prowadzenia tajnych konwersacji w komunikatorach internetowych dla wielu użytkowników nie jest już nowością. Mieli czas zapoznać się z tzw. Vanish Mode chociażby w aplikacji Snapchat, gdzie wysłane wiadomości usuwają się po wyjściu z czatu. Na Messengerze, popularnym komunikatorze stworzonym przez Facebooka, tryb znikających wiadomości jest już z nami ponad rok. Dla osób, które nie korzystały z niego do tej pory mamy krótki poradnik. Zatem, czym jest tryb Vanish Mode i jak włączyć znikające wiadomości na Messenger?

Czym są znikające wiadomości?

Tryb znikających wiadomości, czyli inaczej Vanish Mode, jest funkcją w aplikacji Messenger, pozwalająca na wysyłanie wiadomości, które nie zapisują się w historii konwersacji.

Zasada działania jest bardzo prosta – gdy rozpoczynasz rozmowę z dowolnym znajomym w tym trybie, po opuszczeniu czatu nie będzie już miała dostępu do informacji w niej zawartych.

Z funkcji można korzystać tylko ze znajomymi – pozostali użytkownicy nie mogą wysyłać w ten sposób do Ciebie wiadomości, przede wszystkim z uwagi na kwestie bezpieczeństwa. W tej kwestii warto również wspomnieć o zrzutach ekranu.

Będąc w trybie znikających wiadomości i robiąc zrzut ekranu, obaj użytkownicy zostaną o tym powiadomieni – pojawi się odpowiednia adnotacja w oknie czatu.

Facebook ponadto zachęca mocno do raportowania wszelkich nadużyć, jakie pojawią się w związku z Vanish Mode. Jeśli uważasz, że np. ktoś wysłał wiadomość o niepokojącej treści, to zgłoś to natychmiast w serwisie. Wiadomość dostępna jest do wglądu jedynie przez 1 godzinę od zniknięcia.

Jak włączyć tryb znikających wiadomości na Messengerze?

Tryb Vanish Mode jest dostępny w najnowszej wersji aplikacji Messenger na iPhone oraz Androidzie. Jak korzystać z trybu znikających wiadomości? Jest to bardzo proste.

  • Wejdź na konwersację z wybraną osobą.
  • Przeciągnij palcem po ekranie w górę – pojawi się informacja: “przytrzymaj, aby włączyć tryb znikających wiadomości”.
jak włączyć znikające wiadomości na messenger
  • Gotowe! Tryb został już uruchomiony.
tryb znikających wiadomości
  • Jeśli chcesz wyświetlić dodatkowe informacje na temat trybu znikających wiadomości, kliknij w “Dowiedz się więcej”.
tryb vanish mode - dodatkowe informacje

Pamiętaj, że każdy użytkownik otrzyma powiadomienie, jeżeli zrobisz zrzut ekranu w trybie znikających wiadomości.

tryb znikających wiadomości - screeny

Wyłączenie trybu jest równie proste. Wystarczy albo skorzystać z opcji “wyłącz tryb znikających wiadomości”, który znajduje się na górze strony, albo ponownie przeciągnąć palcem po ekranie w górę i przytrzymać. Jeśli zastanawiasz się, po jakim czasie znikają wiadomości, to właśnie moment, gdy wyjdziesz z konwersacji sprawia, że już ich nikt więcej nie odczyta – automatycznie wówczas się usuwają.

Inne aplikacje ze znikającymi wiadomościami

Nie tylko Messenger korzysta z trybu Vanish Mode. Posługuje się nim wspomniany już Snapchat – w nim domyślnie wszystkie wiadomości wysłane na czasie usuwane są od razu po tym, jak odbiorca je odczyta.

Funkcja ta działa tak samo na Instagramie – gdy użytkownik wyśle za pomocą Vanish Mode tekst lub np. zdjęcie, to po odczytaniu zostaje automatycznie wymazywane. Nieco inaczej jest w przypadku komunikatorów Signal oraz WhatsApp – tutaj użytkownik może ustawić czas, po jakim odebrane wiadomości zostaną usunięte.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.