Znachor – zwiastun już dostępny. Jest też oficjalna data premiery na Netflixie

30.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Znachor – zwiastun już dostępny. Jest też oficjalna data premiery na Netflixie
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

“Znachor” – adaptacja Netflixa, przenosząca na ekran klasyczną powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – doczekała się oficjalnego zwiastuna. Jest też dokładna data premiery filmu. Dorówna oryginałowi?

Znachor – zwiastun nowej adaptacji Netflixa

“Znachor” to produkcja, która od lat gości we wszystkich polskich domach. Niezależnie czy sami zasiadaliście wraz z nią przed telewizorami, czy też mimochodem rzuciliście okiem na kilka scen, z pewnością nie słyszycie o filmie po raz pierwszy. 

Tytułowy bohater w powszechnym wyobrażeniu zapewne na zawsze będzie mieć twarz Jerzego Bińczyckiego. Nie przeszkodziło to jednak Netflixowi w zaproponowaniu własnej adaptacji uwielbianej historii. W jej oficjalnym opisie czytamy:

Profesor Rafał Wilczur to wybitny lekarz pracujący w jednej z renomowanych klinik, który w wyniku serii nieoczekiwanych zdarzeń traci rodzinę i pamięć. Od tego momentu przemierza Polskę, a swoje miejsce znajduje w małej wsi Radoliszki. Choć nie pamięta swojej przeszłości lekarskiej, niesie pomoc okolicznym mieszkańcom i szybko zostaje okrzyknięty Znachorem. Czy niesamowity splot wydarzeń sprawi, że odnajdzie swoją tożsamość i rodzinę?

Pierwszy zwiastun produkcji jest już dostępny i prezentuje się następująco:

Znachor Netflixa – obsada i twórcy 

W roli tytułowego Znachora na ekranie da się poznać Leszek Lichota, który o swoim udziale w produkcji mówi:

Wcielenie się w tak kultową postać, która zmaga się z wielkim bagażem doświadczeń, ogromną traumą i odnajdywaniem swojej tożsamości na nowo było dla mnie ogromnym wyzwaniem aktorskim. Historia profesora Wilczura pokazuje od pokoleń, że dzięki niezłomności ludzkiego serca, pokorze i chęci do poszukiwania prawdy, losy zawsze mogą się odwrócić.

W obsadzie znaleźli się również Maria Kowalska (Marysia), Anna Szymańczak (Zośka), Ignacy Liss (hrabia Czyński) oraz Izabela Kuna, Mikołaj Grabowski, Mirosław Haniszewski, Łukasz Szczepanowski, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Artur Barciś – który znany jest też z oryginalnej odsłony “Znachora” z 1982 roku.

Film wyreżyserował Michał Gazda, który podkreśla rangę wyzwania, z jakim przyszło mu się zmierzyć: 

Powieść Dołęgi-Mostowicza – ten wielki polski, popkulturowy evergreen – inspiruje filmowców już ponad 80 lat. To, że dane mi było się z tą legendą zmierzyć w trzeciej już adaptacji »Znachora« było z pewnością wielkim wyzwaniem, z którym wiązało się jeszcze większe poczucie odpowiedzialności. Jednak ponad wszystko okazało się najwyższej próby zawodową frajdą i wspaniałą artystyczną przygodą. W świecie o obecnym stanie ducha możliwość reżyserowania tak potężnej opowieści o sile dobra i przeznaczenia traktuję jako wyjątkowy przywilej.

Kiedy premiera na Netflix?

Film zadebiutuje w serwisie 27 września tego roku.

Źródło: Netflix

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.