Search icon

Leszek Lichota jako „Znachor” w nowej wersji kultowego filmu. Kiedy premiera na Netflix?

02.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Leszek Lichota jako „Znachor” w nowej wersji kultowego filmu. Kiedy premiera na Netflix?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na Netflix zmierza kolejna polska nowość. Tym razem serwis pokusił się o podjęcie tematu, który dla Polaków jest już legendą. “Znachor” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza doczeka się współczesnej adaptacji! Wyzwanie jest tym większe, że jej poprzednik w reżyserii Jerzego Hoffmana to dzieło, które na stałe wpisało się do kanonu rodzimego dorobku kinematografii. 

Znachor na Netflix! Powstanie współczesna adaptacja kultowego melodramatu 

Historia znachora w wykonaniu Jerzego Bińczyckiego i Anny Dymnej to obraz, który istnieje w świadomości milionów Polaków. Teraz serwis Netflix, znany ze współpracy z rodzimymi twórcami, podejmuje wyzwanie, jakiego do tej pory nie było. Legenda ma ożyć raz jeszcze. 

Wspomnijmy, że “Znachor” opowiada o osobistym dramacie chirurga i profesora, Rafała Wilczura, który wskutek nieszczęśliwego obrotu spraw traci swoją rodzinę i pamięć. Pozbawiony własnej tożsamości trafia do pewnej wsi, gdzie też, mimo przeświadczenia o braku jakichkolwiek formalnych uprawnień, zaczyna pomagać lokalnej społeczności w problemach zdrowotnych. Sławę przynosi mu zoperowanie nogi miejscowego młynarza. Koleje losu z czasem prowadzą go do miejsca, w którym jego dawne życie zaczyna mu o sobie przypominać. 

Nowy Znachor na Netflix – obsada i twórcy 

“Znachor” w nowej odsłonie będzie dziełem i debiutem fabularnym Michała Gazdy, który nie kryje, że remake tytułu stanowił dla niego niemałe wyzwanie: 

Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest – bez żadnej przesady – legendą polskiej pop-kultury. I teraz my – dzięki Netflix  – mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też – nie ukrywajmy – twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu. Dzięki wspaniałej ekipie poczucie odpowiedzialności nie krępowało, a kreacja wszystkich tych namiętności i dramatów przedwojennego świata okazała się prawdziwą artystyczną frajdą

Podczas swojej pracy Gazda bazował na scenariuszu Marcina Baczyńskiego (“Listy do M.”) i Mariusza Kuczewskiego (“Miłość na pierwszą stronę”). 

Tytułowy znachor będzie kreacją aktorską Leszka Lichoty, który podkreśla rolę, jaką adaptowana historia odegrała w jego życiu:

Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość.

W obsadzie znajdą się również Maria Kowalska, Ignacy Liss, Anna Szymańczyk, Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

Znachor Netflixa - obsada
Kadr z filmu „Znachor” od Netflix

Kiedy premiera? 

“Znachor” na Netflix zadebiutuje w drugiej połowie 2023 roku. Dokładna data nie jest jednak na tę chwilę znana. 

Źródło: Netflix

nano google news

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.