Android Auto – aktualizacja przyniesie m.in. zmianę wyglądu i łatwiejszą obsługę

19.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Android Auto – aktualizacja przyniesie m.in. zmianę wyglądu i łatwiejszą obsługę
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Już jakiś czas temu Google informowało o planach modernizacji usługi Android Auto. Najprawdopodobniej odświeżony interfejs zobaczymy jeszcze w 2022 roku. Zmiany w Android Auto pod kątem wizualnym to nie jedyna nowość, a wszystkie mają na celu poprawienie funkcjonalności aplikacji.

Zmiany w Android Auto

Na wstępie warto przybliżyć nieco, czym właściwie jest Android Auto. W dość dużym uproszczeniu – aplikacja ta pozwala na wyświetlenie ekranu smartfona pracującego pod kontrolą Androida na ekranie w swoim samochodzie. Oprócz aplikacji potrzebujemy więc też samochodu wspierającego taką możliwość.

Widok jest oczywiście dostosowany do korzystania z funkcji telefonu podczas prowadzenia samochodu. Mamy więc powiększone ikony i poprawioną czytelność tekstów. Dodatkowo niektóre funkcje nie są aktywne, gdy samochód się porusza. Wszystko ma na celu poprawę bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu.

Zmiany w Android Auto wprowadziły podział ekranu na kilka obszarów. Wyświetlimy w nich okna różnych aplikacji.

Trzy okna widzimy cały czas na samochodowym wyświetlaczu, co ułatwia korzystanie z kilku funkcji naraz. Każdy kafelek jest interaktywny, a użytkownik Android Auto może dopasować do własnych preferencji ich układ. Największe okno zarezerwowane jest dla nawigacji GPS. W drugim oknie możemy wyświetlić odtwarzacz muzyki, player Spotify lub innej platformy streamingowej. W ostatnim okienku pojawią się informacje kontekstowe generowane przez Google.

zmiany w Android Auto
Jeden z użytkowników zdołał uruchomić nową wersję Android Auto. (fot. u/ahmadravat, publikowane w Reddit)

Oprócz tego stale mamy dostęp do możliwości wykonania połączenia oraz do uruchomienia wyszukiwania głosowego. Mamy też skrót do menu z większą liczbą opcji. W dolnym rogu zobaczymy poziom naładowania baterii smartfona oraz aktualną godzinę.

Poprawione działanie na mniejszych ekranach w samochodzie

Zmiany w Android Auto pozwoliły uzyskać znacznie większą czytelność w samochodach z mniejszymi ekranami. W wielu modelach, mimo prawidłowego funkcjonowania aplikacji i wsparcia dla Android Auto, poprzednia wersja usługi była dość nieczytelna. Poszczególne elementy pokazywane na wyświetlaczu były zbyt małe, co z pewnością nie było wygodne w użytkowaniu.

Aktualizacja Android Auto przyniesie też możliwość szybszego parowania ze smartfonem pracującym na Androidzie. W zależności od posiadanego sprzętu połączenie z systemem infotainment w samochodzie odbywa się bezprzewodowo lub przez kabel USB.

Zmiany w Android Auto
Jeden z użytkowników zdołał uruchomić nową wersję Android Auto. (fot. u/ahmadravat, publikowane w Reddit)

Jakie są wrażenia z użytkowania nowej wersji Android Auto? Kilka elementów zostało poprawionych, nie obyło się jednak bez problemów. Boczny (lub dolny) pasek z menu nie daje się spersonalizować. Niezależnie od ustawień aplikacji zawsze jest czarny, co niekoniecznie wygląda dobrze. W oknie, gdzie możemy wyświetlić player muzyczny, przydałaby się możliwość obsługi większej liczby aplikacji. Być może developerzy Google poprawią te problemy, które w ostatecznym rozrachunku nie wpływają mocno na pogorszenie funkcjonalności.

Kiedy możemy się spodziewać zmian w Android Auto? Aktualizacja prawdopodobnie pojawi się jeszcze w tym roku.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.