Zmiany na TikToku – koniec władzy algorytmu i poprawa bezpieczeństwa

19.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Zmiany na TikToku – koniec władzy algorytmu i poprawa bezpieczeństwa
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jedna z najpopularniejszych aplikacji rozrywkowych na świecie ogłasza rewolucję w sferze bezpieczeństwa i zasad, na jakich dostarcza swoje treści. O jakie zmiany na TikToku chodzi?

Zmiany na TikToku – bezpieczeństwo przede wszystkim 

Zmiany na TikToku są wynikiem konieczności dostosowania się do europejskiej regulacji usług cyfrowych (Digital Services Act) i będą obowiązywały już od 28 sierpnia 2023 roku na terenie całej Unii Europejskiej. 

Użytkownicy aplikacji otrzymają opcję zgłaszania treści pod kątem występowania w niej m.in. mowy nienawiści, nękania i przestępstw finansowych. Aby dobrze zrozumieć poszczególne kategorie, TikTok udostępnia przewodnik ułatwiający rozpoznanie i poprawne zgłoszenie nieodpowiedniej zawartości.

Zgłoszony materiał zostanie poddany dwuetapowej weryfikacji: w pierwszej kolejności ta będzie dokonywana na podstawie Wytycznych Społeczności, których naruszenie jest równoznaczne z usunięciem treści globalnie; w razie ewentualnych wątpliwości trafi zaś pod lupę ekspertów i moderatorów. Jeżeli w ich ocenie treść będzie naruszać prawodawstwo danego kraju, zostanie w nim zablokowana. 

Twórcom pozostawiono też pewne pole manewru. Jeżeli nie godzą się z oceną zautomatyzowanego systemu lub moderatora, mogą się odwołać i – w rezultacie – przywrócić swój materiał na aplikację społecznościową. Otrzymają też informację na temat powodów, dla których został on uznany za nieodpowiedni.

Zmiany na TikToku: bezpieczeństwo

Zmiany na TikToku – wyłączenie personalizacji 

Magia, a zarazem przekleństwo TikToka ma swoje źródło w personalizacji treści, która wciąga użytkowników na długie godziny. W nadchodzącej aktualizacji otrzymacie opcję wyłączenia tej funkcjonalności. 

W rezultacie w sekcji “Dla Ciebie” oraz “Live” znajdziecie filmy popularne na świecie, w danym regionie oraz języku – bez dodatkowego wsparcia ze strony algorytmu śledzącego Waszą dotychczasową aktywność. Na podobnej zasadzie funkcjonować będzie wyszukiwarka, w której obserwowane profile zostaną uszeregowane według chronologii, dzieląc przestrzeń z trendującymi aktualnie treściami lokalnymi i w wybranym języku.

Ochrona nieletnich 

Kluczową, jeżeli chodzi o zmiany na TikToku, aktualizacją jest ta dotycząca ochrony osób nieletnich, korzystających z aplikacji. Konta użytkowników poniżej 16 roku życia będą domyślnie prywatne, a zamieszczane przez nie filmy nie będą mogły wyświetlać się innym użytkownikom na kanale “Dla Ciebie”. Ponadto do kont użytkowników z przedziału wiekowego 13-17 lat nie będą dłużej kierowane reklamy spersonalizowane (o ile nie dokona się modyfikacji domyślnych ustawień w tym zakresie).

Źródło: TikTok

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.