Aktualizacja iOS 17 zmieni położenie przycisku kończenia rozmów na iPhone (po raz drugi)

16.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Aktualizacja iOS 17 zmieni położenie przycisku kończenia rozmów na iPhone (po raz drugi)
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wkrótce Apple oficjalnie zaprezentuje najnowszą wersję systemu operacyjnego dla iPhone. iOS 17 przyniesie kilka korzystnych zmian, jednak czy za taką należy uznać modyfikację sposobu kończenia połączeń? Użytkownicy z pewnością będą musieli przyzwyczaić się do lokalizacji przycisku ze słuchawką w innym miejscu.

Nadchodzi iOS 17, jakie zmiany w iPhone?

Prezentacja najnowszej wersji systemu operacyjnego już się odbyła. Póki co, aktualizacja do iOS 17 nie trafiła jeszcze do użytkowników iPhone-ów. Wiemy natomiast, co zmieni się w najnowszej wersji.

Apple uruchomiło usługę „Live Voice Mail” – wiadomości e-mail napiszemy teraz głosowo, a system zapisze je jako tekst.

Niektóre zmiany mają na celu większe możliwości personalizacji wyglądu oprogramowania. Tak jest m.in. w przypadku listy kontaktów. Teraz w książce adresowej możemy edytować widok kontaktów, np. dodać do nich emoji.

Apple AirDrop dostanie dodatkową funkcję przenoszenia kontaktów (także edytowanych przez użytkownika, z plakatami) między iPhone, iPad a Apple Watch.

Nowości w iOS 17
Nowości w iOS 17 (fot. Apple)

W aplikacji Face Time można będzie nagrać krótką wiadomość głosową lub wideo. Do takich wiadomości będziemy też mogli dodać reakcję.

Apple zapewniło też podczas prezentacji iOS 17, że dopracowało autokorektę, bardziej celne jest też wprowadzanie głosowe tekstu. Pomogło w tym użycie nowej sztucznej inteligencji opartej o zaawansowany model językowy.

Ciekawa funkcjonalność pojawi się w Wiadomościach. Tam iOS 17 pozwoli na zaplanowanie wysłania powiadomienia o osiągnięciu celu podróży – system zrobi to za nas automatycznie, gdy pojawimy się w wyznaczonym miejscu.

Bardzo przydatną funkcją wydaje się „Stan Gotowości„, w którym dzięki specjalnej podstawce nasz iPhone zamieni się w… budzik! Nowa funkcja pojawi się też na ekranie blokady iPhone.

Stan Gotowości iPhone - nowy tryb w iOS 17
Stan Gotowości iPhone – nowy tryb w iOS 17 (fot. Apple)

Więcej o nowościach w iOS 17 i zmianach, jakie wprowadziło Apple dowiesz się z tego artykułu. Od czerwca chętni mogą także pobrać oficjalną wersję beta nowego oprogramowania.

Kończenie połączeń głosowych w inny sposób po aktualizacji do iOS 17

Większość zmian w nowym systemie iOS 17 należy pochwalić – są przydatne i dają użytkownikom nowe możliwości. Co natomiast możemy powiedzieć o zmianach w sposobie kończenia połączeń głosowych?

ios 17 zmiana przycisku kończenia połączenia
Zmiana sposobu kończenia połączeń w iPhone (iOS 17) (źródło: The Verge)

W trakcie połączenia głosowego na ekranie zobaczymy przyciski zlokalizowane w dwóch rzędach:

  • Głośnik, FaceTime, Wycisz
  • Dodaj, Klawiatura i czerwony przycisk do kończenia połączeń.

Dotychczas przycisk kończenia połączeń głosowych znajdował się w centralnej części ekranu połączenia. Teraz w tym miejscu mamy przyciski FaceTime i Klawiatura.

ios ekran połączenia głosowego
Aktualny ekran połączenia w iOS 16 (źródło: The Verge)

Zapowiedź tej zmiany spotkała się z wieloma krytycznymi głosami, ale warto jednak podejść do tematu z nieco większym rozsądkiem. Zmiana będzie po prostu wymagała chwili czasu na przyzwyczajenie. Możliwe jednak, że część użytkowników będzie się mylić (szczególnie w początkowym okresie), odruchowo sięgając w miejsce, gdzie do tej pory czerwona słuchawka się znajdowała.

Ostatecznie, można też kończyć połączenia w inny sposób – na przykład bocznym przyciskiem na obudowie. Opcja zakończenia rozmowy jest też dostępna w niektórych modelach w Dynamic Island. W tym celu można też użyć słuchawek bezprzewodowych, a nawet komendy wypowiedzianej do asystenta głosowego Siri.

Aktualizacja

Prawdopodobnie pod wpływem głosu użytkowników, Apple po raz kolejny zdecydował się na zmianę położenia przycisku kończenia połączeń głosowych. Wrócił on na środek ekranu, chociaż na nieco inne niż pierwotnie miejsce. Aktualny projekt tego ekranu w iOS 17 wygląda następująco:

ios ekran połączenia głosowego
Zmiana sposobu kończenia połączeń w iPhone – wersja 2 (iOS 17) (źródło: The Verge)

Czy to już ostateczna pozycja? Tego jeszcze nie wiemy, ale warto odnotować, że nawet Apple można czasem nakłonić do tego, czego oczekują użytkownicy.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.