Jak zmienić miejsce głosowania przez internet? Instrukcja krok po kroku

11.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak zmienić miejsce głosowania przez internet? Instrukcja krok po kroku
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Raz na cztery lata możemy zdecydować, kto zostanie posłem i senatorem, a tym samym wpłynie na wybór rządu i będzie decydował, na co przeznaczyć nasze podatki. Najbliższe wybory parlamentarne oraz referendum już 15 października. Co zrobić jeżeli chcesz zagłosować, ale nie będziesz przebywał w miejscu zameldowania? Wystarczy kilka minut, dostęp do internetu i załatwione!

Dla jednych możliwość głosowania w wyborach to obowiązek, dla innych przywilej. Bez względu na podejście, wrzucenie karty do urny bywa problemem.

Studiujesz z dala od rodzinnego domu, pracujesz w mieście lub gminie, w której nie jesteś zameldowany/zameldowana, wyjeżdżasz na weekendowy wypad z przyjaciółmi? Stracisz szansę na głosowanie jeżeli nie dopełnisz prostej formalności.

Zmiana miejsca głosowania – podstawowe informacje

Jeżeli jesteś Polsce i chcesz zagłosować w miejscu, w którym będziesz przebywał w niedzielę 15 października możesz (bezpłatnie):

 • zmienić miejsce głosowania przez internet,
 • załatwić sprawę w urzędzie,
 • pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Przy okazji warto przypomnieć, że miejsca głosowania nie można zmienić w wyborach samorządowych, czyli do rad gmin i miast, sejmików województwa oraz na wójtów i prezydentów miast.

Zacznijmy od internetu, bo to oczywiście najwygodniejszy i najszybszy sposób.

Jak zmienić miejsce głosowania przez internet – krok po kroku

Wniosek złożysz skutecznie jeżeli możesz głosować czyli w dniu wyboru:

 • masz ukończone 18 lat,
 • możesz wybierać czyli masz czynne prawo wyborcze – sąd ani Trybunał Stanu nie pozbawiły Cię praw wyborczych i nie jesteś ubezwłasnowolniony.

Przejdźmy do dzieła. Zmiana miejsca głosowania zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Do załatwienia sprawy potrzebujesz loginu i hasła do profilu zaufanego (ja korzystam z bankowości elektronicznej). Gotowe? Zaczynajmy.

Zmiana miejsca głosowania przez internet – instrukcja

zmień miejsce głosowania - zaloguj się
 • Zobaczysz formularz służący do zmiany miejsca głosowania. Będą na nim Twoje dane oraz numer obwodu głosowania i siedziba obwodowej komisji wyborczej, czyli aktualne miejsce głosowania, do którego jesteś przypisany/przypisana.
 • Podaj adres swojego pobytu w dniu wyborów: miejscowość, kod pocztowy, ulicę oraz numer domu. Klikasz “Dalej”.
 • Zobaczysz podgląd dokumentu. Możesz wrócić do usługi lub kliknąć “Podpisz i wyślij”.
 • Przejdź do e–podpis. Masz do wyboru:
  • podpis zaufany – to najprostsza i najbardziej popularna metoda, użyjesz profilu zaufanego, do którego jesteś właśnie zalogowany/zalogowana lub e–dowodu,
  • podpis osobisty (potrzebny będzie e–dowód oraz czytnik NFC podłączony do komputera),
  • podpis kwalifikowany.
podpisz dokument - trzy metody podpisu
Więcej o podpisach elektronicznych i kwalifikowanych dowiesz się z tego artykułu:
podpis elektroniczny
Podpis elektroniczny i kwalifikowany podpis – co zawiera i jak go uzyskać?

Kliknij “Przejdź do podpisu”.

 • Jeżeli zdecydowałaś/zdecydowałeś się na podpis zaufany, użyj profilu zaufanego lub profilu osobistego.
 • Po kliknięciu w profil zaufany ponownie zaloguj się do tej usługi (np. przy pomocy banku lub innego dostawcy).
 • Otrzymasz informację, że miejsce głosowania zostało zmienione.

Ważne informacje

Pamiętaj, że na zmianę miejsce głosowania przez internet masz czas do 3 dnia przed wyborami czyli do 12 października. Po tym dniu usługa zostanie wyłączona.

Czy można zmieniać miejsce głosowania wielokrotnie? Tak, jeżeli zmienisz plany, to możesz jeszcze raz złożyć wniosek, podając nowy adres pobytu w dniu wyborów. Pamiętaj żeby zdążyć zrobić to najpóźniej 12 października.

Już wiesz, jak zmienić miejsce głosowania przez internet. Formalności możesz też załatwić tradycyjnie, czyli odwiedzając swój urząd miasta lub urząd gminy.

jak zmienić miejsce głosowania

Zmień miejsce głosowania w urzędzie

Idąc do urzędu, zabierz ze sobą dowód osobisty, e-dowód lub paszport. W urzędzie wypełnisz i złożysz wniosek. Możesz go też wcześniej wydrukować (wzór wniosku znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania).

We wniosku podajesz swoje dane, numer PESEL oraz adres, pod którym będziesz przebywać w dniu wyborów.

Ile masz czasu na złożenie wniosku? Termin mija nie później niż 3 dnia przed wyborami.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania – zaświadczenie o prawie do głosowania

Jest jeszcze jeden sposób na głosowanie poza miejscem zamieszkania. Dobry jeżeli nie wiesz, gdzie będziesz w dniu głosowania, czyli 15 października.

Będziesz potrzebował/potrzebowała dowodu osobistego, e-dowodu lub paszportu. Nie ma wzoru wniosku i trzeba go samemu przygotować. We wniosku wpisujesz swoje dane: nazwisko, imię (imiona), numer PESEL, oraz wybory, których dotyczy twój wniosek (np. wybory do Sejmu i Senatu RP). Warto podać swoje dane do kontaktu.

Wniosek składasz w urzędzie gminy lub miasta, adresowany jest do wójta, burmistrza lub prezydenta.

Na złożenie wniosku masz czas do 12 października (najpóźniej do 3 dni przed datą wyborów i referendum), ale lepiej to zrobić wcześniej jeżeli chcesz zdążyć odebrać zaświadczenie.

głosowanie poza miejscem zamieszkania

Zaświadczenie będzie czekało na odbiór w urzędzie, w którym go złożyłeś/złożyłaś. Możesz upoważnić do odbioru inną osobę.

Mając takie zaświadczenie, zagłosujesz w dowolnej komisji wyborczej na terenie całej Polski.

Pamiętaj, że osoby, które uzyskały zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu są skreślone ze spisu wyborców, nie są ujęci w żadnym spisie wyborców oraz zostaną wpisani na listę wyborców w dniu głosowania, w obwodzie głosowania, który wybiorą – wystarczy, że przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.