Nowości w Zdjęciach Google – ulepszone Wspomnienia i funkcje AI (Magic Editor)

20.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowości w Zdjęciach Google – ulepszone Wspomnienia i funkcje AI (Magic Editor)
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zdjęcia Google należą do najczęściej używanych aplikacji w smartfonach pracujących pod kontrolą systemu Android. Nic dziwnego – to domyślna funkcja Google, czyli twórców wspomnianego systemu. Ostatnio doczekaliśmy się sporej aktualizacji Zdjęć Google. Jakie nowości się tam znalazły?

Zdjęcia Google po aktualizacji

Jedną z funkcji w Zdjęciach Google są „Wspomnienia„. Algorytm galerii zdjęć grupuje najciekawsze zdjęcia sprzed jakiegoś czasu, a użytkownik może je zobaczyć. Jeśli nasza galeria jest przepełniona licznymi zdjęciami i filmami, Wspomnienia pozwolą na chwilę wrócić do starych czasów. Dziś możliwość wyświetlenia zdjęć w ramach Wspomnień jest o wiele bardziej zaawansowana. Możemy między innymi przenieść się do konkretnego momentu z przeszłości. Wspomnienia możemy także teraz ułożyć w chronologicznej kolejności.

Zdjęcia Google
Zdjęcia Google – Wspomnienia

Zmienił się też wygląd. Wspomnienia są teraz wyświetlane w nieco zmieniony, bardziej przejrzysty i jednocześnie atrakcyjny sposób. Zdjęcia Google mają też teraz menu podzielone w nieco inny sposób. Znajdziemy tam kategorie: Zdjęcia, Wspomnienia, Biblioteka i Szukaj. Wcześniej opcje ułożone były w nieco innej kolejności, a zamiast Wspomnień mieliśmy menu Udostępnianie.

Zdjęcia Google
Zdjęcia Google – Wspomnienia

Sztuczna inteligencja w Zdjęciach Google

Obecnie jesteśmy świadkami wyścigu pomiędzy Google i Microsoftem. Światowi giganci ścigają się w prezentowaniu nowych możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. Wygląda na to, że firma Billa Gatesa ma obecnie przewagę. W przeszłości Microsoft zainwestował spore pieniądze w OpenAI, dziś natomiast pełnymi garściami czerpie z możliwości, jakie dają modele językowe GPT. Google nie chce jednak zostać w tyle. Poza zaprezentowanym już jakiś czas temu chatbotem Google Bard, AI pojawia się także w innych miejscach.

Zdjęcia Google także zaczną teraz korzystać z dobrodziejstw, jakie mamy dzięki sztucznej inteligencji.

Zaawansowane algorytmy pomogą przy tworzeniu Wspomnień. Google chce wyświetlać jak najbardziej interesujące i istotne zdjęcia. Użytkownicy będą natomiast mieli również możliwość edytowania albumów ze zdjęciami pokazywanymi w ramach Wspomnień. Pozwoli to algorytmom AI lepiej poznać nasze preferencji. To nadzieja na to, że w przyszłości automatyczny dobór zdjęć będzie lepszy, bardziej dopasowany do naszych upodobań.

Nowe, lepsze Zdjęcia Google

Sztuczna inteligencja ma też pomóc w lepszym zarządzaniu naszej galerii ze zdjęciami. Poszczególne albumy ze Wspomnieniami możemy również podpisać. Wszystko to sprawi, że korzystanie ze Zdjęć Google będzie łatwiejsze, bardziej intuicyjne i szybsze.

Łatwiejsze dzielenie się Wspomnieniami ze Zdjęć Google

Kolejna zmiana to usprawnione udostępnianie Wspomnień. Możemy dzielić się ze swoimi znajomymi. Ma to działać także na zasadzie wspólnego tworzenia Wspomnień – nasz znajomy, współpracownik, czy członek rodziny również będzie mógł zasilić album swoimi zdjęciami.

Pojawi się też opcja automatycznego generowania filmów z treści wyszukanych w ramach Wspomnień. Tu też swoją rolę odegra sztuczna inteligencja.

Aktualizacja Zdjęć Google póki co pojawiła się dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. W pozostałych regionach, także w Polsce, musimy na nią jeszcze trochę poczekać.

Magic Editor w Zdjęciach Google w przeglądarce już dostępny dla subskrybentów Google One

Nowości pojawiły się też w Zdjęciach Google w wersji na przeglądarkę. Tam znajdziemy edytor pozwalający na wprowadzenie szybkich zmian w zdjęciach. Celem Google jest przy tym maksymalna prostota użytkowania edytora. Nie będzie to więc konkurencja dla bardziej zaawansowanych narzędzi do edycji i przerabiania zdjęć, jak np. Adobe Lightroom.

Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji efekty mogą być jednak niemal równie imponujące. Wśród możliwości Magicznego Edytora jest m.in. opcja usuwania niechcianych obiektów ze zdjęcia, przesuwanie ich, czy rozszerzanie kadru w oparciu o algorytmy AI.

W Edytorze Zdjęć Google pojawi się m.in. funkcja automatycznego ulepszania zdjęcia. Możemy też edytować je ręcznie, na przykład błyskawicznie przyciąć do formatu 16:9, 1:1, 4:3, czy 3:2.

Edytor Zdjęcia Google

Póki co produkt ten testują użytkownicy Google One z dostępem do nowości amerykańskiego giganta. Pozostali użytkownicy mają dostawać tę funkcję z czasem.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.