Search icon

Nowe przepisy pozwolą lepiej chronić PESEL

12.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Nowe przepisy pozwolą lepiej chronić PESEL
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś w razie utraty swoich danych osobowych możemy mieć poważne kłopoty. Posługując się naszymi danymi, w tym numerem PESEL, oszuści mogą zaciągnąć pożyczkę lub kredyt. Niestety, czasem dowiadujemy się o tym dopiero po kilku latach, gdy komornik puka do naszych drzwi. Wtedy odkręcenie całej sprawy może być wyjątkowo skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się wprowadzić nowe regulacje w tej sprawie. Zastrzeżenie PESEL powinno pozwolić uniknąć niechcianych i kosztownych sytuacji.

Zastrzeżenie PESEL

Ryzyko utraty swoich danych rośnie wraz z wchodzeniem coraz głębiej w cyfrowy świat. Kiedyś takie dane osobowe, jak PESEL, numer dokumentu, czy data urodzenia znajdowały się tylko na dokumencie tożsamości. Dziś coraz częściej podajemy je w Internecie, a różne firmy przechowują dane online. Wzrasta więc zagrożenie wycieku naszych danych, co może być w efekcie bardzo problematyczne.

Zastrzeżenie PESEL ma działać podobnie, jak zastrzeżenie dowodu osobistego, np. po jego utracie.

Nowe przepisy pozwolą na zupełnie darmowe zastrzeżenie PESEL. Dzięki temu używając go, nikt nie będzie mógł zaciągnąć nowego zobowiązania. Firmy pożyczkowe i banki będą musiały sprawdzać rejestr z zastrzeżonymi numerami PESEL w ramach weryfikacji wniosków.

Zastrzeżenie PESEL będzie możliwe z poziomu naszego smartfona.

Jak zastrzec PESEL?

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, zastrzeżenie PESEL będzie się odbywało na dwa sposoby.

  • Zrobimy to korzystając z aplikacji mObywatel. Funkcja będzie dostępna w wersji mobilnej (na smartfony i tablety), a także w serwisie mObywatel dostępnym w przeglądarce.
  • Druga opcja wymaga osobistej wizyty w dowolnym urzędzie gminy. Tam wypełnimy stosowny wniosek, a procedurę zakończy okazanie dokumentu tożsamości.

Zastrzeżenie PESEL zacznie działać nazajutrz po zgłoszeniu. W razie utraty dokumentów lub po otrzymaniu informacji o wycieku danych, warto więc nie zwlekać. Szybkie zastrzeżenie PESEL zwiększy szansę na poprawne zabezpieczenie naszych interesów.

Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL?

Po zastrzeżeniu PESEL można też wycofać tę operację. Odbywa się to w taki sposób, jak zastrzeżenie numeru PESE (w aplikacji mObywatel lub urzędzie gminy). Dzięki temu sami będziemy mogli złożyć wniosek o pożyczkę lub kredyt.

Kto będzie sprawdzał bazę zastrzeżonych numerów PESEL?

Przepisy Ministerstwa Cyfryzacji zakładają, że obowiązek sprawdzania klientów w rejestrze zastrzeżonych PESEL spoczywa na bankach i innych instytucjach finansowych. W pierwotnej wersji projektu nowych regulacji mieli to robić także operatorzy telekomunikacyjni (sieci GSM). Ostatecznie zostali jednak wykreśleni z listy.

Uważaj też na wyłudzanie danych i oszustów:
Co to jest phising?
Co to jest phishing? Jak chronić się przed wyłudzeniem danych?
nano google news

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.