Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Jak to zrobić?

16.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel. Jak to zrobić?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zastrzeżenie numeru PESEL to nowość, która zaraz trafi do aplikacji mObywatel. Poza opcją wyświetlenia cyfrowego dowodu osobistego w aplikacji i kolejnymi funkcjonalnościami, wkrótce zadbamy też lepiej o swoje bezpieczeństwo. Od kiedy będziemy mogli zastrzec PESEL w mObywatel i jakie będą skutki tego działania?

Nowości w aplikacji mObywatel – zastrzeżenie numeru PESEL

Jak działa aplikacja mObywatel? Pobieramy aplikację na swój smartfon, potwierdzamy swoją tożsamość i otrzymujemy dostęp do wielu przydatnych funkcji. W aplikacji wyświetlimy wiele swoich dokumentów, możemy też w ten sposób składać niektóre wnioski urzędowe, a nawet zapłacić podatek. Lista funkcjonalności aplikacji mObywatel wciąż rośnie, z czego pozostaje nam się tylko cieszyć.

Nie każdy skorzysta ze wszystkich funkcji (program ma między innymi opcje dla emerytów, przedsiębiorców, a nawet… trenerów piłkarskich zrzeszonych w PZPN!), z pewnością warto jednak ją mieć. Potwierdza to zresztą liczba pobrań aplikacji mObywatel, wynosi już ponad 5 milionów.

Zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatel to opcja, która miała pojawić się w aplikacji 17 listopada 2023 roku. Tego dnia Minister Cyfryzacji ogłosił jednak niespodziewanie, że na początek dostępna będzie ta funkcja jedynie przez stronę internetową, a w mObywatel pojawi się dopiero w połowie grudnia.

Co jednak znacznie ważniejsze:

Skutki prawne pojawią się dopiero za nieco ponad pół roku, co oznacza, że zastrzeżenie PESEL będzie skuteczne od 1 czerwca 2024 roku (wtedy będzie obowiązek jego stosowania przez instytucje).

Każdy z nas posiada numer PESEL, który identyfikuje obywateli i mieszkańców Polski. Swojego numeru PESEL nie powinniśmy nikomu przekazywać, jest jednak niezbędny w niektórych sytuacjach, gdzie musimy podać komplet danych osobowych.

Aplikacja mObywatel jest rozwijana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Już pół roku temu wiedzieliśmy o planach stworzenia Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL, o czym informowało wtedy Ministerstwo. Dobrze, że skorzystanie z tej opcji możliwe będzie również w aplikacji mObywatel.

Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL pozwoli na:

  • zastrzeżenie numeru PESEL,
  • cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL
  • automatyczne zastrzeżenie numeru PESEL
  • dostęp do historii zmian statusu zastrzeżenia
  • wgląd do listy podmiotów, które weryfikowały nasz numer identyfikacyjny PESEL.
zastrzeganie numeru pesel mObywatel

Zastrzeżenie numeru PESEL nie tylko przez aplikację

Nowa funkcja zastrzeżenia numeru PESEL pojawi się wkrótce w mObywatel. Możemy jednak zrobić to także na inne sposoby:

  • w każdej placówce Poczty Polskiej
  • w banku
  • w każdym Urzędzie Gminy
  • w aplikacji mObywatel 2.0
  • na stronie internetowej obywatel.gov.pl

Dlaczego powinniśmy chronić swój numer PESEL?

Numer identyfikacyjny PESEL to część naszych danych osobowych. Znając szereg informacji na Twój temat, mająca złe zamiary osoba trzecia może próbować się pod Ciebie podszyć. Może mieć to na celu zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, próbę potwierdzenia tożsamość (np. w celu zalogowania się do jakiegoś urzędu lub serwisu), czy nawet zamówienie karty SIM powiązanej z Twoim numerem telefonu. Oczywiście, w większości przypadków należy okazać dokument tożsamości, a także podać inne dane. Utrata numeru identyfikacyjnego PESEL, a właściwie przejęcie go przez inną osobę, może być jednak początkiem prawdziwych problemów.

O zastrzeżeniu numeru PESEL warto pamiętać m.in. jeśli zgubisz portfel, dowód osobisty lub inny dokument. Jeśli podejrzewasz, że ktoś włamał się na Twój komputer lub e-mail, także lepiej od razu zastrzec dane.

Zastrzeżenie numeru PESEL pozwala na zmianę jego statusu w bazie. Gdy jeden z podmiotów (np. sklep, bank, operator telekomunikacyjny lub jakiś urząd) wpisze Twój numer PESEL, od razu zobaczy, że jest zastrzeżony. Nie musimy więc informować wielu informacji osobno, że niepowołana osoba mogła wejść w posiadanie naszych danych.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.