MediaTek goni Snapdragona! Dimensity 9300 ma „coś extra”!

18.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
MediaTek goni Snapdragona! Dimensity 9300 ma „coś extra”!
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wśród producentów procesorów do urządzeń mobilnych mamy obecnie dwie największe firmy: Qualcomm i MediaTek. Producenci ze Stanów Zjednoczonych i Tajwanu prześcigają się, co rok oferując coraz lepsze układy. Wśród najwydajniejszych smartfonów w 2023 niemal wszystkie pracują na procesorze Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. MediaTek nie składa jednak broni, a ich Dimensity 9300 może okazać się ponadprzeciętny. Pomoże w tym implementacja generatywnej sztucznej inteligencji!

MediaTek Dimensity 9300 ze sztuczną inteligencją Mety

Dziś bardzo dużo mówi się o sztucznej inteligencji. Najwyraźniej dobrym pomysłem jest „wszczepienie” jej także do układów odpowiedzialnych za wydajność smartfonów i tabletów. Taki plan ma MediaTek. Innowacyjny producent z Tajwanu skorzysta z generatywnej sztucznej inteligencji Lama 2. Model językowy został stworzony przez Metę – to odpowiedź na AI Google i modele językowe GPT spod znaku Open AI. Jakie plusy ma takie rozwiązanie?

Dzięki wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji w Dimensity 9300, aplikacje uruchamiane na smartfonie nie będą musiały łączyć się z AI w chmurze.

Oznacza to zupełnie nowe możliwości wykorzystania programów i mechanizmów używających AI. Spodziewamy się, że z biegiem czasu pojawi się ich coraz więcej. Wykorzystanie „wbudowanej” w CPU sztucznej inteligencji oznacza takie korzyści, jak:

  • większe bezpieczeństwo – nie musimy nigdzie wysyłać zapytań,
  • szybkość działania – całość obliczeń odbywa się na naszym urządzeniu,
  • tryb offline – nie trzeba łączyć się z chmurą obliczeniową przez Internet,
  • lepsza optymalizacja – dostawcy oprogramowania po prostu dostosują je do procesora będącego w powszechnym użytku.
Procesor

Procesor MediaTek Dimensity 9300 musi być oczywiście odpowiednio wydajny i szybki, aby sprostać wymaganiom generatywnej sztucznej inteligencji. Nie powinniśmy się jednak o to obawiać – układ z pewnością będzie topowy pod względem osiągów. W sprawnym działaniu pomoże też AI NEuroPilot – rozwijana już przez MediaTeka platforma.

MediaTek nie zdradza wszystkich szczegółów

Nazwa procesora, gdzie MediaTek użyje generatywnej sztucznej inteligencji Mety, została… być może zmyślona. Tajwański producent nie zdradził bowiem, do jakiego CPU trafi to rozwiązanie. Wiemy tylko, że pojawi się to w najnowszym flagowym procesorze. Patrząc na dotychczasowe nazewnictwo firmy oznaczałoby to właśnie nazwę Dimensity 9300. Nie jest jednak wykluczone, że użycie przełomowego rozwiązania spowoduje chęć zmiany nazwy.

Nowy układ MediaTeka będzie miał silnego konkurenta w postaci Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Tam nie spodziewamy się jednak przełomowych technologii – to raczej ewolucja stosowanego obecnie we „flagowcach” Snapdragona 8 Gen 2. Do najmocniejszych używanych dziś procesorów mobilnych należy także Apple A17 Pro. Jest jednak stosowany tylko w najnowszych urządzeniach Apple iPhon 15 Pro i Pro Max. Trudno więc uznać go za konkurenta dla chipsetów MediaTek i Qualcomma.

Kiedy poznamy nowy procesor MediaTek?

Spodziewamy się, że najnowszy procesor MediaTek korzystający z generatywnej sztucznej inteligencji trafi na rynek jeszcze w tym roku. Oczywiście, powinien się pojawić w topowych smartfonach. Jakiś czas temu mówiło się o tym, że procesor zadebiutuje w Vivo X100.

Najnowszy procesor MediaTek Dimensity powinien posiadać aż cztery mocne rdzenie Cortex X4 oraz cztery Cortex A720. Oznaczałoby to ogromną wydajność – dotychczas flagowe chipsety miały po jednym, góra dwa topowe rdzenie. 64-bitowy układ ma też współpracować z GPU Immortalis G720. Uzupełnieniem mocnych podzespołów może zostać pamięć RAM w technologii LPDDR5T. Łącznie możemy liczyć na wydajność energetyczną o połowę wyższą, niż u poprzednika. Znacznej poprawie ulegną też inne parametry, jak energooszczędność, czy szybkość.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.