Specyfikacja Xiaomi MIX Fold 4 – zapowiada się mocny składak

16.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Specyfikacja Xiaomi MIX Fold 4 – zapowiada się mocny składak
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dotychczas na rynku składanych urządzeń prym wiedzie Samsung. Ma dwa modele z elastycznym ekranem – Galaxy Z Flip i Galaxy Z Fold, doczekały się już pięciu generacji. Konkurencja jednak nie śpi. Wkrótce powinna się odbyć premiera już czwartej odsłony składanego urządzenia z Chin. A specyfikację Xiaomi MIX Fold 4 poznaliśmy jeszcze przed oficjalnym debiutem.

Xiaomi MIX Fold 4 zapowiada się wyśmienicie

O ile „te mniejsze” składane smartfony niekiedy są całkiem dobrze wycenione (np. kosztują około 3000-3500 złotych), w „tych większych” zwykle producenci umieszczają po prostu wszystko, co najlepsze. Tak jest w przypadku Samsunga Galaxy Z Fold 5, OnePlus Open, czy Google Pixela Fold. W Polsce znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast „składaki” z Chin – modele Oppo, Vivo, Huawei, czy właśnie Xiaomi. Ta ostatnia marka niedługo powinna przedstawić nam czwartą generację Xiaomi MIX Fold 4. Już wcześniej poznajemy jednak specyfikację. Smartfon jest naszpikowany najnowszymi podzespołami technologiami.

Xiaomi dopracowało sposób zginania się ekranu w MIX Fold 4. Miejsce składania ma być znacznie mniej zauważalne, czy „odstające”.

W przypadku składanego smartfona to sam sposób zgięcia ekranu i działania zawiasu mogą być kluczowe dla dobrej użyteczności. Pod względem wydajności, czy pozostałych parametrów wszystkie modele tego typu są bowiem na najwyższym poziomie. Ważne jest również uzyskanie jak najlepszej żywotności tego rozwiązania. Samsung zresztą poświęcił temu sporo czasu podczas premiery Galaxy Z Fold 5.

Xiaomi MIX Fold 3 doczeka się następcy
Xiaomi MIX Fold 3

Zmiany w konstrukcji mają sprawić, że Xiaomi MIX Fold 4 stanie się zauważalnie lżejszy od swojego poprzednika. To dobrze, składane smartfony są w końcu zauważalnie cięższe od tych standardowych.

Topowa wydajność, poprawiona specyfikacja Xiaomi MIX Fold 4

Już w obecnie produkowanej generacji mamy do wyboru wersje z nawet 1 TB miejsca na dane, czy z 16 GB RAM. Sercem zeszłorocznego smartfona jest najmocniejszy (wtedy) procesor Snapdragon 8 Gen 2. Być może do Xiaomi MIX Fold 4 trafi więc nowsza wersja – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. To prawdopodobne, ten układ odpowiada też za bardzo dobrą wydajność Xiaomi 14, czy Xiaomi 14 Ultra.

Xiaomi MIX Fold 4 dostanie dwukierunkową łączność satelitarną.

Wraz z wyśrubowaniem wydajności spodziewamy się zwiększenia pojemności baterii. W MIX Fold 3 ogniwo ma 4800 mAh, być może teraz osiągnie więc równe 5000 mAh. Moc ładowania już w zeszłorocznym modelu była spora (67 W) i nie powinno się to zmienić in minus. W niektórych źródłach znajdziemy też informacje o ładowaniu z mocą 100 W, co byłoby kolejną dobrą zmianą.

Główny aparat dostanie matrycę 50 MP, zapewne jeden z modeli znanych już z serii Xiaomi 14. Do tego użytkownicy skorzystają ze zbliżenia optycznego dzięki teleobiektywowi peryskopowemu. Nie powinno też zabraknąć aparatu szerokokątnego, czy możliwości nagrywania wideo w 8K. Smartfon dostanie też dwa przednie aparaty – w ekranie zewnętrznym i wewnętrznym (składanym). Za fotograficzne możliwości odpowiada Leica. Możemy być więc pewni, że będą satysfakcjonujące.

Xiaomi MIX Fold 4 może wyglądać podobnie do poprzednika
Xiaomi MIX Fold 4 może wyglądać podobnie do poprzednika (fot: MIX Fold 3, źródło: producent)

Kiedy premiera Xiaomi MIX Fold 4?

Oficjalna data premiery Xiaomi MIX Fold 4 nie została jeszcze potwierdzona. Możemy jednak przypuszczać, że stanie się to w wakacje tego roku. Poprzednik pojawił się w końcu na rynku w sierpniu 2023 roku.

Ostatnią kwestią pozostaje to, czy Xiaomi MIX Fold 4 pojawi się na polskim rynku. Poprzednik nie trafił do oficjalnej dystrybucji w Polsce. Mamy więc nadzieję, że się to zmieni. Jeśli natomiast chodzi o cenę, jedno jest pewne – nie będzie niska.

Nawet, jeśli Xiaomi Mix Fold 4 trafi ostatecznie do Europy i Polski, premiera odbędzie się najpierw w Chinach.

Zdjęcia w artykule przedstawiają Xiaomi MIX Fold 3. Wygląd nowego modelu nie jest jeszcze potwierdzony.

Składane smartfony

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.