Search icon

Zapowiedź Xiaomi 15 – jako pierwszy otrzyma Snapdragon 8 Gen 4

30.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Zapowiedź Xiaomi 15 – jako pierwszy otrzyma Snapdragon 8 Gen 4
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W Xiaomi 14 po raz zobaczyliśmy najnowszy, topowy procesor produkowany przez Qualcomm. W kolejnej generacji ta sytuacja również się powtórzy. Xiaomi 15 dostanie bowiem m następcę mocarnego CPU. Przez jakiś czas powinien to być więc najmocniejszy smartfon na rynku.

Zapowiedź Xiaomi 15

Z porównania Xiaomi 13 i Xiaomi 14 wynika, że choć oba telefony z pozoru wyglądają podobnie, to w nowszym jest sporo zmian. Mowa między innymi o lepszym procesorze – w Xiaomi 14 znajdziemy Snapdragona 8 Gen 3.

Do Xiaomi 15 również trafi flagowy chipset produkowany przez amerykańską markę Qualcomm. Tym razem ma to być Snapdragon 8 Gen 4.

Xiaomi 15 ze Snapdragonem 8 Gen 4 będzie przez pewien czas królem wydajności.

Z czasem zapewne ta sytuacja się zmieni. Snapdragon 8 Gen 4 powinien w końcu trafić do wielu flagowych smartfonów na przełomie 2024 i 2025 roku – m.in. nadchodzącego OnePlus 13, czy topowych odmian Samsunga Galaxy S25.

Wygląda na to, że Xiaomi ponownie dogadało się z Qualcomm co do pierwszeństwa do wykorzystania najnowszego układu. Sam Snapdragon 8 Gen 4 będzie natomiast procesorem w 3-nanometrowej architekturze, co może oznaczać spory skok w stosunku do poprzednich generacji. Oprócz lepszej wydajności zapewne znów zobaczymy liczne funkcje wspierające AI.

Premiera Xiaomi 14
Xiaomi 14

Kiedy premiera Xiaomi 15 i Snapdragona 8 Gen 4?

Nowe smartfony i nowy procesor powinny zadebiutować w podobnym czasie. Wydaje się, że prawdopodobną datą jest wydarzenie Snapdragon Summit 2024, które odbędzie się w październiku tego roku. Nowy procesor dostanie najpewniej nowoczesne, zaprojektowane przez Qualcomm rdzenie Oryon. Może to oznaczać koniec wykorzystywania rdzeni z rodziny Cortex-X… (aktualnie: Cortex-X4) w topowych procesorach Qualcomm.

Xiaomi 14 vs OnePlus 12
Xiaomi 14 i OnePlus 12 – dwa smartfony ze Snapdragonem 8 Gen 3

Premiera Xiaomi 15 i Xiaomi 15 Pro odbędzie się niedługo po prezentacji nowego procesora. Zapewne najpierw odbędzie się w Chinach, a klienci z Polski i reszty świata poczekają kilka miesięcy na globalny debiut. Niedługo po premierze Xiaomi 15 powinny zadebiutować też takie modele jak iQOO 13 i OnePlus 13, również z najnowszym, mocnym Snapdragonem.

Telefony Xiaomi 14

Źródło zdjęcia głównego: phonearena.com

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.