Xiaomi 14 – wow! To smartfon może mieć taką wydajność?!

06.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Xiaomi 14 – wow! To smartfon może mieć taką wydajność?!
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Xiaomi 13 to jeden z wielu flagowców dostępnych dziś na rynku. Ma bardzo mocny procesor Snapdragon 8 Gen 2, który znajdziemy w wielu innych urządzeniach. Świetny aparat z logo Leica też nie wyróżnia się na tle innych urządzeń z tej klasy. Wiele może się jednak zmienić wraz z premierą Xiaomi 14. Tam wydajność może być tak wyśrubowana, że konkurenci zostaną daleko w tyle.

Xiaomi 14

Producenci smartfonów przygotowali nas już do tego, że kolejne generacje swoich modeli pokazują w każdym roku. Zmiany napędzają sprzedaż, choć nie zawsze nowy telefon rzeczywiście okazuje się lepszy od poprzednika. Nie musimy się jednak o to martwić w przypadku Xiaomi 14. Choć obecnie sprzedawany model Xiaomi 13 możemy w Polsce kupić dopiero od połowy lutego tego roku, w sieci pojawiły się już pierwsze pogłoski o następcy.

Za wydajność Xiaomi 14 będzie odpowiadał procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3.

To najmocniejszy chipset amerykańskiego producenta, który… jeszcze nie zadebiutował. Oficjalna premiera odbędzie się w październiku. Wcześniejsze doniesienia donoszą o poprawie wydajności, energooszczędności i niższych temperaturach, niż w „ósemce” drugiej generacji. Nowy procesor dostanie inną konfigurację rdzeni: 1+2+3+2, która ma promować dobre osiągi. Oczywiście, jest tam też zintegrowany układ GPU Adreno 750, także lepszy w porównaniu z poprzednikiem.

W Xiaomi 14 mocny procesor będzie szedł w parze z najszybszymi pamięciami:

Zapas mocy ma natomiast zagwarantować duża bateria o pojemności 4860 mAh. Ładowanie z mocą 90 W i ładowanie bezprzewodowe 50 W pozwolą natomiast na błyskawiczne zasilenie urządzenia na kolejne godziny pracy. Takie parametry dotyczą podstawowego wariantu Xiaomi 14 z najmniejszym ekranem w gamie.

Co zaoferuje Xiaomi 14 Pro?

Xiaomi 14 Pro powinien dostać nieco większy wyświetlacz, jak ma to miejsce w obecnej generacji. Tam pojawi się więc nieco bardziej pojemna bateria – 5000 mAh. W sieci znajdziemy pogłoski o obecności ładowania z mocą aż 120 W.

Xiaomi 13
Xiaomi 13

Procesor zapewne będzie ten sam, co w podstawowym modelu. W obu możemy się też spodziewać bogatego zestawu aparatów sygnowanych logo Leica. Z pewnością nie zabraknie też wodoszczelnej obudowy, być może w wielu atrakcyjnych kolorach. Główny aparat znów może mieć matrycę 50 MP.

Niestety, obecnie nic nie wiemy jeszcze na temat flagowego wariantu Xiaomi 14 Ultra. Poprzednik i tak nie jest jednak dostępny na polskim rynku – model ten pozostaje więc ciekawostką i pokazem możliwości producenta.

Premiera Xiaomi 14 jeszcze w 2023 roku?

Xiaomi 13 miało swoją premierę w połowie grudnia 2022 roku. Podobnej daty możemy się też spodziewać w przypadku Xiaomi 14.

Najprawdopodobniej jednak kolejny flagowiec tego producenta trafi najpierw na rynek chiński. Na debiut w Europie poczekamy więc do początku 2024 roku.

Może zainteresują Cię także inne arrtykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.