Zapowiedź Xiaomi 13 – ceramiczna obudowa, Snapdragon 8 gen 2 i premiera za pół roku

10.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Zapowiedź Xiaomi 13 – ceramiczna obudowa, Snapdragon 8 gen 2 i premiera za pół roku
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Premiera Xiaomi 13 zbliża się wielkimi krokami. Dziś o flagowym smartfonie chińskiego producenta wiemy już jednak całkiem sporo, choć dane pochodzą głównie z przecieków. Czy wszystkie się sprawdzą, czas pokaże. Na ten moment postaraliśmy się zebrać je w jednym miejscu i przekonać się, czego można oczekiwać po nowym telefonie Xiaomi.

Xiaomi 13 – król opłacalności, czy po prostu drogi smartfon?

Jeszcze kilka lat temu Xiaomi kojarzone było raczej z bardzo opłacalnymi i dobrze wycenionymi urządzeniami. Dziś można to powiedzieć o niektórych modelach z niskiej i średniej półki cenowej. Flagowce stały się jednak dość drogie, choć ciężko im coś zarzucić. To naprawdę rewelacyjne urządzenia pod każdym względem. Xiaomi wyznacza standardy i śmiało może konkurować pod względem jakości z Samsungiem lub Apple. Tego samego możemy się także spodziewać po najnowszym modelu.

Xiaomi 13 prawdopodobnie pojawi się w sprzedaży na przełomie 2022 i 2023 roku. Wcześniej zobaczymy jeszcze jedną premierę modelu z obecnej serii – Xiaomi 12 Ultra.

To ostatni wariant Xiaomi 12, który uzupełni całą gamę. Xiaomi 12 Ultra ma swoją premierę w lipcu i zamknie tym samym obecną generację. Kolejne takie wydarzenie to już premiera Xiaomi 13.

Xiaomi 13 – marka coraz mocniej puka do klasy premium

Elektronika z Chin kiedyś kojarzyła się raczej z tanimi podróbkami, niż z urządzeniami wysokiej klasy. Wraz z rozwojem wielu chińskich producentów fakt ten się jednak zmienia, a niektórzy z nich już dziś aspirują do segmentu premium. We flagowych telefonach Xiaomi, Huawei, realme lub Oppo od dłuższego czasu znajdujemy już najnowsze technologie, a wykonanie nie pozostawia wiele do życzenia. Obudowy produkowane są z wysokiej klasy materiałów: szkła hartowanego oraz metalu. Premiera Xiaomi 13 ma natomiast dowodzić, że producent stoi dziś na równi z bardziej uznanymi markami.

W przypadku modelu Xiaomi 13 chiński producent chce podkreślić, że dołączył do klasy premium. Dowodem ma być m.in. ceramiczna tylna obudowa.

Xiaomi 12
Xiaomi 12

Taki materiał mogliśmy dotąd spotkać w najbardziej ekskluzywnych edycjach smartfonów Xiaomi i w najwyższych modelach. W modelu 13 cała rodzina ma mieć plecki z ceramiki.

Wysoka wydajność i świetne parametry Xiaomi 13

Za świetnym designem i wykonaniem na najwyższym poziomie podąża też najlepsza wydajność. Pozwoli na nią najszybszy dostępny procesor – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Premiera tego wykonanego w 4-nanometrowym procesie układu odbędzie się w listopadzie tego roku.

Xiaomi 13 może otrzymać 200 MP aparat fotograficzny z obiektywem sygnowanym logo Leica.

Wykonane zdjęcia, a te powinny gwarantować najwyższą jakość, zobaczymy na wyraźnym ekranie z rozdzielczością 2K. Najpewniej Xiaomi nie zdecyduje się na wprowadzenie do oferty mniejszych urządzeń, a cała rodzina Xiaomi 13 będzie posiadała duże ekrany (ponad 6,5″). Z pewnością nie zabraknie też ultraszybkiego ładowania. Dziś topowe modele Xiaomi ładują baterię z mocą 120 W.

Do gamy Xiaomi 13 będą należały model podstawowy, a także takie z dopiskami „Pro” i „Ultra”. Prawdopodobnie klienci dostaną możliwość wyboru kilku wersji pamięciowych (ilość RAM i pojemność pamięci).

W nowym Xiaomi 13 możemy się też spodziewać najnowszego systemu operacyjnego Android 13, a także nowej wersji nakładki MiUI. Nie zabraknie tam też szeregu innych funkcji – GPS, Wi-Fi, Bluetooth to już standard. Z pewnością topowy Xiaomi dostanie głośniki stereo, czytnik linii papilarnych w ekranie, czy ładowanie indukcyjne z ładowaniem zwrotnym. Prawdopodobnie model będzie miał też uszczelnioną, wodoodporną obudowę.

Kiedy premiera Xiaomi 13?

Choć według pierwszych przecieków Xiaomi 13 ma się pojawić na rynku na początku 2023 roku, poprzednik debiutował w grudniu 2021. Premiera Xiaomi 12 odbyła się na rynku chińskim i już wtedy poznaliśmy pełną specyfikację i oficjalny wygląd sprzętu.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.