Zapowiedź Xiaomi 12 Lite – ciekawe podejście do taniej wersji flagowego smartfona

25.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Zapowiedź Xiaomi 12 Lite – ciekawe podejście do taniej wersji flagowego smartfona
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Producenci smartfonów zdążyli nas już przyzwyczaić o ogromnej liczby wprowadzanych na rynek modeli. Prym w tym procederze wiedzie Xiaomi, które co rok pokazuje kolejne kilkanaście modeli w każdej półce cenowej. Droższe odmiany tanich i średnio-półkowych smartfonów mają dopisek „PRO”, natomiast okrojone flagowce to modele „Lite”. Nowy model należy do tej drugiej grupy. Xiaomi 12 Lite z wyglądu niemal niczym nie różni się od braci z hi-endowym rodowodem. Jakie zmiany zaszły w tym modelu?

Xiaomi 12 Lite – tani flagowiec, czy drogi średniak?

Oglądając telefon na zdjęciach, a także po wzięciu go do ręki ciężko będzie rozpoznać, że odmiana Lite jest okrojonym Xiaomi 12. Producent zadbał o to, by wygląd odpowiadał swojej topowej serii. W przeciwieństwie do konkurencji z podobnej półki cenowej, model ten posiada zakrzywiony po obu stronach ekran, który wypełnia niemal cały front urządzenia.

xiaomi 12 lite
Porównanie modelu 12 Lite i 12 (fot. Xiaomi)

Pod ekranem znajdzie się czytnik linii papilarnych Goodix, co zwiastuje jego świetne, szybkie działanie.

Sam ekran również nie odstaje zbytnio od flagowców. Wyświetlacz OLED ma przekątną 6,6″, odświeżanie 120 Hz. Jego rozdzielczość to FullH+ (2400×1080 px).

Obudowa premium skrywa pewne cięcia kosztów

O ile obudowa i ekran stoją na najwyższym poziomie, tak wewnątrz znajdują się podzespoły nieprzystające do klasy hi-end. Procesor napędzający nowy model to któryś z serii Qualcomm Snapdragon 700, być może Snapdragon 778G+. To układy zauważalnie mniej wydajne od tych montowanych dziś w flagowych modelach (np. Snapdragon 888, Snapdragon 8).

Pewne oszczędności znajdziemy także w przypadku aparatu. Kamera 64 MP produkcji Samsung nie ma optycznej stabilizacji obrazu.

Sensor Samsung ISOCELL GW3 posiada natomiast kilka ciekawych właściwości. Technologia Tetropixel pozwala na wykonywanie bardziej szczegółowych zdjęć w dzień, w nocy zapisując natomiast mniej wyraźny i jaśniejszy obraz. Posiada także celny autofokus. Jeżeli podzespoły i oprogramowanie na to pozwolą, bez problemu zarejestruje też obraz 4K.

xiaomi 12 lite

Dużą zaletą tego aparatu jest jego niewielki wymiar, który pozwala zmniejszyć nieco rozmiar wyspy z aparatami i odchudzić samo urządzenie. Ten sam sensor posiadają telefony Nubia Red Magic 7, Xiaomi Mi 11 Lite, Samsung Galaxy A32, czy Xiaomi Redmi Note 10 Pro. Dodatkiem będą obiektywy szerokokątny i do zdjęć makro.

Przeciwieństwo Xiaomi POCO?

Jeżeli Xiaomi 12 Lite będzie posiadało obudowę wykonaną z równie dobrych materiałów, jak model 12, może okazać się zupełnym przeciwieństwem smartfonów z serii POCO. Tam bowiem znajdują się flagowe podzespoły, a cięcia dotyczą właśnie obudowy i ekranu. Xiaomi 12 Lite może być więc świetną opcja dla osób, którym zależy na świetnie wyglądającym urządzeniu, które jednak nie przykładają większej uwagi do wydajności.

Smartfon będzie w pełni funkcjonalny dzięki systemowi Android 12 z nakładką MIUI 13. Informacje na temat zbliżającej się premiery tego urządzenia pochodzą od zwykle dobrze poinformowanego serwisu xiaomiui. Ich zdaniem nowy smartfon może być niemal bliźniaczo podobny do Xiaomi CIVI, modelu który pojawił się pół roku temu w Chinach.

Obecnie model Xiaomi Mi11 Lite, czyli poprzednik 12 Lite kosztuje około 1600-1900 zł (w zależności od wersji). Nowe urządzenie z pewnością będzie wycenione na ponad dwa tysiące złotych.

fot. Xiaomi

Zobacz także inne artykuły o nowościach Xiaomi

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.