Search icon

Targi CES 2024 – data, zapowiedzi i nowości

03.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Targi CES 2024 – data, zapowiedzi i nowości
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Początek roku dla fanów nowych technologii zawsze oznacza spore zainteresowanie targami CES w Las Vegas. Computer Electronics Show jest miejscem, w którym producenci pokazują najnowszy sprzęt, a także ciekawe prototypy lub pomysły. Kiedy odbędą się targi CES 2024? Jakich nowości powinniśmy się tam spodziewać? Postaramy się to sprawdzić!

CES 2024 – w jakich dniach odbędą się targi?

Targi CES 2024 już tradycyjnie odbędą się w Las Vegas. W Convention Center zobaczymy wielu wystawców z szeroko pojętej branży technologicznej. Na targach zobaczymy smartfony, komputery i części komputerowe, urządzenia smart home, a nawet samochody, choć oczywiście będą to najnowsze modele wyposażone w inteligentne technologie.

Targi CES 2024 odbędą się w dniach 9-12 stycznia 2024.

Pierwsze związane z targami wydarzenie rozpoczyna się natomiast 7 stycznia o godzinie 17:00 polskiego czasu. Będzie to konferencja prasowa. Powinniśmy dowiedzieć się z niej co nieco na temat nadchodzących trendów i najważniejszych nowości.

Premiery smartfonów podczas CES 2024

Najwięcej premier smartfonów odbywa się zwykle podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie. Podczas CES 2024 w Las Vegas prawdopodobnie zobaczymy więc modele, które już miały swoją premierę w ostatnim czasie. Część z nich do dziś dostępna jest jedynie w Chinach, jak choćby Xiaomi 14 lub OnePlus 12. Najnowsze flagowce w 2024 będą korzystały ze znakomitego procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 lub równie dobrego konkurenta – MediaTek Dimensity 9300.

Smartwatche, słuchawki i inne akcesoria – także one mają swoje miejsce podczas targów CES 2024

Podczas targów CES 2024 spodziewam się premiery nowego modelu słuchawek Sennheiser, do dziś nie wiadomo jednak, jaki miałby to być model. Podczas targów Audio Pro pokaże natomiast swój nowy, topowy model bezprzewodowego głośnika Bluetooth, zapewne z obsługą Spotify Connect, Google Case, AirPlay 2, itp. Jakość brzmienia powinna być niemal doskonała, z czego zresztą marka Audio Pro jest od lat znana. Na targach CES zwykle odbywały się premiery sprzętu marek należących do koncernu Harman. Mowa między innymi o bardzo popularnej marce JBL.

Zapewne wśród premier nie zabraknie nowych modeli gogli VR, zegarków i innych urządzeń, które przydadzą się w naszym codziennym życiu.

Sennheiser na CES 2024

Z okularami VR i AR mogą być też związane premiery mniejszych firm i start-upów. Na CES 2024 nie powinno zabraknąć nowych urządzeń, słuchawek do zestawów VR, czy oprogramowania i gier. Sprzęt pozwalający na wejście do wirtualnej rzeczywistości w 2024 będzie często korzystał z nowego chipsetu Qualcomm – Snapdragon XR2 Gen 2. Obecnie najnowszy chip znajdziemy jedynie w goglach Meta Quest 3.

Sprzęt komputerowy na CES 2024 – jakie nowości?

W Las Vegas pojawią się wszyscy najwięksi gracze na rynku. Kierunek rozwoju branży sprzętu komputerowego może nam nieco zdradzać hasło, z którym Intel pojawi się na CES. „AI Everywhere” oznacza, że rozpoczęta pod koniec 2022 roku przez ChatGPT rewolucja trwa w najlepsze. Inteligentne procesory Intela wspierające AI zdążyliśmy już zresztą poznać nieco bliżej.

Na targach CES w Las Vegas w tym roku odbędzie się też prezentacja nowych kart graficznych NVIDIA. Nie będą to niestety układy z serii Blackwell, czyli seria kart graficznych GeForce RTX 5000, korzystająca m.in. z 3-nanometrowego procesu technologicznego TSMC, z DisplayPort 2.1. Na nie przyjdzie nam zapewne poczekać do końcówki 2024 roku.

NVidia Blackwell na CES 2024
Nvidia Blackwell zadebiutują pod koniec 2024 roku (źródło: wccftech)

Na targach CES 2024 pojawią się natomiast topowe wersje kart graficznych NVidia GeForce RTX 4070 i 4080 z dopiskiem „Super”.

Spodziewamy się też premiery procesorów AMD Ryzen z serii 8000 (8 rdzeni, 16 wątków,12 jednostek RDNA 3).

Nie powinno zabraknąć komputerów i laptopów z najnowszymi procesorami Intel Meteor Lake i AMD Hawk Point. Pokażą je znane marki, jak Lenovo, Asus i Acer. Ciekawą premierą może być nietuzinkowy laptop 2w1 Lenovo ThinkBook Plus, korzystający jednocześnie z systemów Windows i Android.

Sprzęt smart home na CES 2024

Rok 2023 stał pod znakiem ogromnego rozwoju sztucznej inteligencji. Z pewnością będzie miało to też przełożenie na sprzęt pokazywany na targach CES 2024 w Las Vegas. Wśród urządzeń smart home może więc dojść do niemałej rewolucji. Słyszeliśmy już zresztą o pomyśle bezobsługowego domu. Propozycja LG zakłada automatyzację… niemal wszystkiego. W obsłudze pomagałby sprytny „agent AI”. Mały robot może monitorować dom, gdy właścicieli w nim nie ma. Jeśli natomiast wrócą, po prostu zapyta, co ma zrobić. Robot może też pełnić funkcję naszego asystenta, przypominając o wydarzeniach z kalendarza, a nawet o wzięciu leków.

Agent sztucznej inteligencji LG
Agent sztucznej inteligencji LG

LG zapowiedziało już także zaprezentowanie podczas CES 2024 smart myjki do szklanek i kubków. W przeszłości Koreańczycy pokazali w Las Vegas m.in. szafę parową, która trafiła nawet do sprzedaży. Być może ten sam los czeka automatyczna myjka.

Powinniśmy zobaczyć kilka nowych modeli inteligentnych robotów sprzątających. Już teraz są bardzo niezłe, nierzadko sprawnie łącząc odkurzanie, zamiatanie i mopowanie. Ciekawe więc, co jeszcze wymyślą producenci w tym zakresie!

CES 2024 – jakie nowości z branży RTV?

Telewizory i sprzęt audio to kolejne kategorie urządzeń, które mają w Las Vegas swoich licznych przedstawicieli w każdym roku. Tu spodziewamy się kilku trendów. Telewizory OLED staną się jeszcze lepsze, a przy tym ceny topowych modeli powinny zauważalnie spaść. Obniżki cen widzimy już właściwie od dłuższego czasu, najwidoczniej problemy związane z brakiem prefabrykatów (m.in. półprzewodników) są już za nami.

Spodziewamy się, że najwięksi producenci telewizorów będą walczyć o uzyskanie jak najlepszej jasności. Dotychczasowymi liderami są pod tym względem LG (telewizory QNED) i Samsung (QD-OLED). Na targach CES 2024 na pewno zobaczymy też nowsze generacje już istniejących technologii, a także zastosowanie ich w bardziej przystępnych cenowo modelach. CES 2024 to też miejsce, w którym (jak co roku) zobaczymy nowe telewizory Mini LED. Poza Samsungiem i LG, nowe telewizory pokażą też TCL, Sony, Panasonic, Hisense i inni.

Z pewnością zobaczymy też niejedną nowość z branży audio. Wśród hi-endowych modeli nie powinno zabraknąć sprzętów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Dzięki niej brzmienie może być jeszcze lepsze, być może również dostępne w lepszej cenie. Nowe technologie mogą w końcu częściowo zastąpić konieczność korzystania z najdroższych materiałów i skomplikowanych konstrukcji.

Co jeszcze zobaczymy na targach Computer Electronics Show 2024 w Las Vegas?

8 stycznia 2024 odbędzie się konferencja Samsunga pod nazwą „AI for All”. Na stoisku koreańskiego giganta technologicznego powinniśmy też zobaczyć sporo sprzętu korzystającego z ich sztucznej inteligencji Samsung Gauss.

Samsung AI for All na CES 2024
Samsung AI for All na CES 2024

Wizję inteligentnego samochodu pokaże Mercedes. Podczas CES 2024 zobaczymy pojazd, którego wnętrze jest zdominowane przez ogromny ekran. Rozciąga się na całej szerokości kabiny, dając użytkownikowi ogromne możliwości personalizacji. Pojazd ma oczywiście napęd elektryczny i jest naszpikowany nowymi technologiami. Podróż w aucie Mercedesa ma być zupełnie nowym, „cyfrowym” doświadczeniem. Pomoże w tym inteligentny system MUUX Virtual Assistant.

Mercedes na CES 2024
Mercedes na CES 2024 (źródło: producent)

Uczestnictwo w wydarzeniu jest całkiem drogie, najdroższe bilety Deluxe kosztują nawet 1700$! Na szczęście, możesz też śledzić poszczególne wydarzenia online, a o najważniejszych premierach przeczytasz oczywiście na NANO.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.