Zapowiedź Snapdragon 8 Gen 4: wsparcie AI, litografia 3nm i data premiery

14.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Zapowiedź Snapdragon 8 Gen 4: wsparcie AI, litografia 3nm i data premiery
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W październiku 2023 roku poznaliśmy trzecią generację układu Snapdragon 8. Amerykańska marka Qualcomm w podobnym momencie roku może zaprezentować jego następcę, czyli Snapdragon 8 Gen 4.

AI będzie naszym szóstym zmysłem, ale… nie zastąpi nas!

Takie słowa usłyszeliśmy od przedstawiciela marki Qualcomm, jednego z największych producentów procesorów mobilnych na świecie. Sztuczna inteligencja, choćby narzędzia podobne do ChatGPT, będą naszą codziennością. Twórcy procesorów Qualcomm już dziś to uwzględniają, a w przyszłości chipsety mają jeszcze lepiej współpracować z AI.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4
Qualcomm Snapdragon

Zapowiedź Snapdragona 8 Gen 4

Czwarta odsłona topowego układu Qualcomm może natomiast nią być. Przełomowy procesor może na zawsze odmienić branżę urządzeń mobilnych. Chodzi przede wszystkim o wydajność. Proces technologiczny N3E od TSMC ma być bardziej wydajny od procesu N3B, użytego do produkcji procesora w najnowszych iPhone (Apple A17 Pro). Nowatorska architektura i 3-nanometrowa litografia to największe nowości, które sprawią, że Snapdragon 8 Gen 4 będzie naprawdę potężny!

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 wykorzysta rdzenie Oryon, dostanie też nowy, zintegrowany układ graficzny Adreno 830.

Według pierwszych testów (3DMark, Wild Life Extreme) GPU Snapdragona 8 Gen 4 przewyższa możliwościami układ Apple M2 o 10%! Test Wild Life Extreme został stworzony, aby poznać granice wydajności układów graficznych. Pokazuje też stabilność podczas dłuższej pracy z maksymalnym obciążeniem. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie procesor Snapdragon 8 Gen 4 pracuje w kontrolowanych warunkach, a prowadzone testy odbywają się na (prawdopodobnie) prototypach Qualcomma.

Premiera Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 w październiku

Najmocniejszy procesor marki Qualcomm powinien pojawić się na rynku w październiku tego roku. Warto zaznaczyć, że obecna generacja to piekielnie mocny układ. Zadebiutował w telefonach serii Xiaomi 14, które ostatnio trafiły też na polski rynek.

Topowy układ amerykańskiej marki napędza również między innymi najmocniejszą odmianę Samsunga Galaxy S24 Ultra.

Osiągi są bardzo dobre, układ ten pokazuje też przewagę nad procesorem Exynos 2400 (znajdziemy go w pozostałych wersjach Galaxy S24).

Dyrektor marketingu Qualcomm, Don McGuire poinformował, że premiera Snapdragona 8 Gen 4 odbędzie się w październiku.

Zanim się to jednak stanie, powinniśmy też zobaczyć kolejny procesor z rodziny Snapdragon 8. Być może chodzi o nieco słabszą wersję Snapdragona 8 Gen 3. Układ również ma korzystać z topowego rdzenia Cortex-X4, ale z obniżonym do 2,9 GHz taktowaniem. Również zintegrowany układ graficzny Adreno 735 ma być nieco słabszy od tego z flagowca z końca 2023 roku. Nowy układ powinien plasować się pod względem wydajności (ok 1,7 mln punktów w benchmarku AnTuTu) pomiędzy Snapdragonem 8 Gen 2 a Snapdragonem 8 Gen 3. Będzie wykonany w litografii 4 nm TSMC.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.