Search icon

Poznaliśmy specyfikację Snapdragon 8 Gen 3 – inny układ rdzeni, ta sama litografia

19.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Poznaliśmy specyfikację Snapdragon 8 Gen 3 – inny układ rdzeni, ta sama litografia
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 – to najlepszy dostępny dziś na rynku procesor tej marki. Dobre osiągi, zoptymalizowane zapotrzebowanie na energię i świetny układ graficzny Adreno 740 są tylko jednymi z wielu zalet. Choć jego premiera miała miejsce zaledwie kilka miesięcy temu (listopad 2022), producent prowadził już prace nad kolejną generacją flagowego układu. Teraz, dzięki przeciekowi, poznaliśmy specyfikację Snapdragona 8 Gen 3.

Specyfikacja Snapdragon 8 Gen 3

Podobnie do poprzednika, Snapdragon 8 Gen 3 wykorzystuje rdzenie kilku różnych typów. Dzięki temu osiągamy świetny kompromis między topową wydajnością, a energooszczędnością w codziennym użytkowaniu. Najmocniejszy rdzeń Cortex X4 (w poprzedniku był Cortex X3) ma podniesione taktowanie.

Wiele wskazywało na to, że Qualcomm wykorzysta 3-nanometrowy proces technologiczny TSMC. Wygląda jednak na to, że cała produkcja takich części trafi do Apple i ich nadchodzących procesorów mobilnych (Apple M3 i Apple A17 Bionic). Snapdragon wciąż będzie bazował na 4 nm litografii.

W porównaniu do poprzednika, Snapdragon 8 Gen 3 ma mieć inną konfigurację rdzeni: 1+5+2. zamiast obecnego 1+2+2+3.

Najwyraźniej z badań amerykańskiego producenta wynikało, że będzie to korzystniejsze dla flagowego modelu. Możemy jedynie domyślać się, że liczniejsza obecność wydajniejszych rdzeni w stosunku do tych energooszczędnych zwiastuje poprawę wydajności procesora.

Snapdragon 8 Gen 3

Zamiast obecnego w Snapdragonie 8 Gen 2 układu graficznego Adreno 740, najnowszy model dostanie Adreno 750. Nie ma jednak na temat tego GPU żadnych dokładnych danych.

Jakie taktowanie ma najwydajniejszy rdzeń w Snapdragon 8 Gen 3?

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się plotki o taktowaniu rdzenia Cortex X4 wynoszącym 3,75 GHz. Oznaczałoby to spory wzrost w stosunku do dzisiejszego modelu. Ta wersja być może trafi do wybranych modeli smartfonów, podobnie jak Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy trafił do najnowszego Samsunga S23. Podstawowy wariant procesora ma jednak mieć „zaledwie” 3,2 GHz. To niewiele więcej, niż obecna generacja (3,19 GHz).

Znacznie mocniejsze mają być natomiast kolejne rdzenie, których nowy układ dostanie aż pięć. Mowa o rdzeniach Cortex A720 z taktowaniem 3,0 GHz. Dziś rdzenie A710 i A715 mają 2,8 GHz. Najsłabsze, ale najbardziej ekonomiczne rdzenie wciąż mają 2.0 GHz. Qualcomm także tu postawi na nowszą generację – A520 w miejsce Cortex A510.

Konfiguracja rdzeni Snapdragona 8 Gen 3 wygląda więc następująco:

  • 1x Cortex X4 3,2 GHz
  • 5x Cortex A720 3,0 GHz
  • 2x Cortex A520 2,0 GHz

Jakie funkcje znajdziemy w nowym chipsecie Qualcomm?

Procesor nie jest jedynie układem pozwalającym na wydajną pracę i zarządzanie urządzeniem. Qualcomm integruje z chipsetem dodatkowe funkcje. Chodzi między innymi o modem 5G, w tym przypadku będzie to Snapdragon X75. Być może w nadchodzącym Snapdragonie znajdziemy też obsługę karty iSIM.

W specyfikacji znajdujemy też informację o wsparciu pamięci LPDDR5 RAM (przepustowość nawet 7500 Mbps), a także dysku w technologii UFS 4.1. Podobnie do poprzednika, nowy „Snap” posiada też wbudowany procesor odpowiedzialny za sztuczną inteligencję.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3

Czy nowy Snapdragon przebije procesor Apple pod względem wydajności?

Jeśli chodzi o możliwości graficzne, już dzisiejszy flagowiec Qualcomma stoi na równi, a czasem nawet przebija moc GPU z procesorów Apple. Pod względem wydajności samego CPU Apple wciąż jednak króluje.

Zastosowanie nowszego procesu technologicznego w nadchodzących modelach może podtrzymać tę przewagę w kolejnym roku. Z drugiej jednak strony najnowszy Snapdragon korzysta z konfiguracji rdzeni 1+5+2 nastawionej na wydajność. Prawdopodobnie Snapdragon 8 Gen 3 poprawi wydajność o około 20% w stosunku do obecnej generacji. Czas pokaże, czy wystarczy to na przebicie układu Apple.

Kiedy premiera Snapdragon 8 Gen 3?

Oficjalna data nie jest jeszcze znana, ale najbardziej prawdopodobna data to końcówka 2023 roku. Jednym z pierwszych (lub pierwszym) smartfonem ze Snapem 8 Gen 3 na pokładzie może być flagowiec Samsung Galaxy S24.

nano google news

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.