Search icon

Zapowiedź Samsung Galaxy Watch FE. Co już o nim wiadomo?

20.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Zapowiedź Samsung Galaxy Watch FE. Co już o nim wiadomo?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wygląda na to, że rodzina urządzeń Samsunga z serii Fan Edition się powiększy. W 2024 roku może do niej dołączyć smartwatch – Samsung Galaxy Watch FE. Póki co informacje o nim są nieoficjalne, dowiadujemy się jednak, że wykorzystane w zegarku podzespoły mogą lekko trącić myszką.

Samsung Galaxy Watch FE dołączy do lubianej rodziny

„Fan Edition” – oto rozwinięcie skrótu FE. Pierwszy raz spotkaliśmy się z nim w przypadku smartfona Galaxy S20 FE. Cztery lata temu Samsung pokazał światu flagowy telefon z kilkoma kompromisami (np. plastikową obudową i nieco słabszymi podzespołami), za to w bardzo atrakcyjnej cenie. Okazało się, że właśnie na takie urządzenie czekali klienci – Galaxy S20 FE, tak samo jak następca (Galaxy S21 FE) sprzedawały się rewelacyjnie nawet już kilkanaście miesięcy od premiery. W ofercie Koreańczyków znajdziemy też dziś m.in. tablety Galaxy S9 Tab FE i słuchawki Galaxy Buds FE.

Najnowszy smartfon z taką nazwą jest jednak małym zawodem. W przypadku Galaxy S23 FE Samsung najwyraźniej za mocno zbliżył się do średniej półki cenowej, przez co model ten nie jest obecnie najlepszym wyborem w swojej cenie.

W sieci pojawiły się już również pierwsze przecieki na temat składanych Samsungów Galaxy Z Flip i Galaxy Z Fold z dopiskami „FE”. Pierwszy miałby dostać średniopółkowy (ale bardzo mocny!) procesor Snapdragon 7s Gen 2, natomiast większy model – jeden z flagowych CPU Exynos, własnej produkcji Samsunga.

Kolejnym sprzętem tej serii może być zegarek Samsung Galaxy Watch FE.

Pierwsze doniesienia mówią o tym, że Samsung Galaxy Watch FE dostanie specyfikację zbliżoną do zegarka z 2021 roku. Mowa oczywiście o Galaxy Watch4, co nie brzmi zbyt zachęcająco. Z drugiej strony – może być to sposobem na uzyskanie naprawdę dobrej ceny urządzenia. Jeśli przy tym zegarek i tak będzie działał dobrze (a w końcu Galaxy Watch4 to dziś nadal całkiem użyteczny gadżet), takie uzupełnienie portfolio wydaje się rozsądne.

Samsung Galaxy Watch 6 doczeka się następcy w aż trzech wersjach (Galaxy Watch 7)
Seria Samsung Galaxy Watch6

Jakiś czas w sieci krążyły nawet plotki z informacją, że nowy model miałby się nazywać „Samsung Galaxy Watch4 (2024)”. Nazwa kończąca się na „FE” brzmi jednak zdecydowanie lepiej.

Samsung Galaxy Watch FE – kiedy premiera?

Wprowadzenie tańszej wersji smartwatcha nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. To pewnego rodzaju odpowiedź Samsunga na rozszerzenie się oferty modelowej Apple. Tam w końcu od końca września 2023 roku pojawiła się tańsza seria Apple Watch SE. Podobnie, jak w przypadku Apple, tańszy Samsung Galaxy FE może być z wyglądu bardzo podobny do flagowej wersji.

apple watch 9 vs apple watch se
Apple Watch SE (z prawej) i Apple Watch9 (z lewej)

Nadchodzący model powinien mieć oznaczenie kodowe SM-R866F, SM-R866U oraz SM-R866N – w zależności od regionu. Daty premiery jeszcze nie znamy. Możliwe jednak, że nowość zadebiutuje globalnie na początku lipca tego roku, na kilkanaście dni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich, których Samsung jest sponsorem. Wtedy na rynek trafi również Galaxy Watch7, czy składane Galaxy Z 6-tej generacji. Podczas letniego wydarzenia Galaxy Unpacked prawdziwą gwiazdą powinien być natomiast Samsung Galaxy Ring. Póki co inteligentny pierścień został jedynie przedstawiony, co miało miejsce podczas premiery Galaxy S24 w styczniu tego roku.

Samsung Galaxy Watch FE – premiera jest już właściwie pewna

Najpierw o Galaxy Watch FE dowiedzieliśmy się z nieoficjalnych źródeł. Teraz mamy natomiast (niemal) oficjalne potwierdzenie. Informacje o Galaxy Watch FE pojawiły się bowiem w najnowszej wersji oprogramowania Samsung One UI.

Tańszy zegarek Samsung Galaxy Watch FE nosi oznaczenie SM-R861.

Czy oznaczenie kodowe w ogóle ma znaczenie? Zwykle nie, powyższe rozbudza jednak kolejny raz dyskusję na temat bliskości specyfikacji Galaxy Watch FE i Galaxy Watch 4. Ten ostatni ma w końcu oznaczenie… SM-R860.

Wygląda też na to, że trafi na rynek w kilku wersjach – z łącznością Wi-Fi i LTE. Pewne różnice mogą się też pojawić w wariantach smartwatcha dostępnych na rynek koreański, europejski i turecki.

Zdjęcie główne przedstawia Samsunga Galaxy Watch4 (źródło: producent).

Smartwatche i opaski Samsung

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.