Search icon

Samsung Galaxy A54 5G – mniej aparatów i megapikseli, ale spore szanse na sukces

06.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Samsung Galaxy A54 5G – mniej aparatów i megapikseli, ale spore szanse na sukces
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jednymi z najlepszych telefonów pod względem relacji ceny do jakości są Samsungi z serii A. Dla wielu użytkowników idealnym kompromisem jest bardzo popularny model Samsung A53 5G. Wygląda prawie jak topowe flagowce z serii Galaxy S, ma niezłą wydajność, a dobry aparat z optyczną stabilizacją pozwoli wykonać dobre zdjęcie nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Do tego mamy ekran AMOLED i oprogramowanie jak w droższych modelach, a cena jest dużo niższa. Nadchodzący Samsung A54 5G ma szansę powtórzyć ten sukces, choć producent zdecydował się na pewne cięcia.

Skromniejszy zestaw aparatów w Galaxy A54 5G

Aktualnie sprzedawany model ma z tyłu cztery aparaty fotograficzne. Oprócz głównego obiektywu z matrycą 64 MP mamy bowiem szerokokątny 12 MP z kątem widzenia 123 stopnie, a także dwa „oczka” 2 MP f/2.4 – do zdjęć makro oraz mierzenia głębi. W najnowszym Samsungu A54 5G zabraknie jednego z nich – na szczęście tego najmniej użytecznego aparatu. Zapewne nikt nie zauważy bowiem braku obiektywu mierzącego głębię ostrości – jego obecność bardzo często jest po prostu zabiegiem marketingowym.

Samsung A54 5G dostanie trzy obiektywy z tyłu obudowy: główny 50 MP, szerokokątny 5 MP i do zdjęć z bliska (macro) 5 MP.

Jak widać, poza redukcją ilości aparatów z tyłu urządzenia, Samsung Galaxy A54 5G będzie miał też matryce z mniejszą liczbą pikseli. Czy to źle? Niekoniecznie. W aparatach fotograficznych (nie tylko w smartfonach) kilka czynników ma wpływ na jakość zdjęć. Poza ilością megapikseli liczy się też fizyczny rozmiar matrycy (jej wielkość), rodzaj zastosowanego obiektywu, stabilizacja obrazu (elektroniczna lub optyczna), ogólna jakość użytych komponentów oraz oczywiście oprogramowanie Niejednokrotnie producenci smartfonów udowodnili już nam, że aparaty 8 MP lub 12 MP mogą wykonać rewelacyjne zdjęcia i filmy wideo. Przykładem mogą być kolejne generacje iPhone lub flagowe Samsungi Galaxy S.

Dlaczego producenci umieszczają więc w smartfonach aparaty z wielką liczba megapikseli? Często to zabieg marketingowy. Wiele osób właśnie w ten sposób ocenia bowiem to, czy dany model będzie w stanie zrobić dobre zdjęcia.

fot. letsgodigital.org

Samsung A54 5G – co jeszcze o nim wiemy?

Aktualnie sprzedawany model A53 miał premierę w marcu tego roku. Z pewnością poczekamy więc jeszcze kilka miesięcy na oficjalną prezentację Samsunga Galaxy A54. Kilku informacji na jego temat możemy być już jednak pewni.

Wiele wskazuje na to, że jeden z najlepiej sprzedających się Samsungów otrzyma najnowszy system operacyjny Android 13 z nakładką One UI 5. Z pewnością model otrzyma też Wi-Fi 6 co zapewni szybkie połączenie z internetem, a także Bluetooth, GPS, czy wsparcie dla Dolby Atmos oraz łączność 5G. Podobnie jak w poprzedniku, możemy się tam spodziewać złącza słuchawkowego 3.5 mm, a także slotu na dwie karty sim (hybrydowy Dual SIM pozowali też na umieszczenie karty pamięci w miejsce jednej z kart SIM). Zapewne producent zdecyduje się również na zastosowanie ekranu AMOLED.

Najnowszy telefon ze średniej półki cenowej powinien pojawić się w sprzedaży na wiosnę 2023 roku. Na pewno Samsung da klientom do wyboru kilka ciekawych kolorystycznie wersji obudowy. Być może ta będzie też dodatkowo uszczelniona – już poprzednik miał wodoszczelną konstrukcję.

Tak wygląda jedna z wizualizacji (oczywiście nieoficjalnych) przygotowana na podstawie dotychczasowych doniesień na temat Samsung Galaxy A54.

nano google news

Może zainteresują Cię też te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.