Zapowiedź OnePlus Nord 5. Co już wiadomo o następcy udanego smartfona klasy średniej?

08.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Zapowiedź OnePlus Nord 5. Co już wiadomo o następcy udanego smartfona klasy średniej?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W sieci pojawiły się już pierwsze zapowiedzi dotyczące najnowszego smartfona marki. OnePlus Nord 5 zastąpi ceniony model Nord 3. „Zaraz, zaraz…” – zapytacie – „a gdzie Nord 4?”. Czy może przeskoczenie jednej cyfry w numeracji ma podkreślić gruntowne zmiany w specyfikacji modelu? Powód jest inny.

Zapowiedź OnePlus Nord 5

Oficjalna premiera OnePlus Nord 3 odbyła się na początku lipca 2023 roku. Możemy więc spodziewać się, że „piątka” też pojawi się w połowie roku. Dlaczego OnePlus nie używa cyfry „4” w nazwach swoich modeli? Chodzi o przesądy związane z chińską kulturą. „Czwórka” przynosi pecha, tak samo zresztą, jak „trzynastka”. Tego numeru też najpewniej nie zobaczymy, na przykład w kontekście przyszłorocznego flagowca (dziś topowy model to OnePlus 12).

W Internecie pojawiły się pierwsze (nieoficjalne) informacje na temat specyfikacji OnePlus Nord 5.

Dowiadujemy się z nich, że OnePlus Nord 5 będzie co najmniej tak udany, jak poprzednik. Obsługa smartfona ma się odbywać przy pomocy dużego ekranu AMOLED o rozmiarze 6,7″, a może nawet większym. Wyświetlacz zaoferuje częstotliwość odświeżania 120 Hz. Poprzednik miał ekran z rozdzielczością 1,5 K – ciężko spodziewać się, aby Nord 5 dostał gorszy ekran. Nie powinno też zabraknąć nowych technologii, jak HDR10+, czy Always-on Display.

OnePlus Nord 5
OnePlus Nord 5 może wyglądać jak poprzednik (na zdjęciu: OnePlus Nord 3)

Nowością ma być procesor. W OnePlus Nord 5 powinien się pojawić układ firmy Qualcomm. Mowa o najnowszym Snapdragonie 7+ Gen 3. Możliwości fotograficzne ma natomiast zapewnić aparat główny 50 MP z optyczna stabilizacją obrazu. Być może dostanie matrycę Sony IMX890. To naprawdę bardzo dobry sensor, znajdziemy go też m.in. w OnePlus 11, OnePlus 12R, czy Nothing Phone 2 i topowym ASUS ROG Phone 8 Pro. Obecnie sprzedawany model ma też drugi obiektyw z szerokim polem widzenia. Z pewnością OnePlus Nord 5 też go dostanie.

OnePlus Nord 5
OnePlus Nord 3

Bateria w najnowszym OnePlus Nord 5 podobno ma pojemność aż 5500 mAh. Byłby to spory plus w stosunku do konkurencji, gdzie zwykle ogniwo ma między 4500 a 5000 mAh. Na pewno nie zabraknie też szybkiego ładowania. Obudowa OnePlus Nord 5 to dwie tafle szkła przedzielone plastikową ramą. W zależności od wersji moglibyśmy liczyć nawet na 16 GB pamięci RAM.

Będą też nieco tańsze odmiany OnePlus Nord 5 CE i OnePlus Nord 5 Lite

Chiński producent ma w swojej ofercie całkiem sporo smartfonów. Również OnePlus Nord 5 powinien doczekać się co najmniej dwóch dodatkowych odmian. Póki co nie za wiele o nich jednak wiemy. Użytkownik saaaaanjjjuuu, który jest źródłem najnowszych informacji o OnePlus Nord 5, a w przeszłości nieraz publikował już sprawdzające się następnie informacje, donosi też o dwóch słabszych wersjach.

OnePlus Nord 5 CE miałby dostać nieco starszy procesor – Snapdragon 7s Gen 2. W OnePlus Nord 5 Lite znalazłby się natomiast model Snapdragon 6 Gen 1. Oczywiście, to nie jedyne różnice, jakie odróżniałyby te modele od OnePlus Nord 5. Wszystkie trzy procesory są bardzo udane, nowoczesne i dobrze łączą niezłą wydajność z energooszczędnością. Pod względem CPU dwie słabsze wersje OnePlus Nord 5 przypominają zresztą realme 12 Pro 5G i realme 12 Pro+ 5G.

Na zdjęciach widzimy OnePlus Nord 3. Wygląd OnePlus Nord 5 nie jest jeszcze znany.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.