Zapowiedź nowej generacji flagowych procesorów Snapdragon 8 Gen 2

27.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Zapowiedź nowej generacji flagowych procesorów Snapdragon 8 Gen 2
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Obecnie na rynku urządzeń mobilnych mamy dwa flagowe procesory. To MediaTek Dimensity 9000 i Qualcomm Snapdragon 8. Ten drugi doczeka się niebawem następcy. Snapdragon 8 Gen 2 powinien pojawić się na rynku w listopadzie tego roku. Czy to przypadek, że data zbiega się z premierą Xiaomi 13?

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 pojawi się w Xiaomi 13?

Plotki o pojawieniu się procesora Snapdragon 8 Gen 2 w najnowszym flagowcu Xiaomi krążyły w Internecie już od dłuższego czasu. To raczej nie jest przypadek, że premiery smartfona i chipsetu odbywają się w podobnym terminie.

Qualcomm ogłosił konferencję Snapdragon Tech Summit. Odbędzie się w dniach 14-17 listopada 2022.

Konferencja Snapdragon Tech Summit to największe wydarzenie organizowane przez amerykańskeigo producenta. To okazja do zaprezentowania nowych rozwiązań producentom urządzeń oraz developerom – twórcom oprogramowania. Ciężko wyobrazić sobie więc lepszy moment na premierę nowego procesora. Dotychczasowy topowy procesor – Snapdragon 8 Gen 1, także miał premierę na tym wydarzeniu, w 2021 roku.

Druga generacja Snapdragona 8 – specyfikacja

Trudno dziś mówić o dokładnej specyfikacji, a tym bardziej testach procesora, który jeszcze nie miał swojej premiery. Wiemy natomiast, że chipset dostanie oznaczenie SM8550. Podobnie jak poprzednik będzie także posiadać osiem rdzeni, ale nastąpiło tutaj sporo zmian.

Rdzenie w Snapdragon 8 Gen 1 podzielone były następująco – 1:3:4. W drugiej generacji podział ma wyglądać następująco: 1+2+2+3. Co oznacza ta różnica i czym właściwie jest podział rdzeni w procesorze?

Wielordzeniowe procesory nie muszą posiadać kilku takich samych rdzeni. W przypadku układów Qualcomm Snapdragon część rdzeni jest odpowiedzialna za wydajność, a część za zachowanie energooszczędności. Ich połączenie pozwala na uniwersalne zastosowanie procesora w wielu zadaniach. Tam, gdzie przydaje się ogromna moc obliczeniowe, wykorzystywane są najszybsze rdzenie z największym taktowaniem. Do korzystania z podstawowych funkcji urządzenia, a także w trybie uśpienia, smartfon korzysta natomiast ze słabszych rdzeni.

Snapdragon 8 Gen 1 - poprzednik Snapdragon 8 Gen 2

Snapdragon 8 drugiej generacji będzie wykonany w 4-nanometrowej litografii TSMC.

Najmocniejszy rdzeń to Cortex X3. Następnie mamy dwa rdzenie Cortex A720, dwa Cortex A710 i trzy najbardziej energooszczędne – Cortex A510. Uzupełnieniem układu jest GPU – procesor odpowiedzialny za grafikę – Adreno 740.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.