Motorola Edge 40 – wygląda znakomicie, ma niezłą specyfikację i rozsądną cenę. Będzie hit?

12.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Motorola Edge 40 – wygląda znakomicie, ma niezłą specyfikację i rozsądną cenę. Będzie hit?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Motorola jest marką, która kilkanaście lat temu, obok Nokii i Sony Ericssona, była jednym z najpopularniejszych producentów telefonów. Popularyzacja innych smartfonów z Androidem i mało atrakcyjna oferta producenta nieco zepchnęły Motorolę w cień. W ostatnim czasie Motorola znów ma swój dobry czas, co możemy zauważyć także na polskim rynku. Jednym z telefonów, który ma zawalczyć o uznanie klientów w 2023 roku, jest Motorola Edge 40. Telefon plasuje się pomiędzy klasą średnią a flagowcami i charakteryzuje się bardzo atrakcyjnym designem.

Motorola Edge 40 – seria powiększa się o nieco tańszy model

Jakiś czas temu swoją premierę w Polsce miała Motorola Edge 40 Pro. Flagowiec cechuje się oczywiście bardzo dobrymi parametrami, jest przy tym jednak dość drogi. Motorola Edge 40 jest nieco tańsza, dla wielu osób może okazać się więc bardzo ciekawym wyborem. Sercem urządzenia jest chipset MediaTek Dimensity 8020 z obsługą sieci 5G. Telefon ma przyzwoitą ilość pamięci – 8 GB RAM LPDDR4x, a także dysk 256 GB UFS 3.1. Osoby zainteresowane technologiami i rynkiem mobile zauważą, że zastosowane kości nie są najnowszymi dostępnymi dziś rozwiązaniami. Cóż, producent musiał pójść na pewne kompromisy, aby obniżyć nieco cenę.

Wyświetlacz Motoroli Edge 40 to OLED z częstotliwością odświeżania obrazu 144 Hz.

Przy rozmiarze 6,55″ mamy dość standardową rozdzielczość Full HD+ (2400 x 1080 pikseli). Wyższa rozdzielczość dałaby co prawda nieco bardziej efektowny obraz. Taka opcja jest jednak bardziej zasobożerna i zużywa więcej energii. Rozdzielczość Full HD+ w przypadku smartfonów wydaje się więc idealnym kompromisem.

Motorola Edge 40

Możliwości multimedialne urządzenia są niezłe także dzięki obecności głośników stereo. Smartfon posiada szereg nowoczesnych modułów łączności – 5G, GPS, Wi-Fi 6, czy Bluetooth w standardzie 5.2. Mamy też łączność zbliżeniową NFC, dzięki czemu skorzystamy np. z płatności telefonem.

Aparat z optyczną stabilizacją obrazu i szeroki kąt z autofocusem

Przez ostatnie kilka lat producenci smartfonów przyzwyczaili nas do umieszczania na pleckach kilku obiektywów aparatu. Ma to sens chyba tylko w przypadku wysokiej klasy urządzeń – tam każde „oczko” pozwala zrobić efektowne zdjęcie wysokiej jakości. Tańsze modele, w których producenci, chyba tylko z marketingowych pobudek, umieszczają 2 MP kamery do makro, czy rozmywania tła, mogłyby równie dobrze nie mieć dodatkowych obiektywów. Tym tokiem myślenia poszła najwyraźniej Motorola. Edge 40 ma dwa obiektywy z tyłu, z których każdy jest jak najbardziej użyteczny.

Główny obiektyw f/1.4 z Dual Pixel AF i optyczną stabilizacją obrazu ma matrycę 50 MP.

Drugi obiektyw f/2.2 pozwala ująć szerokie pole – 120 stopni. Matryca ma 13 MP, a obiektyw wyposażono w autofocus. Smartfonem nagramy wideo w jakości 4K. W 1080p mamy do dyspozycji czterokrotnie zwolnione tempo (120 kl./s).

Przednia kamerka ma 32 MP i obiektyw f/2.4. Także nią nagramy wideo w jakości 4K.

Motorola Edge 40
Motorola Edge 40 fot. Roland Quandt

Motorola Edge 40 to smartfon klasy premium

Jeśli określenie „premium” w przypadku smartfona wymaga posiadania pewnych cech, Motorola Edge 40 prawdopodobnie je posiada. Obudowa powinna sprawiać bardzo dobre wrażenie. Mamy do wyboru dwa warianty – ze szklanymi „pleckami” lub z panelem z tworzywa sztucznego z intrygującą fakturą. Korpus wokół telefonu jest metalowy.

Obudowa smartfona jest wodoszczelna, co potwierdza certyfikat IP68.

Nie zabrakło też szybkiego ładowania baterii, która ma pojemność 4400 mAh. Przewodowo zrobimy to z mocą 68 W, ładowanie indukcyjne ma natomiast moc 15 W. Nie są to być może rekordowe wyniki w 2023 roku, należy je jednak uznać za dobre i w większości przypadku po prostu wystarczające.

Kiedy Motorola Edge 40 trafi do sprzedaży i ile kosztuje?

Przedstawiony model powinien trafić do sprzedaży w maju 2023 roku. Jego cena to około 600 euro. Możemy się spodziewać, że zadebiutuje w Polsce z ceną wynoszącą 2999 złotych. Być może producent da klientom możliwość wyboru wariantów z większą ilością pamięci RAM i z większym dyskiem. Będą zapewne odpowiednio droższe. Już teraz wiemy, że Motorola Edge 40 pojawi się w co najmniej czterech kolorach:

  • Eclipse Black
  • Viva Magenta
  • Lunar Blue
  • Nebula Green

Wszystko wskazuje na to, że Motorola Edge 40 pro może być ciekawym konkurentem dla Xiaomi 13 Lite, Samsunga Galaxy A54 5G, a może także nadchodzącego Galaxy S23 FE.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.