Zbliża się premiera MacBook Air z 15-calowym ekranem. Co o nim wiadomo?

22.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Zbliża się premiera MacBook Air z 15-calowym ekranem. Co o nim wiadomo?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W sieci coraz częściej pojawiają się plotki na temat zupełnie nowego modelu MacBooka Air, którego ekran ma mieć przekątną o długości 15 cali. Podsumowujemy wszystkie informacje, które do tej pory pojawiły się na temat tego komputera.

MacBook Air 15 cali

Zacznijmy od tego co oczywiste, a będzie jednocześnie największą sensacją, czyli rozmiaru nowego MacBooka Air. Według informacji, które pod koniec ubiegłego roku podał analityk Ross Young, produkcja wyświetlaczy, które wykorzystane zostaną w tym komputerze już trwa. Co więcej, jego dokładny rozmiar to 15,5 cala, więc nowy model Air’a uplasuje się pomiędzy 14-calowym, a 16-calowym MacBookiem Pro, co byłoby rozsądnym posunięciem.

MacBook Air m2

Do oferty dołączyłby bowiem laptop, którego rozmiar byłby inny niż obecnie oferowanych modeli.

Co ważne, mówi się, że firma nie zastosuje w tym przypadku ekranu mini-LED ani funkcji ProMotion, czyli adaptacyjnej częstotliwości odświeżania ekranu.

Konstrukcja

Analitycy oczekują, że 15-calowy MacBook Air wyglądać będzie tak jak najnowsze 13-calowe modele. Krawędzie obudowy będą płaskie, a ekran wieńczyć będzie notch, czyli niechlubne wcięcie w ekranie.

Wszystko wskazuje zatem na to, że klawiatura posiadać będzie klawisze funkcyjne. Nie zmieni się także port do ładowania oraz rozdzielczość kamery, która wyniesie 1080p. Apple zdecyduje się także na system pasywnego chłodzenia, który jest jedną z głównych zalet MacBooków Air z układem Apple Silicon. Nieco ulepszony względem obecnych modeli ma zostać system głośników.

Wydajność

Nietrudno domyślić się, że sercem nowego MacBooka Air będzie układ Apple Silicon. Komputer ma być dostępny w wersji z czipem M2 oraz M2 Pro, tak jak jest to w przypadku nowego Maca mini. Byłby to swego rodzaju precedens, ponieważ pierwszy raz tańszy z notebooków marki Apple dostępny byłby z kilkoma typami układów Apple Silicon do wyboru.

apple m2

Co więcej, nowy model MacBook z układem M2 oraz 8 GB pamięci RAM został ostatnio odkryty w kodzie aplikacji App Store. Urządzenie oznaczone zostało jako „Mac 15,3”.

Data premiery 15-calowego MacBooka Air

Mark Gurman, znany dziennikarz serwisu Bloomberg, twierdzi, że nowe 13-calowe i 15-calowe modele MacBooki pojawią się najpóźniej latem tego roku, a wspomniany już Ross Young podał niedawno informację, że komputery te pojawią się pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Źródło: MacRumors, grafiki: Apple

Zobacz także:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.