Lenovo ThinkBook Transparent Display to pierwszy laptop z przezroczystym ekranem

27.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Lenovo ThinkBook Transparent Display to pierwszy laptop z przezroczystym ekranem
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Premiery podczas Mobile World Congress co roku przyciągają tysiące zainteresowanych osób. Część z nich odwiedza targi osobiście, większość śledzi wydarzenie przez Internet. Nic dziwnego jednak, że zainteresowanie MWC 2024 jest tak duże, skoro pojawiają się tam tak ciekawe produkty, jak laptop z przezroczystym ekranem. Zobaczyliśmy go na stoisku Lenovo.

Lenovo prezentuje laptop z przezroczystym ekranem

Każdy producent chciałby zabłysnąć podczas tak dużego wydarzenia jak targi MWC w Barcelonie. Nowości wielu firm zwykle ograniczają się jednak do tego, że sprzęt jest o x % lepszy, wydajniejszy lub ma odświeżony design. Tym razem mówimy jednak o sprzęcie tak nietypowym, że… aż trudno uwierzyć w jego istnienie! Jak inaczej można skomentować prezentację laptopa z przezroczystym ekranem?

Lenovo ThinkBook Transparent Display z przezroczystym wyświetlaczem o przekątnej 17,3″ to laptop, który pokazuje możliwości inżynierów marki.

Oczywiście, ekran nie jest w stu procentach transparentny. Wtedy nic nie moglibyśmy na nim zobaczyć. Stopień przezroczystości wynosi natomiast 55%. Możemy zatem zobaczyć bez trudu to, co znajduje się po drugiej stronie wyświetlacza. Maksymalna jasność przezroczystego wyświetlacza wynosi 1000 nitów. To sporo więcej, niż jasność matryc w typowych laptopach. Musi być jednak wysoka, aby „zrekompensować” transparentność i zapewnić niezłą czytelność. Efekt jest imponujący – widzimy jednocześnie to, co na ekranie, a także otoczenie za naszym komputerem.

Lenovo prezentuje laptop z przezroczystym ekranem

Moglibyśmy więc porównać laptopa do okularów do rozszerzonej rzeczywistości (okulary AR). Oczywiście, dziś ciężko m mówić o wielu praktycznych sposobach wykorzystania takiej możliwości.

Lenovo ThinkBook Transparent Display

Pokazany podczas targów laptop Lenovo z transparentnym wyświetlaczem nie ma fizycznej klawiatury, czy gładzika. Zamiast tego cała powierzchnia jest jednym, wielkim panelem dotykowym. Może więc służyć również jako tablet graficzny. Oczywiście, na jego powierzchni może być coś wyświetlane – na przykład klawiatura. Podobne rozwiązanie było już wykorzystane przez Lenovo (np. w Lenovo Yoga Book).

Lenovo prezentuje laptop z przezroczystym ekranem
Lenovo prezentuje laptop z przezroczystym ekranem

Najnowszy laptop z przezroczystym ekranem ma wyświetlacz bez ramek.

Jakby komuś było mało nowoczesnych, topowych technologii, laptop Lenovo ma nie tylko przezroczysty ekran. Jego wyświetlacz wykonano w technologii Micro LED. Wszystkie piksele mają indywidualne podświetlenie wraz z możliwością ich zupełnego wygaszenia.

Laptop Lenovo z transparentnym ekranem debiutuje na MWC
Laptop Lenovo z transparentnym ekranem debiutuje na MWC

Ciekawy prototyp, prawda? Zapewne jednak nie wejdzie do seryjnej produkcji… Tak pewnie pomyślała większość obserwatorów podczas MWC 2024 w Barcelonie. Lenovo spieszy jednak z wyjaśnieniami. Laptop z przezroczystym ekranem ma pojawić się w ofercie modeli Lenovo ThinkBook w ciągu najpóźniej 5 lat. Owszem – mówimy więc o koncepcie, jednak z realnym planem na wprowadzenie go do sprzedaży.

Tymczasem warto rzucić okiem na tradycyjne laptopy Lenovo

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.