Search icon

Google Chromecast 4K doczeka się w 2024 roku odświeżenia. Co nowego?

02.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Google Chromecast 4K doczeka się w 2024 roku odświeżenia. Co nowego?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Obecnie sprzedawana wersja Google Chromecast 4K ma już cztery lata. Nieco mniej, bo dwa, ma Google Chromecast HD, tam jednak mamy ograniczenie jakości wideo do 1080p, jak i nieco słabsze audio. Wszystko wskazuje na to, że niebawem zobaczymy nową wersję przystawki smart. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich fanów Google TV, jak i osób chcących odświeżyć swój stary telewizor.

Przystawka smart Google Chromecast 4K 2024

Zacznijmy od tego, co to jest przystawka smart. Niewielkie (i zwykle całkiem przystępne cenowo) urządzenie to akcesorium, które podłączymy do naszego telewizora, ekranu komputerowego, czy też projektora. Każdy ekran, który posiada wejście HDMI, możemy zamienić w smart TV z wieloma funkcjami i opcją instalacji różnych aplikacji. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych przystawek smart nalezą Android TV i jego nowsza wersja: Google TV. Właśnie ten drugi znajdziemy w obecnie sprzedawanych przystawkach Google Chromecast 4K i Chromecast HD. Obsługa odbywa się podobnie do smartfona z Androidem, także wygląd i dostępne opcje są podobne. Możemy więc m.in.:

  • instalować aplikacje, np. serwisów VOD, YouTube, Spotify
  • wyświetlać multimedia, także bezprzewodowo – np. ze smartfona lub komputera
  • przesłać ekran smartfona – wtedy zobaczymy po prostu jego zawartość na dużym wyświetlaczu
  • instalować gry
  • przeglądać strony internetowe
  • sterować przy pomocy komend głosowych, smartfona, pilota
  • i wiele innych

Google Chromecast 4K to jedna z najbardziej polecanych przystawek smart TV. Konkurencją są m.in. Amazon Fire TV, Xiaomi Mi TV Stick i najdroższe z tej grupy Apple TV.

Najnowsza wersja Google Chromecast 4K 2024 dostanie pewne zmiany w stosunku do i tak bardzo dobrego poprzednika. Przede wszystkim pojawi się nowe oprogramowanie. Google TV ma być oparte na Androidzie 14, w obecnej wersji bazuje natomiast na Android 12. W praktyce oznacza to lepszą wydajność, poprawki bezpieczeństwa, odświeżony wygląd i trochę nowych funkcji. Na dokładną listę musimy jednak jeszcze poczekać, zapewne do premiery przystawki.

Google Chromecast 4K
Google Chromecast 4K

Kolejna zmiana dotyczy strony sprzętowej. Dzisiejszy model ma procesor ARM Amlogic S905X3 (12 nm). W nowszym procesor ma korzystać z czterech rdzeni ARM Cortex-A53 (6 nm), a chip to Amlogic S905X5 z wbudowanym GPU Mali-G310 (oferująca dekodowanie AV1). Według serwisu 9to5Google nowe podzespoły oznaczają poprawę energooszczędności o 50%, sama przystawka powinna też oczywiście działać nieco szybciej. Obecna generacja Google Chromecasta 4K z 2020 roku ma 2 GB RAM i pamięć wbudowaną. Możliwe, że następca dostanie więcej pamięci.

Nowy pilot sterowania w Google Chromecast 4K 2024

W wygodnej obsłudze każdej przystawki smart TV ważną rolę odgrywa pilot. Jeśli mówimy o ostatnich odsłonach Google Chromecast, pilot jest sporą zaletą. Jest niewielki, a liczbę przycisków ograniczono do minimum. Mamy „kółko” posiadające funkcję klasycznych strzałek w boki, górę i dół z opcją zatwierdzenia, a przyciski głośności umieszczono zna prawym boku – jak w telefonie komórkowym. Ten ostatni pomysł najwyraźniej nie zostanie jednak kontynuowany. W nowym Google Chromecast 4K 2024 przyciski głośności pojawią się w bardziej standardowym miejscu – na panelu przednim. Tam powinien też trafić nowy przycisk oznaczony gwiazdką.

Nowy pilot w Google Chromecast 4K 2024
Nowy pilot w Google Chromecast 4K 2024

Do nowego klawisza użytkownik może przypisać dowolną funkcję, aplikację, czy nawet ulubiony program.

Na małym pilocie brakuje klawiatury numerycznej, czy z literami. Nie jest to jednak problem, ponieważ pilot „rozumie” komendy głosowe. Mamy w nim funkcję głosowego wpisywania dowolnych treści, czy opcję korzystania z Asystenta Google.

Poza pilotem w skład zestawu wchodzi jeszcze sama przystawka, którą przy pomocy wbudowanego (krótkiego) przewodu łączymy z portem HDMI. Ostatni element to kabel zasilania – USB-USB typu C. Niestety, adapter zasilający musimy natomiast kupić sami. Pasują ładowarki od smartfonów i innej elektroniki, nie jest to więc duży problem.

Kiedy premiera nowego Google Chromecast 4K 20244? Czy warto na niego czekać?

Bez dwóch zdań już sprzedawana dziś wersja przystawki smart TV od Google jest warta uwagi. Za około 300 złotych kupimy Chromecasta 4K z Google TV, natomiast o około 100 złotych tańszy wariant Chromecast HD z Google TV ma niższą rozdzielczość i parę mniej znaczących braków. Ile będzie kosztował nowy Chromecast 4K 2024? Dziś tego nie wiemy, nie powinien być jednak znacznie droższy niż starsza wersja 4K. Aktualny model powinien natomiast nieco potanieć w momencie premiery następcy.

Jeśli dziś myślisz o zakupie przystawki TV Google Chromecast, poczekaj na premierę Chromecasta 4K 2024.

Niestety, data premiery nie jest jeszcze znana. Sprzęt powinien trafić na rynek w najbliższych tygodniach.

Sam używam Google Chromecast i go polecam!

Na koniec mogę śmiało polecić przystawkę Google Chromecast. Mimo, że posiadam tańszą wersję (HD, z rozdzielczością 1080p), nie mogę na nią narzekać. Serwisy VOD działają bardzo dobrze, sprzęt jest bezproblemowy, a pilot zastępuje ten od telewizora. Jednym kliknięciem uruchamiamy więc swój telewizor i od razu widzimy menu Google TV – przystawka smart TV jest gotowa do pracy! Możemy też kilkoma kliknięciami znaleźć interesujące nas treści przy pomocy smartfona (np. film na YouTube, czy coś na VOD) i jednym kliknięciem „wysłać ją” na ekran swojego telewizora. Telewizor włączy się, a po chwili zacznie się odtwarzanie treści. Nie wyobrażam sobie dziś, by odtwarzanie ulubionych multimediów, filmów i seriali odbywało się w inny sposób!

Plusem przystawki smart TV jest fakt, że mamy dostęp do najnowszych funkcji bez konieczności częstej wymiany naszego telewizora. Możemy mieć dość stary sprzęt, jeśli tylko jakość obrazu jest dla nas zadowalająca – dokupienie Google Chromecasta może dać mu drugie życie!

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.