Twój iPhone jest zablokowany? Sprawdź, jak możesz go odblokować

04.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Twój iPhone jest zablokowany? Sprawdź, jak możesz go odblokować
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

iPhone’y uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych smartfonów. Firma Apple często odwołuje się do tego, że dba o prywatność swoich użytkowników, a co za tym idzie dostarcza im narzędzia do skutecznej ochrony swoich urządzeń. iPhone’a zabezpieczyć można przede wszystkim własnym kodem. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy tego kodu zapomnimy. Jak odblokować iPhone w takim przypadku? Czy można odblokować iPhone bez utraty danych? Tego i kilku innych rzeczy dowiecie się z naszego poradnika.

Zablokowany iPhone? Jak to się może stać?

Dostępne obecnie w sprzedaży modele iPhone’ów wyposażone są w jeden z dwóch systemów uwierzytelniania biometrycznego. Brzmi skomplikowanie, ale oznacza to nic innego jak Touch ID i Face ID, czyli czytnik linii papilarnych oraz technologię rozpoznawania twarzy. Dzięki tym rozwiązaniom odblokowywanie iPhone’a jest szybkie i łatwe, ale zdarza się, że pojawia się konieczność wpisania kodu służącego do odblokowania.

odblokowanie iphone touchID i faceID

Podanie kodu wymagane jest między innymi w następujących sytuacjach:

 • po 5 nieudanych próbach odblokowania za pomocą Touch ID lub Face ID,
 • jeśli iPhone nie był odblokowywany przez ponad 48 godzin,
 • gdy iPhone został ponownie uruchomiony lub po prostu włączony,
 • gdy iPhone nie był odblokowywany kodem przez 6,5 dnia (w przypadku modeli z Face ID) lub przez 4 godziny (w przypadku modeli z Touch ID)
 • w przypadku próby wykonania połączenia alarmowego.

Co można zrobić na zablokowanym iPhonie?

Biorąc pod uwagę fakt, że Apple chwali się dużą dbałością o prywatność użytkowników dziwi fakt, że z zablokowanego iPhone’a można się wiele o użytkowniku dowiedzieć.

Po przesunięciu palcem od lewej do prawej krawędzi na zablokowanym ekranie pojawia się widok Dzisiaj, na którym widoczne są skonfigurowane przez użytkownika widżety. Zawartość niektórych nie jest widoczna, ale są też takie, które wyświetlane są w taki sam sposób jak na odblokowanym urządzeniu. W przypadku gdy znajduje się skrót Połącz, możliwe jest nawet wykonanie połączenia z zablokowanego iPhone’a.

widzety na zablokowanym iphone

W przypadku przesunięcia palcem z góry na dół uruchamiana jest wyszukiwarka. Można tutaj między innymi zobaczyć jakie aplikacje zainstalowane są na urządzeniu, ale oczywiście nie ma możliwości ich uruchomienia.

zablokowany iphone wyszukiwarka

Jeśli przesunie się palcem z dołu do góry, to wyświetla się Centrum powiadomień. Widoczna jest liczba powiadomień z poszczególnych aplikacji, ale ich treść nie jest dostępna.

zablokowany iphone centrum powiadomień

Przesunięcie palcem od prawej do lewej strony lub stuknięcie w ikonę znajdującą się w prawym dolnym rogu uruchamia aparat. Można z skorzystać z jego wszystkich funkcji, ale nie ma podglądu zapisanych w pamięci urządzenia zdjęć i filmów.

zablokowany iphone aparat i latarka

Ostatnia rzecz to możliwość uruchomienia latarki. Wystarczy stuknąć w ikonę znajdującą się w lewym dolnym rogu.

Jak odblokować iPhone bez utraty danych?

Jak odblokować iPhone bez kodu, by nie wymazać znajdujących się na nim danych? Niestety nie jest to możliwe. Nie ma też metody na przypomnienie kodu służącego do odblokowywania. Nie oznacza to jednak, że taki telefon jest zupełnie bezużyteczny, a dane zostały stracone na zawsze. Po przeprowadzeniu procedury odblokowywania możliwe jest odtworzenie danych i ustawień z kopii zapasowej, o ile się taką posiada.

Wszystkie sposoby na tworzenie backupu iPhone:
Jak zrobić kopię zapasową iPhone? Co zawiera backup iPhone?

Jak wykonać kopię zapasową iPhone’a?

Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie chmury iCloud. Aby uruchomić automatyczne tworzenie kopii zapasowej z poziomu iPhone’a należy kolejno:

 • Uruchomić Ustawienia.
 • Stuknąć w swoją nazwę użytkownika.
 • Wybrać iCloud.
 • Następnie wybrać Backup w iCloud i przesunąć znajdujący się na górze suwak w prawo, tak by podświetlił się na zielono.
jak zrobić backup na icloud

Kopię zapasową można także utworzyć po podłączeniu iPhone’a do komputera z systemem Windows 8 albo nowszym i zainstalowaną aplikacją iTunes lub do Maca. W tym celu należy:

 • Podłączyć smartfon do komputera za pomocą przewodu.
 • Kliknąć w iPhone’a w Finderze na Macu albo w aplikacji iTunes na komputerze z Windowsem.
 • Kliknąć Ogólne (Mac) albo Podsumowanie (Windows).
 • Zaznaczyć Twórz backup wszystkich danych iPhone’a na tym Macu (tylko dla komputerów Mac).
 • Kliknąć Utwórz backup teraz.
jak odblokować iphone opcja utwórz backup

Jak odblokować iPhone przez iTunes?

Pierwszym krokiem do odblokowania iPhone’a bez posiadania kodu jest wprowadzenie smartfona w tryb awaryjny. Jest to nieco skomplikowane, a dodatkowo wymaga posiadania przewodu Lightning oraz komputera z systemem Windows 8 albo nowszym i zainstalowana aplikacją iTunes lub Maca.

Jak włączyć tryb awaryjny w iPhone?

Aby wprowadzić iPhone w tryb awaryjny należy najpierw go wyłączyć. Dla osób, które dopiero uczą się obsługiwać smartfona marki Apple nie jest to takie oczywiste, ponieważ sposób wyłączania zależy od posiadanego modelu.

jak włączyć tryb awaryjny w iphone

Podpowiadamy jak wyłączyć iPhone:

 • Smartfony serii X, 11, 12 lub 13 – jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny, który znajduje się z prawej strony oraz jeden z przycisków do regulacji głośności, a następnie przesunąć suwak „wyłącz” w prawo,
 • Modele SE (2. generacji) oraz 6, 7 i 8 – przytrzymać przycisk boczny, który znajduje się z prawej strony, a następnie przesunąć suwak „wyłącz” w prawo,
 • Modele SE (1. generacji), 5 i starsze – przytrzymać przycisk górny, następnie przesunąć suwak „wyłącz” w prawo.

Gdy telefon jest już wyłączony to kolejnym krokiem jest wciśnięcie i przytrzymanie odpowiedniego przycisku oraz podłączenie iPhone’a do komputera:

 • Seria X lub nowsza, iPhone SE 2. generacji, iPhone 8 i 8 Plus – przycisk boczny,
 • iPhone 7 i 7 Plus – przycisk służący do zmniejszania głośności,
 • iPhone SE 1. generacji, 6s i starsze modele – przycisk Home, który znajduje się pod ekranem

Przycisk można puścić dopiero wtedy, gdy pojawi się ekran trybu awaryjnego.

Następnie należy znaleźć iPhone’a w taki sam sposób, jak w przypadku tworzenia kopii zapasowej, a na końcu kliknąć Odtwórz. Rozpocznie się pobieranie i odtwarzanie systemu iOS. Po zakończeniu tego procesu można ponownie skonfigurować iPhone’a, wykorzystując do tego posiadaną zapasową kopię danych. Można też skonfigurować go jako nowe urządzenie.

Jak odblokować iPhone bez iTunes?

Proces odblokowania można zrealizować bez posiadania komputera Mac lub komputera z Windowsem i zainstalowaną aplikacją iTunes. Można to zrobić także za pośrednictwem usługi Znajdź mój iPhone na stronie iCloud.com Wystarczy do tego jakiekolwiek urządzenie z dostępem do Internetu, ale uwaga – warunkiem koniecznym jest włącznie na iPhonie funkcji Znajdź mój iPhone. Aby ją włączyć należy:

 • Uruchomić Ustawienia.
 • Stuknąć w swoją nazwę użytkownika.
 • Wybrać Znajdź.
 • Na samej górzy stuknąć w Znajdź mój iPhone i przesunąć znajdujący się na górze suwak w prawo, tak by podświetlił się na zielono.
jak odblokować iphone z funkcją znajdź mój iphone

Aby odblokować iPhone w iCloud należy kolejno:

 • Wejść na stronę icloud.com/find i zalogować się za pomocą danych do konta Apple ID.
 • W sekcji Znajdź mój iPhone kliknąć wszystkie urządzenia i wybrać to, które ma zostać wymazane.

odblokowani iphone przez icloud
 • Kliknąć Wymaż. Strona poprosi o podanie hasła Apple ID lub innych danych i rozpocznie się wymazywanie.
odblokowanie poprzez icloud

Po zakończeniu tego procesu można odtworzyć dane z kopii zapasowej albo skonfigurować iPhone’a jako nowe urządzenie.

Jak wyłączyć kod blokady w iPhone?

Jeśli podczas konfiguracji iPhone’a zdefiniowany został kod blokady to istnieje możliwość jego wyłączenia, ale zdecydowanie to odradzamy. Aby to zrobić należy kolejno:

 • Uruchomić Ustawienia.
 • Wybrać Face ID i kod lub Touch ID i kod.
 • Podać swój kod.
 • Przesunąć ekran w dół i wybrać opcję Wyłącz kod.
jak wyłączyć kod blokady iphone

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.