Bezpieczny YT, czyli YouTube Kids. Zadbaj o bezpieczne treści dla dzieci

17.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Bezpieczny YT, czyli YouTube Kids. Zadbaj o bezpieczne treści dla dzieci
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

YouTube oferuje miliardy treści o najróżniejszej tematyce – wśród nich można znaleźć także te skierowane do najmłodszych użytkowników. Choć zostawienie malucha sam na sam z tabletem czy telefonem i playlistą z bajkami wydaje się kuszące i pozornie bezpieczne, może to skończyć się dość niefortunnie. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy trafi on na niedostosowane do swojego wieku treści. Bezpieczniejszym miejscem w takim wypadku jest aplikacja YouTube Kids. Jak działa i co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy.

Co to jest YouTube Kids?

YouTube Kids to platforma przeznaczona dla dzieci, dzięki której rodzice mają pewność, że ich pociechy uczą się i poznają świat w bezpieczny i dostosowany do ich wieku sposób. Znajdziesz w niej treści rozrywkowe, edukacyjne czy muzyczne bez obaw o pojawienie się niepożądanych materiałów.

Dostępne filmiki dzieci mogą oglądać na YouTube Kids po polsku, jak i w innych językach.

YT Kids
Źródło: YT

Jak działa YT Kids?

Aplikacja YouTube Kids oferuje najróżniejsze materiały, dostosowane do najmłodszych użytkowników. Są one dobierane na podstawie zautomatyzowanych filtrów zaprojektowanych przez platformę, jak i weryfikacji manualnej. Każdy rodzic może też przekazać serwisowi swoją opinię, jeśli znajdzie film, który według niego jest nieodpowiedni.

Jak włączyć YT dla dzieci? Przy pierwszym uruchomieniu zaloguj się na swoje konto i skonfiguruj aplikację, która dosłownie poprowadzi Cię “za rękę”. Przy tworzeniu profili (maksymalnie 8) określ zakres wieku swoich dzieci, by odpowiednio dostosować do nich treści:

 • maluchy (do 4 lat),
 • młodsze (5-8 lat),
 • starsze (9-12 lat).

Do każdego profilu możesz dodać też imię, zdjęcie profilowe i hasło. Możliwe jest również samodzielne dobieranie materiałów – wybierając tę opcję, dziecko nie będzie mogło wyszukiwać filmów.

Kolejną dostępną opcją jest ustawienie limitów czasowych, po których aplikacja się zablokuje (maksymalnie do 60 minut). Rodzic może też blokować pojedyncze filmy i wyczyścić historię przeglądania. Co więcej, YouTube Kids można oglądać także bez zalogowania się.

Jakie treści są dostępne na YouTube Kids?

Aplikacja jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Na głównym ekranie wyświetlają się polecane bajki, podobne do tych, które dziecko najczęściej ogląda. Do wyboru jest kilka zakładek – Polecane, Programy, Muzyka, Ucz się oraz Odkrywaj i Gry:

 • W Programach można znaleźć bajki z różnych oficjalnych kanałów, takich jak np. Cartoon Network czy Disney Junior Polska. Nie brakuje tam Psiego Patrolu, Toma i Jerre’go czy Świnki Peppy.
 • Zakładka Muzyka oferuje przede wszystkim piosenki ze znanych bajek i kreskówek, takich jak np. Kraina Lodu. Warto zwrócić uwagę również na kompilacje, takie jak godzinne playlisty do zasypiania lub utwory o charakterze edukacyjnym, dzięki którym dziecko nauczy się np. angielskiego.
 • Przechodząc do Ucz się, dzieci znajdą najróżniejsze edukacyjne materiały – od nauki rozpoznawania zwierząt, przez zasady bezpieczeństwa na rowerze, aż po eksperymenty naukowe. Są też audiobooki, np. lektury szkolne, jak i instrukcje krok po kroku dotyczące projektów artystycznych i samouczki.
 • Gry przeznaczone są tylko dla starszych dzieci. Dostęp do nich zyskują jedynie te w wieku 9-12 lat. Dodawane są tam materiały dotyczące np. Minecrafta czy Roblox.
 • W zakładkach Odkrywaj i Polecane, pojawiają się różne filmiki, dzięki którym dziecko może znaleźć coś ciekawego dla siebie, związanego np. z wcześniej oglądanymi materiałami lub całkowicie nowego.
jak działa YT Kids
Źródło: YT

Kontrola rodzicielska w aplikacji YT Kids

Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko spędza odpowiednią ilość czasu, jak i ogląda materiały dostosowane do jego wieku na YouTube Kids? Kontrola rodzicielska Ci w tym pomoże. Platforma oferuje różne przydatne funkcje – oprócz wspomnianego już limitu czasu spędzanego w aplikacji, znajdziesz też:

 • blokowanie treści,
 • ograniczenie dostępu jedynie do zaakceptowanych materiałów,
 • wyłączenie możliwości wyszukiwania,
 • wyczyszczenie historii,
 • wstrzymanie historii.

Choć opcje te pozwolą na pewną kontrolę tego, jak dziecko spędza czas na YT Kids, warto także aktywnie nad tym czuwać – czyli np. spędzić trochę czasu na oglądaniu treści razem z nim.

youtube kids - kontrola rodzicielska

Na jakich urządzeniach można oglądać YT Kids?

Razem ze swoim dzieckiem możecie korzystać z YouTube Kids w przeglądarce, jak i wielu różnych urządzeniach – telefonach, tabletach i telewizorach Smart TV (Samsung, LG, Fire TV, Apple TV oraz Android TV czy Google TV). Platforma jest dostępna także na konsolach do gier czy Roku, czyli odtwarzaczu multimedialnym.

Aplikację na telefon i tablet pobierzesz tutaj:

Czy na YouTube Kids są reklamy?

Na YouTube Kids są wyświetlane reklamy i jak podkreśla platforma, dzieje się to w “ograniczonej” ilości. Dzięki temu serwis może działać za darmo. Wszystkie reklamy są odpowiednio oznaczone i zgodne z zasadami platformy – nie pojawia się w nich m.in. promocja jedzenia czy napojów.

By oglądać YouTube Kids bez reklam, należy wykupić abonament YouTube Premium.

Czy YT Kids jest darmowe?

Chcesz zacząć korzystać z platformy, jednak zastanawiasz się, czy YouTube Kids jest za darmo? Tak – nie musisz wnosić żadnych opłat czy kupować abonamentu, by mieć dostęp do treści dla dzieci.

Oczywiście minusem darmowej wersji są wspomniane już reklamy – po wykupieniu YouTube Premium znikają. Pakiet umożliwia też pobieranie filmów, by ogląda je online, jak i odtwarzania ich w tle. Cena abonamentu to 23,99 zł miesięcznie. Chyba że kupujesz na iPhone lub iPad – wówczas cena jest wyższa i wynosi 32,99 zł miesięcznie (przeczytaj więcej o droższych subskrypcjach dla użytkowników Apple).

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.