Lepsze Full HD tylko dla płacących za YouTube Premium i 4 nowe funkcje

11.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Lepsze Full HD tylko dla płacących za YouTube Premium i 4 nowe funkcje
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

YouTube to obecnie nie tylko najpopularniejszy na świecie serwis z treściami wideo. To również druga najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa – zaraz po Google. Chcąc zachęcić większą liczbę użytkowników do dołączenia do płatnej subskrypcji YouTube Premium, Google testuje właśnie nowy pomysł. Być może już wkrótce w darmowej wersji obejrzymy jedynie wideo w słabszej jakości. Dla subskrybentów pojawi się natomiast opcja oglądania w Full HD 1080p z lepszą jakością.

YouTube1080p Premium tylko dla subskrybentów płatnej wersji

Ograniczenie jakości w darmowej wersji (lub tańszym pakiecie) to standardowa praktyka w wielu serwisach VOD, np. na platformie Netflix. Podobnie jest już teraz w przypadku YouTube Premium. Tylko w ten sposób mamy dostęp do wideo w jakości 4K w 60 kl./s. Dla większości osób wystarczające do komfortowego oglądania jest jednak wideo w 1080p Full HD.

Niektórzy użytkownicy w swoim playerze YouTube mogą już zobaczyć opcję 1080 Premium, a wkrótce trafi ona do wszystkich. Co to oznacza?

Rozdzielczość opisana jako 1080p Premium oznacza wyższy bitrate materiałów wideo.

Wyższy bitrate sprawia, że wyświetlane materiały prezentują się znacznie lepiej. Szczególnie dotyczy to dynamicznych filmów z dużą ilością detali i elementów. Jakość 1080p Premium ma sprawić, jakość takiego wideo będzie wyższa, a obraz ostrzejszy.

YouTube 1080p Premium - test

Funkcja jest już dostępna dla niektórych posiadaczy konta YouTube Premium. Firma testuje to rozwiązanie już od jakiegoś czasu, a teraz oficjalnie zapowiedziała wprowadzanie tej zmiany na firmowym blogu YouTube dla wszystkich

Warto zaznaczyć, że 1080p jest obecnie najpopularniejszą rozdzielczością w serwisie. Wiele osób ogląda YouTube na smartfonach, komputerach i telewizorach, w których właśnie Full HD jest domyślną rozdzielczością.

Jednocześnie warto dodać, że filmy w standardowej rozdzielczości 1080p oraz wyższych rozdzielczościach – 1440p i 2160p wciąż będą dostępne dla wszystkich użytkowników (także tych niepłacących abonamentu). Serwis nie zapowiedział zmian w tej kwestii, przynajmniej na razie.

Inne nowości YouTube Premium

Platforma zapowiedziała natomiast kilka innych nowości, które trafią do abonentów YouTube Premium już niedługo. Są to:

  • wspólne oglądanie filmów wraz ze znajomymi (funkcja znana jako SharePlay) w trakcie spotkania na Google Meet a niedługo również na FaceTime,
  • możliwość kontynuowania oglądania filmu na innym urządzeniu od miejsca, w którym przerwaliśmy,
  • tryb offline – automatyczne pobieranie polecanych filmów (przez Wi-Fi),
  • lepsze zarządzenie kolejką filmów do obejrzenia na urządzeniach mobilnych.

Ile kosztuje YouTube Premium?

Koszt subskrypcji YouTube Premium to 23,99 złotych. Możemy też wybrać pakiet rodzinny za 35,99 złotych. Wtedy z udogodnień płatnej wersji skorzysta do sześciu domowników.

Największe zalety YouTube Premium to:

  • lepsza jakość filmów
  • brak reklam
  • możliwość odtwarzania filmu w tle, przy wygaszonym ekranie
  • pobieranie materiałów wideo i odtwarzanie w trybie offline
  • usługa YT Music Premium

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.