Search icon

Kolejne zmiany na YouTube. Za darmo nie obejrzymy wideo 1080p w dobrej jakości?

09.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Kolejne zmiany na YouTube. Za darmo nie obejrzymy wideo 1080p w dobrej jakości?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

YouTube to obecnie nie tylko najpopularniejszy na świecie serwis z treściami wideo. To również druga najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa – zaraz po Google. Chcąc zachęcić większą liczbę użytkowników do dołączenia do płatnej subskrypcji YouTube Premium, Google testuje właśnie nowy pomysł. Być może już wkrótce w darmowej wersji obejrzymy jedynie wideo w słabszej jakości. Dla subskrybentów pojawi się natomiast opcja oglądania w Full HD 1080p z lepszą jakością.

YouTube1080p Premium tylko dla subskrybentów płatnej wersji

Ograniczenie jakości w darmowej wersji (lub tańszym pakiecie) to standardowa praktyka w wielu serwisach VOD. Podobnie jest już teraz w przypadku YouTube Premium. Tylko w ten sposób mamy dostęp do wideo w jakości 4K w 60 kl./s. Dla większości osób wystarczające do komfortowego oglądania jest jednak wideo w 1080p Full HD. Niektórzy użytkownicy w swoim playerze YouTube mogą natomiast zobaczyć opcję 1080 Premium. Co to oznacza?

Rozdzielczość opisana jako 1080p Premium oznacza wyższy bitrate materiałów wideo.

Jest to funkcja dostępna tylko dla niektórych posiadaczy konta YouTube Premium. Firma testuje obecnie to rozwiązanie więc wciąż ciężko powiedzieć, czy oznacza to, że niepłacący użytkownicy obejrzą filmy w standardowej jakości 1080p. Prawdopodobnie dla użytkowników bez wykupionego abonamentu YouTube Premium, wideo w 1080p będzie dostępne tylko w 30 kl./s.

YouTube 1080p Premium - test

Warto zaznaczyć, że 1080p jest obecnie najpopularniejszą rozdzielczością w serwisie. Wiele osób ogląda YouTube na smartfonach, komputerach i telewizorach, w których właśnie Full HD jest domyślną rozdzielczością.

Ile kosztuje YouTube Premium?

Koszt subskrypcji YouTube Premium to 23,99 złotych. Możemy też wybrać pakiet rodzinny za 35,99 złotych. Wtedy z udogodnień płatnej wersji skorzysta do sześciu domowników.

Największe zalety YouTube Premium to:

  • lepsza jakość filmów
  • brak reklam
  • możliwość odtwarzania filmu w tle, przy wygaszonym ekranie
  • pobieranie materiałów wideo i odtwarzanie w trybie offline
  • usługa YT Music Premium
nano google news

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.