To nie są tanie rzeczy. Nowa Xperia Pro-I jest droższa od iPhone i Samsunga! Dlaczego?

11.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
To nie są tanie rzeczy. Nowa Xperia Pro-I jest droższa od iPhone i Samsunga! Dlaczego?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Poznaliśmy cenę flagowego smartfona spod znaku Sony. Jeszcze kilka lat temu smartfony Sny były jednymi z bardziej popularnych, dziś marka odeszła nieco w zapomnienie. Sony ma się jednak na tyle dobrze, że zaprezentowanego kilka miesięcy temu fotograficznego flagowca Sony Xperia Pro-I wyceniło naprawdę wysoko.

Sony Xperia Pro-I – flagowy smartfon dla fotografa

Flagowy model Sony Xperia Pro-I powinien trafić w gusta fotografów. To grupa odbiorców, którzy z jednej strony oczekują świetnej jakości zdjęć, z drugiej jednak są przyzwyczajeni do bardzo wygórowanych cen sprzętu. Nowy topowy model Sony szczególnie dobrze spełnia to drugie założenie.

Fotograficzny smartfon Sony kosztuje w Polsce 8399 złotych.

Taka cena stawia nowy model Sony na szczycie listy najdroższych smartfonów. Tańsze są zarówno najnowsze modele Samsung Galaxy S22, iPhone 13 Pro Max, a także składany Samsung Galaxy Fold.

Sony Xperia Pro-I
Sony Xperia Pro-I (fot. Sony)

Aparaty w Sony Xperia Pro-I

Nowy model smartfona Sony zdaniem producenta zapewni świetną jakość zdjęć. Co prawda większość producentów mówi tak o swoich modelach, nie tylko flagowcach, w tym przypadku jest to uzasadnione bardziej niż kiedykolwiek.

Sony Xperia Pro-I posiada obiektyw pochodzący z aparatu fotograficznego Sony RX100 VII o wielkości aż 1″ z przysłoną f/2.0-f/4.0 i stabilizacją optyczną!

Sony Xperia Pro-I
Zestaw aparatów w Sony Xperia Pro-I (fot. Sony)

Czy taki obiektyw zapewni najlepsze możliwości fotograficzne na rynku? Wystarczy powiedzieć, że sam aparat cyfrowy Sony RX100 VII kosztuje prawie pięć tysięcy złotych.

Oprócz wspomnianego wcześniej obiektywu głównego o matrycy 12 MP, smartfon wyposażony jest w dwa obiektywy już bardziej kojarzone z fotografią mobilną. Oba mają 12 MP, jeden odpowiada za wykonywanie zdjęć szerokokątnych (f/2.2, 16 mm), drugi to obiektyw tele (f/2.4, 50 mm, z 2-krotnym zoomem optycznym i stabilizacją optyczną).

Wspomaganie funkcji fotograficznych i wideo

Obiektywy posiadają świetny autofocus Sony PDAF wspomagany czujnikiem ToF. Ostrość zdjęcia może być także śledzona na podstawie ruchu głowy i oczu (również zwierząt). Smartfon został także zaopatrzony w profesjonalne tryby filmowania 4K HDR w 120 kl./s, a także obsługę 12-bitowego formatu RAW.

Obsługa aparatu odbywa się przy pomocy dwóch fizycznych klawiszy spustu migawki. Pierwszy z klawiszy migawki odpowiada za wykonywanie zdjęć, drugi – obsługuje filmy wideo.

Jeśli chodzi o aparat do selfie, to również nie powinna ona nikogo zawieść. Przednia kamera ma 8 MP i obiektyw f/2.0.

Sony Xperia Pro-I
fot. Sony

Na papierze żaden z dostępnych na rynku smartfonów nie może pochwalić się takimi możliwościami fotograficznymi. Warto jednak pamiętać o tym, że dziś dużą rolę w wykonywaniu świetnych zdjęć odgrywają algorytmy, oprogramowanie i sztuczna inteligencja.

Specyfikacja techniczna Sony Xperia Pro-I

No dobrze, wiemy już, że nowy model Sony Xperia posiada imponujące możliwości fotograficzne, z „prawdziwym” obiektywem z aparatu foto na czele. Nie dziwi więc, że również pozostałe parametry techniczne powinny plasować go wśród najlepszych smartfonów.

Ekran OLED 4K o przekątnej 6,5″ jest odświeżany z częstotliwością 120 Hz i 100-procentowym pokryciem palety DCI-P3.

Sony Xperia Pro-I
fot. Sony

Poza świetnymi parametrami wyświetlacza, Sony Xperia Pro-I ma także topowe podzespoły – procesor to 8-rdzeniowy Snapdragon 888 z układem GUP Adreno 660 wspierany przez 12 GB RAM. Wewnętrzna pamięć ma aż 512 GB pojemności, można ją jednak rozszerzyć przy użyciu karty microSD.

Bateria z 30W ładowaniem ma pojemność 4500 mAh z szybki ładowaniem przewodowym 45W. Smartfon ma także funkcję DualSIM, gniazdo słuchawkowe, a jego obudowa wodoodporna (IP65/68).

fot. Sony

Zobacz także inne artykuły o smartfonach ze świetnymi aparatami

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.