Pierwszy stacjonarny komputer Xiaomi jest… mały

29.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Pierwszy stacjonarny komputer Xiaomi jest… mały
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Xiaomi Mini PC – nazwa nowego sprzętu chińskiej marki mówi o nim wszystko. Kompaktowy komputer stacjonarny mimo niewielkich rozmiarów ma duże możliwości. Dla wielu użytkowników może być idealnym zastępstwem dla tradycyjnego komputera PC lub dla laptopa. Co oferuje nowy komputer Xiaomi?

Xiaomi Mini PC

Co to jest Mini PC? Taką nazwą określamy najmniejsze dostępne na rynku komputery stacjonarne. Ze względu na malutką obudowę nie mają wydajnych kart graficznych, czy najmocniejszych procesorów z wydajnym układem chłodzenia. Pozwalają natomiast na swobodną pracę w mniej wymagających zadaniach.

Poza niewielkimi rozmiarami, zaletą jest także bardzo niski pobór energii elektrycznej. Taki komputer jest dobrym rozwiązaniem do przeglądania Internetu, grania w proste gry w przeglądarce, pracy i nauki zdalnej, choć głównie z wykorzystaniem prostych programów (np. pakietu biurowego). Mimo pewnych ograniczeń sprzętowych, Mini PC zwykle mają „standardowy” system operacyjny, najczęściej Windows. Ich obsługa jest więc równie prosta, jak każdego innego komputera.

Mimo niewielkich rozmiarów, Xiaomi Mini PC ma całkiem mocną specyfikację. Sprawdzi się do pracy albo jako domowe centrum rozrywki. Komputer dostaniemy z systemem Windows 11.

Wymiary sprzętu to tylko 112 x 112 x 38 milimetrów. Waga wynosi natomiast jedynie 437 gramów. Aluminiowa obudowa powinna zapewnić dobrą wytrzymałość, wygląda przy tym bardzo atrakcyjnie.

W obudowie znajdziemy wszystkie niezbędne złącza: porty HDMI 2.1, Thunderbolt 4 i USB 3.0 Gen 2. Łączność bezprzewodową zapewniają najnowszej generacji moduły Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.3.

xiaomi mini pc
Xiaomi Mini PC (fot. producenta)

Nowoczesny procesor i niezła grafika w Xiaomi Mini PC

Za wydajność Xiaomi Mini PC odpowiada nowoczesny procesor. Intel Core i5-1250P może osiągać taktowanie do 4,4 GHz. O możliwości graficzne dba zintegrowana karta graficzna. Nie jest to jednak jedna z tych kart, które pozwalają tylko na wyświetlanie stron internetowych, czy uruchomienie najprostszych gier. Układ graficzny Intel Xe Graphics jest pewnego rodzaju pomostem między kartami zintegrowanymi, a dedykowanymi kartami. Bez trudu na takiej specyfikacji uruchomimy nieco starsze gry, a także część najnowszych tytułów.

Intel Xe pozwoli uruchomić m.in. najnowszego Football Managera, League of Legends, Simsy 4, czy Minecrafta. Bez większych problemów na tym komputerze powinniśmy też uruchomić najnowszą grę FIFA 23, czy GTA V. Karta graficzna wspiera takie technologie, jak DirectX 12.1, OpenGL 4.6, Intel Quick Sync Video, OpenCL 2.0, czy Intel Clear Video HD.

Procesor Intel Core i5 najnowszej generacji będzie wystarczająco wydajny do większości zastosowań. Tylko najnowsze gry, czy programy graficzne (lub np. do obróbki filmów wideo) mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem. Nie powinno nam też zabraknąć miejsca w pamięci operacyjnej. 16 GB RAM DDR4 to odpowiednia ilość nawet do wymagających zadań i do pracy w wielu programach jednocześnie. O odpowiednią ilość mocy zadba tu zasilacz o mocy 100 W.

Kompaktowy komputer PC Xiaomi
Xiaomi Mini PC (fot. producenta)

Specyfikacja Xiaomi Mini PC

 • Typ: mini PC
 • Wymiary: 112 x 112 x 38 mm, waga 437 g
 • Obudowa: aluminiowa, wycięta w technologii CNC, anodyzowana
 • Wydajność: procesor Intel Core i5-1240P (taktowanie do 4,4 GHz), GPU Intel Xe Graphics
 • Pamięć: 16 GB RAM DDR4 3200 MHz (obsługa do 64 GB RAM), dysk SSD PCIe 4.0 MMe 512 GB
 • System operacyjny: Windows 11
 • Zasilacz: zewnętrzny, 100 W
 • Złącza z tyłu obudowy:2x Thunderbolt 4, HDMI 2.1, HDMI 2.0, USB 3.0 Gen 2, USB 2.0, Ethernet RJ-45 2
 • Złącza z przodu obudowy: 2x USB 3.0 Gen2, combo minijack 3.5 mm (wyjście słuchawkowe i mikrofonowe)
 • Łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, 5G
 • Cena w Chinach: ok. 2.300 złotych

Ile kosztuje mały komputer Xiaomi?

Urządzenie zadebiutowało w połowie grudnia w Chinach. Tam wyceniono je na 3699 jenów. W przeliczeniu otrzymujemy więc około 2.300 złotych.

Dla kogo jest ten komputer? Sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie nieduży wyświetlacz laptopa nie jest wystarczający. Xiaomi Mini PC podłączony do dużego monitora pozwoli na sprawną, płynną i bardzo komfortową pracę i zabawę. Ze względu na małe rozmiary i wagę bez trudu możemy zabierzemy komputer ze sobą w dowolne miejsce. Tam możemy podłączyć go do monitora lub telewizora. W wielu zastosowaniach komputer Xiaomi Mini PC może zastąpić większe urządzenia – da podobną wydajność przy o wiele mniejszym poborze mocy. Nie zajmuje też dużo miejsca na biurku, można także zamontować urządzenie w tylnej części monitora.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.