Xiaomi pozazdrościło Google i pokazało okulary rozszerzonej rzeczywistości Mijia AR
Okulary AR Xiaomi to próba wejścia do kolejnego segmentu rynku nowych technologii. Chiński producent pokazał oficjalnie swój nowy produkt. Xiaomi Mijia AR nie mają już więc przed nami żadnych tajemnic – znamy ich parametry techniczne, wygląd oraz cenę.
Okulary AR Xiaomi Mijia – rozszerzona rzeczywistość na wyciągnięcie ręki
Pierwszą cechą nowych okularów do rozszerzonej rzeczywistości jest obecność aż dwóch aparatów. Szerokokątny obiektyw ma matrycę 50 MP. Druga kamera to obiektyw peryskopowy z optyczną stabilizacją obrazu. Oferuje 5-krotne zbliżenie optyczne i nawet 15-krotne, gdy połączymy zbliżenie cyfrowe z optycznym. Matryca w tym aparacie ma 8 MP.
Za sprawne działanie sprzętu odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon z ośmioma rdzeniami i 3 GB RAM. Pamięć na dane ma natomiast 32 GB. Nie zabrakło tu oczywiście łączności bezprzewodowej (Bluetooth 5.0 i dwuzakresowe Wi-Fi 2,4 i 5 GHz). Okulary AR Xiaomi ważą 100 gramów i posiadają baterię o pojemności 1020 mAh. Dzięki szybkiemu ładowaniu 10 W naładujemy 80% pojemności baterii w 30 minut.
Jak używać okularów do rozszerzonej rzeczywistości Xiaomi Mijia AR?
Urządzenie bez wątpienia jest ciekawe, czy jest jednak równie przydatne? Jak można wykorzystać okulary rozszerzonej rzeczywistości? Okulary AR Xiaomi mogą między innymi na bieżąco tłumaczyć tekst, na który patrzymy. Obecnie dostępne jest natomiast tylko tłumaczenie miedzy językami chińskim i angielskim. Dostępna technologia pozwala natomiast na dowolne tłumaczenia między różnymi językami.
Na ekranie takich okularów mogłyby być także wyświetlane wskazówki nawigacji lub inne przydatne informacje. Także w celach rozrywkowych okulary AR mogą wywołać efekt „wow”, na przykład tworząc wirtualne przeszkody dla narciarza lub rowerzysty wykonującego slalom. Wiele zależy natomiast od oprogramowania, które z pewnością z czasem będzie się pojawiać coraz liczniej.
Cena okularów AR Xiaomi Mijia
Ile kosztują okulary AR Xiaomi? Koszt zakupu bez wątpienia nie jest niski, ale nie przyprawia też o zawrót głowy. 2499 juanów na rynku chińskim po przeliczeniu na naszą walutę i doliczeniu niezbędnych opłat (np. VAT-u) daje nieco ponad 2000 złotych. Niestety, urządzenie na chwilę obecną nie jest dostępne w europejskiej sprzedaży i sytuacja ta może się szybko nie zmienić.