Search icon

Porównanie Xiaomi 14 Ultra vs Samsung Galaxy S24 Ultra. Który kupić?

18.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Porównanie Xiaomi 14 Ultra vs Samsung Galaxy S24 Ultra. Który kupić?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 14 Ultra – postaramy się dziś wskazać zwycięzcę porównania flagowych smartfonów dwóch największych producentów telefonów z Androidem. Zestawienie zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Każdy ze wspomnianej dwójki oferuje topowe rozwiązania i aspiruje do bycia najlepszym w niemal każdej dziedzinie.

To być może dwa najlepsze flagowce – porównanie specyfikacji Xiaomi 14 Ultra vs samsung Galaxy S24 Ultra

Porównanie specyfikacji obu flagowych smartfonów można podsumować dość krótko: jest dobrze. A nawet bardzo dobrze! Samsung Galaxy S24 Ultra i Xiaomi 14 Ultra to flagowce z krwi i kości. Pracują pod kontrolą najmocniejszego procesora mobilnego na rynku, a zestaw aparatów fotograficznych pozwala myśleć o naprawdę “poważnej” fotografii i filmowaniu.

Design każdego z modeli jest nowoczesny i już z daleka widzimy, że mamy do czynienia z naprawdę topowymi urządzeniami.

Po wzięciu ich do ręki jest tylko lepiej, choćby ze względu na wykończenie klasy premium. Niestety, jest to okupione bardzo wysoką ceną. Dla kogo nie jest ona jednak problemem, z pewnością nie będzie żałował zakupu jednego z porównywanej dziś dwójki.

Obudowy klasy premium i rozpoznawalny wygląd – Xiaomi 14 Ultra vs Samsung Galaxy S24 Ultra

Wykonanie Galaxy S24 Ultra i Xiaomi 14 Ultra to światowa czołówka. Samsung składa się z dwóch tafli szkła hartowanego, które łączy metalowa ramka. W Xiaomi możemy mieć taką samą konstrukcję, choć inną opcją jest model z pleckami z eko-skóry. Każdy z telefonów w topowej wersji może też mieć elementy z tytanu.

Samsung Galaxy S24 Ultra - wygląd

Obudowa każdego z porównywanych modeli jest wodoszczelna, co potwierdza certyfikat IP68. Znajdziemy w nich donośne głośniki stereo. Cechą charakterystyczną Samsunga są mocno kanciaste narożniki i rysik chowany w dolnej części obudowy. Oba telefony są dość ciężkie – Xiaomi waży 220-230 gramów (w zależności od wykończenia), a Samsung – ponad 230 gramów. Wymiary Samsunga to 162.3 x 79 x 8.6 mm, natomiast Xiaomi – 161.4 x 75.3 x 9.2 mm. każdy z tej dwójki jest więc sporym i dość ciężkim urządzeniem.

Xiaomi 14 Ultra - wygląd

Jeśli chodzi natomiast o wygląd obu telefonów – tu też jest flagowo! Galaxy S24 Ultra to dziś jedyny z Samsungów, który odróżnia się pod względem wizualnym od reszty portfolio. Kanciasta obudowa,  ekran wypełniający niemal cały front i charakterystyczny układ aparatów od razu zdradzają, że mamy do czynienia z telefonem Ultra. Również design Xiaomi 14 Ultra jest charakterystyczny, a najbardziej wyróżniającą się cechą jest wielka, okrągła wyspa aparatów. Przywodzi na myśl klasyczne aparaty fotograficzne, a nawiązanie nie jest bezpodstawne.

Który aparat jest lepszy? Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 14 Ultra

Możliwości fotograficzne są tym, co wyróżnia smartfony z górnej półki od tych naprawdę topowych. Galaxy S24 Ultra oraz Xiaomi 14 Ultra śrubują rekordy w rankingach obrazujących jakość zdjęć i filmów. Każdy z nich może się pochwalić zestawem wielu obiektywów, w tym aż dwoma do zbliżenia optycznego (maksymalnie do x5).

Xiaomi 14 Ultra - aparat

Xiaomi 14 Ultra ma optykę marki Leica, a główna matryca Sony LYT-900 to obecnie najlepszy sensor na rynku. Mamy do tego zmienną wartość przysłony f/1.6-f/4.0, co nie jest często spotykane.

Samsung ma natomiast ogromną matrycę 200 MP. W obu modelach znajdziemy i wiele rodzajów autofokusa (w tym laserowy), czy optyczną stabilizację obrazu.

Samsung Galaxy S24 Ultra z imponującymi możliwościami aparatu

Porównanie Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 14 Ultra pod względem wideo również pokaże po prostu, że jest bliskie perfekcji. Maksymalna jakość to imponujące 8K, a 4K możemy liczyć także na zwolnione tempo. To zasługa mocnego procesora w każdym z flagowców.

Xiaomi 14 Ultra vs Samsung Galaxy S24 Ultra: porównanie ekranów AMOLED

Parametry obu wyświetlaczy są podobne. To światowa czołówka – panele AMOLED LTPO o dużej przekątnej, z adaptacyjnym odświeżaniem 120 Hz, wysoką jasnością i wysoką rozdzielczością. Z porównania Xiaomi 14 Ultra vs s24 Ultra każdy wychodzi więc obronną ręką – ciężko wskazać faworyta. Wyświetlacz w Samsungu jest natomiast nieznacznie większy (6,8’ zamiast 6,73”).

Ekran Samsunga chroni szkło Gorilla Glass Armor. Xiaomi 14 Ultra posiada natomiast ochronę produkcji własnej – Xiaomi Shield Glass.

Samsung Galaxy S24 Ultra - wyświetlacz

Xiaomi pokonuje rywala pod względem szybkości ładowania

Samsung nie słynie z udostępniania użytkownikom smartfonów możliwości wyjątkowo szybkiego ładowania. W Galaxy S24 Ultra i tak jest nieźle – maksymalna moc to 45 W (przewodowo). Bez kabli możemy natomiast naładować telefon z mocą 15 W. Xiaomi 14 Ultra na moc ładowania odpowiednio 90 W i 80 W. W pół godziny napełnimy ogniwo do dwóch trzecich. Oba modele mają akumulatory o tej samej pojemności – 5000 mAh.

Porównanie Xiaomi 14 Ultra vs Samsung Galaxy S24 Ultra pod względem baterii zapisujemy na korzyść modelu z Chin. Oba telefony pozwalają uruchomić funkcję bezprzewodowego ładowania zwrotnego.

Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 14 Ultra – topowa wydajność

Oba smartfony mają podobną wydajność. Wyścig Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 14 Ultra pod tym względem wygra natomiast ten drugi smartfon. Ma więcej pamięci RAM.

W obu modelach niesamowitą szybkość działania zapewnia topowy procesor – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3

Czy flagowce Samsunga i Xiaomi mają jakieś unikalne funkcje?

Chyba nie będzie żadną niespodzianką informacja, że porównanie Xiaomi 14 Ultra vs s24 Ultra pod względem funkcji wypada w obu przypadkach na szóstkę. W każdym z nich mamy wszystkie istotne funkcje, błyskawicznie szybkie systemy łączności bezprzewodowej i dopracowane oprogramowanie. Możemy być pewni, że każdy z porównywanej dwójki posłuży bezproblemowo przez kolejne 4-5 lat, a może nawet dłużej.

wyświetlacz Galaxy S24 Ultra

Samsung jest natomiast gwarantem bardzo długiego wsparcia aktualizacjami. W przypadku serii Galaxy S24 mamy obietnicę wsparcia aż przez 7 lat. Tak długo otrzymamy aktualizację zabezpieczeń, na S24 Ultra pojawi się też 7 kolejnych generacji systemu Android. Oczywiście, wśród opcji Galaxy S24 Ultra królują usługi zbiorczo nazywane jako Galaxy AI. Możemy liczyć m.in. na tłumaczenie rozmów w czasie rzeczywistym, a także inne dodatki związane ze sztuczną inteligencją. Galaxy S24 Ultra jest też jedynym flagowcem wyposażonym w rysik, który ma swoje miejsce w obudowie.

Xiaomi 14 Ultra - funkcje

W przypadku Xiaomi 14 Ultra nie ma aż tylu unikalnych funkcji. Ciekawostką jest natomiast możliwość obsługi wraz z akcesoriami z zestawu fotograficznego. Zmieniają fotograficzny smartfon niemalże w pełnoprawny aparat cyfrowy.

Porównanie ceny Xiaomi 14 Ultra vs Samsung Galaxy S24 Ultra

Żaden z porównywanych dziś telefonów nie należy do tanich. Wręcz przeciwnie – to najdroższe modele w portfolio obu producentów (poza smartfonami składanymi). Ceny prezentują się następująco:

  • Samsung Galaxy S24 Ultra 12+256 GB kosztuje 6399 złotych
  • Samsung Galaxy S24 Ultra 12+512 GB kosztuje 6799 złotych
  • Xiaomi 14 Ultra 16+512 GB kosztuje 6799 złotych
  • Samsung Galaxy S24 Ultra 12 GB + 1 TB kosztuje 7849 złotych.

Modele na innych rynkach mogą być również dostępne w innych wariantach pamięciowych. Jak widać, w tej samej cenie flagowiec chińskiego producenta oferuje nieco więcej pamięci RAM. W Galaxy S24 na wyposażeniu mamy natomiast rysik. W jednej z promocji kupując Xiaomi 14 Ultra możemy natomiast odebrać w prezencie szybką ładowarkę i zestaw fotograficzny.

Który wybrać? Xiaomi 14 Ultra vs S24 Ultra

W przypadku obu flagowców mówimy o modelach z najwyższej półki, które właściwie nie mają żadnych wad. Porównanie Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 14 Ultra można więc rozstrzygnąć jedynie, jeśli zależy nam na konkretnych funkcjach. Galaxy S24 Ultra sprawdzi się u zwolenników obsługi rysikiem. Jest też gratką dla fanów Samsunga i jego oprogramowania (nakładka systemowa One UI), z Galaxy AI na czele.

Xiaomi 14 Ultra bije konkurenta na głowę pod względem szybkości ładowania. To w teorii tylko jedna z wielu funkcji, jednak używamy jej codziennie i niejednokrotnie może nas “uratować”. Jeśli cena nie jest przeszkodą, oba smartfony możemy jednak szczerze polecić.

Jaki jest więc werdykt dzisiejszego porównania? Xiaomi imponuje możliwościami fotograficznymi, oba smartfony zasługują natomiast na szóstkę!

Grafiki: Samsung, Xiaomi

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.