Nowa firma Elona Muska – xAI ma pomóc zrozumieć naturę wszechświata

19.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowa firma Elona Muska – xAI ma pomóc zrozumieć naturę wszechświata
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jak jednym słowem określić Elona Muska? Jest jednocześnie przedsiębiorcą, twórcą i miliarderem. Bez wątpienia można go też nazwać wizjonerem. Niejednokrotnie pokazał, że może przekraczać granice nieprzekraczalne dla innych osób lub firm. Teraz znów uzyskujemy zapowiedź stworzenia rozwiązania, które może okazać się kolejnym „krokiem milowym”. Sztuczna inteligencja nazwana xAI ma znaleźć odpowiedzi na pytania od lat stawiane sobie przez ludzkość.

Elon Musk nie był dotąd przychylny sztucznej inteligencji

Jak dotąd Elon Musk nie mógł być kojarzony z popieraniem rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jakiś czas temu wypowiadał się na ich temat raczej negatywnie lub opisywał swoje wątpliwości. W przeszłości jednak miał pewną styczność ze sztuczną inteligencją – współzakładał firmę OpenAI.

Elon Musk może i nie jest do końca przekonany do AI, jednak chodzi raczej o rozwiązania konkurencyjnych firm. Ponieważ jednak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, w momencie gdy to on sam będzie odpowiedzialny za jej tworzenie i rozwój, to i wizja sztucznej inteligencji staje się bardziej różowa.

Elon Musk zakłada xAI

xAI – tak nazywa się firma, która pod przewodnictwem Elona Muska ma rozwijać sztuczną inteligencję. Współtwórcami mają być specjaliści od AI, którzy w przeszłości pracowali w takich firmach jak OpenAI i DeepMind.

Ogłoszenie założenia xAI miało miejsce na Twitterze. Elon Musk po prostu poinformował swoich followersów w krótkim wpisie. Dodał w nim, że xAI pomoże zrozumieć rzeczywistość. Co dokładnie ma oznaczać ten slogan, dopiero się okaże, gdyż jak sam miliarder stwierdził, xAI jest dopiero w embrionalnej fazie rozwoju.

To, co już wiemy, to fakt, że xAI ma ściśle współpracować z Teslą, SpaceX i X (spółka – właściciel Twittera).

AI stworzona przez Muska ma przewyższyć ludzką inteligencję do 2029 roku. Wszystko ma na celu realizację misji zrozumienia wszechświata.

Jednym z efektów działań nowej firmy Muska będzie czatbot TruthGPT, którego model działania ma opierać się na udzielaniu odpowiedzi jak najbliższych prawdzie i niefiltrowanych przez polityczną poprawność.

Uruchomiono już stronę internetową https://x.ai/, znajdziemy tam podstawowe informacje na temat projektu. Firma informuje o dotychczasowych osiągnięciach swoich pracowników – są naprawdę imponujące. Na dole strony głównej znajdziemy także odnośnik do rekrutacji. xAI szuka doświadczonych twórców oprogramowania, choć można się spodziewać, że ich wymagania są ogromne.

prompt chatgpt
Logo ChatGPT – największego konkurenta xAI?

xAI rzuci wyzwanie ChatGPT i Google Bard?

Dotychczas powstało mnóstwo oprogramowania i narzędzi korzystających ze sztucznej inteligencji. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny jest chatbot ChatGPT, którego premiera pod koniec 2022 roku stała się początkiem niemałej rewolucji w branży IT.

Długo nie musieliśmy też czekać na odpowiedź Google. Amerykański gigant zaprezentował analogiczne rozwiązanie o nazwie Bard. Dotychczas nie zdołał jednak realnie zagrozić ChatGPT, jest po prostu nieco gorszym produktem. Prawdopodobnie zmieni się to z biegiem czasu.

Czy xAI i Elon Musk rzucą wyzwanie dostępnym już rozwiązaniom? Zapewne tak. Musk znany jest ze swojej bezkompromisowości i dążenia do perfekcji. Jednocześnie wizjoner z USA ma dar do zarabiania naprawdę dużych pieniędzy. Nie ma też problemu z tym, by przez dłuższy czas inwestować majątek w produkt, w który uwierzy. W przyszłości zobaczymy, czy xAI pozwoli zrozumieć wszechświat, czy sprawdzi się także w nieco bardziej przyziemnych zadaniach.

Elon Musk zapowiada TruthGPT
Elon Musk, twórca xAI

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.