Search icon

Wyszukiwarka Microsoft Bing – realna konkurencja dla Google?

04.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Wyszukiwarka Microsoft Bing – realna konkurencja dla Google?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jak sama nazwa wskazuje, wyszukiwarka internetowa służy do wyszukiwania różnego rodzaju treści w Internecie. Pierwsze co nasuwa się na myśl, to wyszukiwarka Google. Nie jest to jednak jedyny tego typu produkt. Jest także Microsoft Bing, czyli wyszukiwarka opracowana przez firmę, którą w 1975 roku założył Bill Gates. Co to jest Bing? Jak działa Bing? Opinie na ten temat są różne. Czy warto z niej korzystać? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w tym poradniku.

Co to jest Microsoft Bing?

Najprościej rzeczy ujmując, Microsoft Bing to wyszukiwarka, której działanie bardzo zbliżone jest do wyszukiwarki Google’a. Główna funkcja obu rozwiązań jest identyczna. Bing, tak samo jak Google, ma nam pomóc znaleźć w Internecie te informacje, których w danej chwili potrzebujemy.

wyszukiwarka bing

Narzędzie firmy Microsoft nie jest jednak zbyt popularne. Szacuje się, że w Polsce korzysta z niego zaledwie około 3-4% użytkowników. Dużo większym uznaniem cieszy się drugie ze wspominanych rozwiązań. Wyszukiwarki Google używa ponad 90% osób. Jak widać, różnica jest więc znaczna.

Aby skorzystać z wyszukiwarki Microsoftu wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej adres bing.com.

Jak działa wyszukiwarka Bing?

Na pierwszy rzut oka Bing wygląda tak samo jak wszystkie inne wyszukiwarki. Na środku strony głównej znajduje się pole, w które wpisuje się szukane hasła, czyli tak zwany pasek wyszukiwania. U dołu ekranu wyświetlane są aktualne wiadomość pochodzące z serwisów informacyjnych. Wszystkie te elementy znajdują się na tle, które można zmienić, klikając na strzałki znajdujące się w prawym dolnym rogu.

wyniki wyszukiwania w bing

Wyniki wyszukiwania wyglądają niemal tak samo jak w przypadku Google. Po wyświetleniu wyników, pod paskiem wyszukiwania możliwe jest przełączanie rodzaju treści, które mają być wyszukiwane. Do wyboru jest: wszystko, obrazy, wideo, mapy, wiadomości. Mniej doświadczony użytkownik komputera mógłby nie odróżnić, czy patrzy na wyniki wyszukiwania w Bing czy w Google.

Funkcje

Z prawej strony paska wyszukiwania znajdują się ikony, które służą do uruchomienia kilku ciekawych funkcji wyszukiwania:

  • Wyszukaj głosowo – pozwala na dyktowanie wyszukiwanych haseł, co wyklucza konieczność wpisywania ich z klawiatury,
  • Wyszukiwanie z użyciem obrazu – pozwala wyszukiwać treści za pomocą obrazów, a nie tekstu. Do wyszukiwarki obraz można na przykład przeciągnąć z dysku lokalnego. Można też wskazać jego lokalizację.
  • Wyszukaj przy użyciu klawiatury ekranowej – wyświetla klawiaturę ekranową, na której można pisać tak jak na tej fizycznej,
  • Wyszukaj w Internecie – po kliknięciu w tą ikonkę uruchamiany jest proces wyszukiwania wpisanego hasła.

Jest też górne menu, w którym znajdują się dodatkowe funkcje:

  • Obrazy – po kliknięciu w tę funkcję i wpisaniu szukanego hasła, wyszukiwane będą obrazy, a nie strony internetowe,
  • Wideo – funkcja pozwala na wyszukiwanie wideo. Wyniki pochodzą głównie z serwisu YouTube.

Po kliknięciu w trzy kropki znajdujące się na lewo od „Wideo”, menu się rozszerza. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na Mapy oraz Wiadomości.

Mapy

Mapy to alternatywna usługa dla map Google. Można tutaj między innymi wyświetlić wskazówki dojazdu z punktu A do punktu B oraz natężenie ruchu drogowego. Po wpisaniu konkretnego miejsca, na przykład miasta, w łatwy sposób można wyszukiwać punkty w jego pobliżu – między innymi parkingi, restauracje, stacje benzynowe czy hotele.

mapy w wyszukiwarce bing

W przypadku większych miast, dostępna jest opcja City Flyover, czyli krótki filmik, na którym dane miasto zobaczyć można z lotu ptaka.

Wiadomości ze świata

Po kliknięciu w Wiadomości, wyświetlają się bieżące informacje z kraju i ze świata. To usługa podobna na przykład do Google News. Domyślnie wyświetlają się najpopularniejsze artykuły, ale z lewej strony można wybrać kategorie – Polska, Świat, Biznes, Rozrywka, Nauka/Technika, Sport. Dzięki takiej usłudze nie trzeba kolejno odwiedzać poszczególnych stron internetowych, ponieważ w jednym miejscu zebrane są najciekawsze informacje z wielu serwisów informacyjnych.

bing - wiadomości

Ustawienia

W lewym górnym rogu znajduje się menu dotyczące ustawień. Pozwala ono na ukrycie górnego menu, wiadomości oraz tła. Należy zaznaczyć, że aby korzystać z podstawowych funkcji wyszukiwarki nie trzeba tutaj nic zmieniać.

Możliwości związanych z ustawieniami jest dużo więcej. Możliwe jest między innymi ustawienie poziomu bezpieczeństwa podczas wyszukiwania – im niższy, tym mniej kontrowersyjne treści znajdują się w wynikach wyszukiwania. Domyślnie włączony jest poziom średni, co oznacza, że w wynikach nie pojawiają się obraz i filmy przeznaczone dla dorosłych, ale wyświetlane będą tego typu teksty. Jest także poziom „ścisły”, a co więcej, bezpieczne wyszukiwanie może zostać wyłączone.

ustawienia poziomu bezpieczeńśtwa w bing

Warto także zwrócić uwagę na funkcję historii wyszukiwania. Można tutaj sprawdzić między innymi jakie hasła i kiedy były wyszukiwane.

Czym różni się Bing od Google?

Jeśli chodzi o główną funkcję, którą pełnią oba te narzędzia, to jest ona taka sama. Zadaniem obu jest wyświetlanie wyników wyszukiwania wpisywanych haseł, niezależnie od tego czy wyszukujemy teksty, obrazy, filmy lub jeszcze coś innego.

Główna różnica jest jednak taka, że wyszukiwarka Google daje dostęp do wszystkich narzędzi, które rozwija ta firma, a Bing ściśle powiązany jest z usługami firmy Microsoft.

W wyszukiwarce Bing znajdziemy bezpośredni link do portalu MSN, czyli Microsoft Network. To portal, w którym źródła publikowanych treści stanowią partnerzy z poszczególnych krajów. MSN oferuje wiele usług, które należą do Microsoftu, na przykład Skype czy pakiet Office Live.

Na pewno inny jest algorytm wyszukiwania, więc inne są też wyniki. Trudno stwierdzić, czy są one lepsze czy gorsze niż w przypadku wyszukiwarki Google. Większość z nas przyzwyczaiła się do tego co oferuje Google, więc może się wydawać, że narzędzie Google działa lepiej, ale to raczej kwestia przyzwyczajenia.

Ciekawostka: bezpłatny pakiet Office

Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że po rozwinięciu górnego menu, pojawia się pozycja Office. Dostępne są tutaj linki do poszczególnych aplikacji tego pakietu biurowego, które dostępne są za darmo, ale tylko w wersji online, czyli Office Live. W przeglądarce internetowej można zatem otworzyć na przykład Worda, Excela czy PowerPointa oraz tworzyć i edytować dokumenty. Domyślnie zapisują się one w chmurze OneDrive, ale jest możliwość pobrania ich na dysk lokalny. Dodajmy, że wersja online nie działa tak dobrze jak aplikacje, które można kupić i zainstalować, ale jest darmowa.

Czy warto korzystać z wyszukiwarki Bing?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Wydaje się, że to sprawa indywidualna i każdy kto jest ciekawy nowych rozwiązań, powinien po prostu spróbować wyszukiwarki Bing. Przesiąść się nie będzie łatwo ze względu na wspomniane wcześniej przyzwyczajenie do Google’a. Korzystania z Bing nie zalecamy osobom, które mocno związane są z innymi usługami Google – na przykład z arkuszami, mapami czy pocztą gmail. W takim przypadku Bing będzie męczarnią. Jeśli jednak nie jesteście uzależnieni od narzędzi Google to warto sprawdzić, co oferuje konkurencja. Może akurat znajdziecie coś dla siebie.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.