Wyszukiwarka Microsoft Bing – w końcu realna konkurencja dla Google?
Jak sama nazwa wskazuje, wyszukiwarka internetowa służy do wyszukiwania różnego rodzaju treści w Internecie. Pierwsze co nasuwa się na myśl, to wyszukiwarka Google. Nie jest to jednak jedyny tego typu produkt. Jest także Microsoft Bing, czyli wyszukiwarka opracowana przez firmę, którą w 1975 roku założył Bill Gates. Co to jest Bing? Jak działa Bing? Opinie na ten temat są różne. Czy warto z niej korzystać? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w tym poradniku.
- Co to jest Microsoft Bing?
- Jak działa wyszukiwarka Bing?
- Jakie funkcje oferuje Bing?
- Technologia AI w Microsoft Bing
- Czym różni się Bing od Google?
- Czy warto korzystać z wyszukiwarki Bing?
Co to jest Microsoft Bing?
Najprościej rzeczy ujmując, Microsoft Bing to wyszukiwarka, której działanie bardzo zbliżone jest do wyszukiwarki Google’a. Główna funkcja obu rozwiązań jest identyczna. Bing, tak samo jak Google, ma nam pomóc znaleźć w Internecie te informacje, których w danej chwili potrzebujemy.
Narzędzie firmy Microsoft nie jest jednak zbyt popularne. Szacuje się, że w Polsce korzysta z niego zaledwie około 3-4% użytkowników. Dużo większym uznaniem cieszy się drugie ze wspominanych rozwiązań. Wyszukiwarki Google używa ponad 90% osób. Jak widać, różnica jest więc znaczna.
Aby skorzystać z wyszukiwarki Microsoftu wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej adres bing.com.
Jak działa wyszukiwarka Bing?
Na pierwszy rzut oka Bing wygląda tak samo jak wszystkie inne wyszukiwarki. Na środku strony głównej znajduje się pole, w które wpisuje się szukane hasła, czyli tak zwany pasek wyszukiwania. U dołu ekranu wyświetlane są aktualne wiadomość pochodzące z serwisów informacyjnych. Wszystkie te elementy znajdują się na tle, które można zmienić, klikając na strzałki znajdujące się w prawym dolnym rogu.
Wyniki wyszukiwania wyglądają niemal tak samo jak w przypadku Google. Po wyświetleniu wyników, pod paskiem wyszukiwania możliwe jest przełączanie rodzaju treści, które mają być wyszukiwane. Do wyboru jest: wszystko, czat (to nowa funkcja), zakupy, obrazy, wideo, mapy, wiadomości oraz przycisk więcej. Mniej doświadczony użytkownik komputera mógłby nie odróżnić, czy patrzy na wyniki wyszukiwania w Bing czy w Google.
Jakie funkcje oferuje Bing?
Główną funkcją Microsoft Bing jest dostarczanie poprawnych odpowiedzi na zapytania użytkownika. Podobnie jak w przypadku FAQ w Google internauta może odnaleźć najważniejsze informacje bez konieczności odwiedzania danej witryny. To jednak nie koniec możliwości tej wyszukiwarki internetowej…
Funkcje wyszukiwania Microsoft Bing
Z prawej strony paska wyszukiwania znajdują się ikony, które służą do uruchomienia kilku ciekawych funkcji wyszukiwania:
- Wyszukaj w Internecie – po kliknięciu w tę ikonkę uruchamiany jest proces wyszukiwania wpisanego hasła;
- Wyszukaj głosowo – pozwala na dyktowanie wyszukiwanych haseł, co wyklucza konieczność wpisywania ich z klawiatury,
- Wyszukiwanie z użyciem obrazu – pozwala wyszukiwać treści za pomocą obrazów, a nie tekstu. Do wyszukiwarki obraz można na przykład przeciągnąć z dysku lokalnego. Można też wskazać jego lokalizację.
- Wyszukaj przy użyciu klawiatury ekranowej – wyświetla klawiaturę ekranową, na której można pisać tak jak na tej fizycznej.
Funkcje Microsoft Bing: Obrazy, Wideo, Mapy
W górnym menu wyszukiwarki internetowej Bing znajdują się dodatkowe funkcje: Obrazy, Wideo oraz Mapy.
Obrazy
Po kliknięciu w tę funkcję i wpisaniu hasła, wyszukiwane będą obrazy, a nie strony internetowe. Z poziomu tej zakładki można szybko wrócić do wyszukiwania głosowego, wyszukiwania przy pomocy obrazu oraz tradycyjnego wyszukiwania w Internecie. Użytkownik może skorzystać także z Kreatora Obrazów, wystarczy kliknąć w kolorową ikonę, która znajduje się w prawym górnym rogu.
Wideo
Ta funkcja pozwala na wyszukiwanie publikowanych w Internecie materiałów wideo. Wyniki pochodzą głównie z serwisu YouTube.
Mapy
To swego rodzaju alternatywa dla bardzo popularnych map Google. Dzięki Mapom można:
- wyszukiwać punkty w pobliżu danego miasta (np. parkingi, restauracje, stacje benzynowe);
- wyświetlić wskazówki dojazdu z punktu A do punktu B;
- sprawdzić natężenie ruchu drogowego na trasie.
W przypadku większych miast (takich jak np. Warszawa), dostępna jest opcja City Flyover, czyli krótki filmik, na którym dane miasto zobaczyć można z lotu ptaka.
Funkcje Microsoft Bing: Przetłumacz, Wiadomości, Podróże i wiele więcej
W górnym menu wyszukiwarki internetowej Microsoft Bing znajduje się także wiele innych ciekawych funkcji. Aby je odkryć, wystarczy kliknąć w trzy kropki znajdujące się na prawo od Map. Po ich wybraniu menu się rozszerza, a my zyskujemy dostęp do kolejnych dodatkowych funkcji, takich jak: Przetłumacz, Wiadomości, Podróże, TakeLessons, Gry online oraz Microsoft 365.
Przetłumacz
Funkcja Przetłumacz to alternatywa dla popularnego Tłumacza Google. Dzięki niej można przetłumaczyć zarówno pojedyncze słowa, jak i całe zdania. Bing translate obsługuje ponad 80 różnych języków, dodatkowo poniżej tłumaczenia wyświetlane są także często używane zwroty, podzielone na różne kategorie, co sprzyja nauce języków obcych.
Wiadomości
Po kliknięciu w Wiadomości wyświetlają się bieżące informacje z kraju i ze świata. To usługa podobna do Google News. Domyślnie wyświetlają się najpopularniejsze artykuły, ale z lewej strony można wybrać kategorie – Polska, Świat, Biznes, Rozrywka, Nauka/Technika, Sport. Dzięki takiej usłudze nie trzeba kolejno odwiedzać poszczególnych stron internetowych, ponieważ w jednym miejscu zebrane są najciekawsze informacje z wielu serwisów informacyjnych.
Podróże
Dzięki funkcji Bing Podróże możemy poznawać popularne miejsca docelowe bez wychodzenia z domu. Znajdziemy tam wiele filmów 360°, panoramy oraz polecane cele podróży i trasy. Z poziomu zakładki można także szybko znaleźć tanie loty do pobliskich miejsc.
MSN
W górnym menu wyszukiwarki internetowej Microsoft Bing znajduje się także funkcja MSN. Pierwotnie Bing wchodziło w skład portalu MSN (Microsoft Network) i działało pod nazwą MSN Search. Wśród polskich dostawców treści na stronę MSN.com można wymienić między innymi Gazetę Krakowską, Dziennik Polski oraz WPROST.
TakeLessons
Funkcja TakeLessons to prawdziwa gratka dla miłośników edukacji i samorozwoju. Po kliknięciu w zakładkę znajdziemy się w społeczności uczniów oraz nauczycieli ponad 300 różnych przedmiotów, począwszy od nauki języków obcych, po grę na instrumentach muzycznych czy nawet taniec. W TakeLessons można brać lekcje indywidualne z prywatnym instruktorem, uczestniczyć w zajęciach grupowych, uzyskiwać dostęp do edukacyjnych oraz przeglądać bibliotekę artykułów stworzonych przez ekspertów.
Gry online
W wyszukiwarce internetowej Microsoft Bing nie mogło zabraknąć także funkcji o typowo rozrywkowym celu, czyli gier online. Z poziomu tej zakładki możemy uruchomić w przeglądarce komputera szachy, mahjonga, symulatory farm i wiele więcej. Gry zostały podzielone na różne kategorie, znajdziemy tam zarówno typowe zręcznościówki, jak i łamigłówki czy też gry strategiczne.
Microsoft 365
Użytkownicy wyszukiwarki internetowej Microsoft Bing mogą się cieszyć pełnym dostępem do pakietu Microsoft 365. To cyfrowa wersja oprogramowania biurowego Microsoft Office, na czele z Wordem, Excelem czy też PowerPointem. Efekty prac są zapisywane w chmurze.
Technologia AI w Microsoft Bing
Na przełomie ostatniego roku znacznie poszerzono możliwości wyszukiwarki Microsoft Bing, skupiając się przede wszystkim na integracji z AI. Nowości, które wprowadzono, to: Bing Czat, Generowanie obrazów AI oraz Bing AI w przeglądarce Microsoft Edge.
Bing Czat
Od marca 2023 roku użytkownicy wyszukiwarki Microsoft Bing mogą korzystać z czatu bazującego na sztucznej inteligencji (AI). Z inteligentnym czatem można rozmawiać w kilku różnych trybach:
- kreatywnym;
- zrównoważonym;
- precyzyjnym.
Do czego można wykorzystać Bing Czat? Narzędzie jest pomocne w:
- generowaniu kreatywnych treści;
- wyjaśnianiu trudniejszych zagadnień;
- wyszukiwaniu informacji na dowolny temat.
Rozmowa z czatem przypomina konwersację z człowiekiem, należy jednak wziąć poprawkę na możliwe niespodzianki i błędy. Po wygenerowaniu odpowiedzi na zadane pytanie Bing Czat podaje również źródła prezentowanych treści. Jeśli coś się nie zgadza z rzeczywistością, użytkownicy mogą to zgłosić.
Generowanie obrazów AI
Kreator obrazów Microsoft Bing to kolejna ciekawa funkcja bazująca na AI, w którą wyposażono wyszukiwarkę internetową. Usługa generuje obrazy na podstawie zapytań użytkownika — wystarczy wprowadzić opis obrazu, który chcemy uzyskać, podać więcej szczegółów, takich jak np. styl artystyczny czy też lokalizacja, następnie sztuczna inteligencja przystąpi do stworzenia pracy na zadany temat.
Funkcja jest darmowa (wirtualna waluta, która pozwala na generowanie obrazów odnawia się co tydzień). Microsoft zastosował w kreatorze obrazów także zabezpieczenia — jeśli algorytm wykryje, że wygenerowany materiał może być potencjalnie szkodliwy lub niebezpieczny, możliwość generowania takiego obrazu zostanie zablokowana.
Bing AI w przeglądarce Microsoft Edge
Bing Czat jest dostępny również z poziomu przeglądarki internetowej Microsoft Edge, czyli konkurencji dla Google Chrome. Czat można szybko aktywować przy pomocy paska bocznego Microsoft Edge.
Aplikacja mobilna Bing
Z wyszukiwarki internetowej Microsoft Bing można korzystać także na urządzeniach mobilnych. Nowością jest widżet Czat, który można dodać do ekranu głównego systemu iOS lub Android. Dzięki niemu można nawiązać szybką interakcję z chatbotem za pomocą pisania lub głosu.
Nagrody w programie Microsoft Rewards
Wśród nowych funkcji Microsoft Bing warto wspomnieć także o programie lojalnościowym Microsoft Rewards, powiązanym z kontem Microsoft. Punkty można zdobywać w usłudze Bing (za dużą liczbę wyszukiwań dziennie), a także za zakupy w sklepie Microsoft Store na konsoli Xbox i w systemie Windows. Następnie można je wymieniać na karty upominkowe oraz różnego rodzaju podarunkowe kody cyfrowe.
Bing Ads
Podobnie jak w przypadku Google, także Microsoft Bing wprowadził usługę w postaci płatnych reklam Ads. Dostępne są różnorodne formaty, począwszy od reklam tekstowych, przez display, po dynamiczne reklamy wyszukiwania i kampanie remarketingowe. Jak przekonują agencje reklamowe, warto reklamować się w Bing Ads ze względu na małą konkurencyjność i niższe niż w przypadku Google stawki za kliknięcia.
Ustawienia Microsoft Bing
W prawym górnym rogu wyszukiwarki internetowej Microsoft Bing znajduje się menu dotyczące ustawień. Pozwala ono na ukrycie górnego menu, wiadomości oraz tła. Należy zaznaczyć, że aby korzystać z podstawowych funkcji wyszukiwarki, nie trzeba tutaj nic zmieniać.
Możliwości związanych z ustawieniami jest dużo więcej. Możliwe jest między innymi ustawienie poziomu bezpieczeństwa podczas wyszukiwania – im niższy, tym mniej kontrowersyjne treści znajdują się w wynikach wyszukiwania. Domyślnie włączony jest poziom średni, co oznacza, że w wynikach nie pojawiają się obraz i filmy przeznaczone dla dorosłych, ale wyświetlane będą tego typu teksty. Jest także poziom „ścisły”, a co więcej, bezpieczne wyszukiwanie może zostać wyłączone.
Warto także zwrócić uwagę na funkcję historii wyszukiwania. Można tutaj sprawdzić między innymi jakie hasła i kiedy były wyszukiwane. Inne ustawienia, które można modyfikować to także: język, kraj/region, lokalizacja, a także różne opcje związane z prywatnością użytkownika podczas wyszukiwania informacji w Internecie.
Czym różni się Bing od Google?
Zadaniem obu wyszukiwarek internetowych, zarówno Bing, jak i Google, jest wyświetlanie wyników wyszukiwania wpisywanych haseł, niezależnie od tego czy wyszukujemy teksty, obrazy, filmy lub jeszcze coś innego. Obie wyszukiwarki internetowe stale się rozwijają, włączając w to integracje ze sztuczną inteligencją.
W wyszukiwarce Bing znajdziemy bezpośredni link do portalu MSN, czyli Microsoft Network. To portal, w którym źródła publikowanych treści stanowią partnerzy z poszczególnych krajów. MSN oferuje wiele usług, które należą do Microsoftu, na przykład Skype czy pakiet Office Live.
Na pewno inny jest algorytm wyszukiwania, więc inne są też wyniki. Trudno stwierdzić, czy są one lepsze czy gorsze niż w przypadku wyszukiwarki Google. Większość z nas przyzwyczaiła się do tego co oferuje Google, więc może się wydawać, że narzędzie Google działa lepiej, ale to raczej kwestia przyzwyczajenia.
Jednak w opinii wielu agencji reklamowych przedsiębiorcy powinni się zainteresować także wyszukiwarką internetową Microsoft Bing, ze względu na odmienne możliwości targetowania reklam (np. w oparciu o branżę), niższe koszty kampanii reklamowych oraz możliwość docierania z produktami i usługami na rynki, na których Bing jest bardzo popularny (np. w Stanach Zjednoczonych).
Ciekawostka: bezpłatny pakiet Office
Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że po rozwinięciu górnego menu, pojawia się pozycja Office. Dostępne są tutaj linki do poszczególnych aplikacji tego pakietu biurowego, które dostępne są za darmo, ale tylko w wersji online, czyli Office Live. W przeglądarce internetowej można zatem otworzyć na przykład Worda, Excela czy PowerPointa oraz tworzyć i edytować dokumenty. Domyślnie zapisują się one w chmurze OneDrive, ale jest możliwość pobrania ich na dysk lokalny. Dodajmy, że wersja online nie działa tak dobrze jak aplikacje, które można kupić i zainstalować, ale jest darmowa.
Czy warto korzystać z wyszukiwarki Bing?
Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Wydaje się, że to sprawa indywidualna i każdy kto jest ciekawy nowych rozwiązań, powinien po prostu spróbować wyszukiwarki Bing. Przesiąść się nie będzie łatwo ze względu na wspomniane wcześniej przyzwyczajenie do Google’a.
Korzystania z Bing nie zalecamy osobom, które mocno związane są z innymi usługami Google – na przykład z arkuszami, mapami czy pocztą gmail. W takim przypadku Bing będzie męczarnią. Jeśli jednak nie jesteście uzależnieni od narzędzi Google to warto sprawdzić, co oferuje konkurencja. Może akurat znajdziecie coś dla siebie.
Może Cię zainteresować:
- Windows 12 – co już wiadomo o nowym systemie operacyjnym?
- Microsoft Copilot – poznaliśmy cenę w pakiecie z Microsoft 365
- 15 najlepszych darmowych banków zdjęć
- DuckDuckGo – przeglądarka, która chroni Twoją prywatność
- Polecane rozszerzenia do Google Chrome – 10 najlepszych wtyczek
- Poznaj najbardziej przydatne skróty klawiszowe w Windows