Wyszukiwarka internetowa OpenAI – czy to początek końca dominacji Google?

14.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Wyszukiwarka internetowa OpenAI – czy to początek końca dominacji Google?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś nie trzeba nikomu przedstawiać amerykańskiej firmy OpenAI. Jeśli ktoś nie kojarzy jej nazwy, wystarczy wspomnieć, że to twórcy chatbota ChatGPT. Wielu użytkowników przekonało się już, że korzystanie z tego narzędzia może być wygodniejsze, niż wyszukiwanie treści w sieci. No właśnie, a OpenAI nie stworzyło jeszcze typowej wyszukiwarki. Jeszcze – bo wygląda na to, że planuje to zrobić.

Będzie wyszukiwarka internetowa OpenAI

Zacznijmy od historii, która nie dla każdego jest jednak ciekawa. A więc w skrócie: kiedyś na rynku wyszukiwarek internetowych była spora konkurencja (m.in. Yahoo, Google, Altavista, Microsoft Bing i wiele innych), jednak z czasem widzieliśmy coraz większą dominację jednej marki. Obecnie bezsprzecznym liderem wśród wyszukiwarek jest Google. Mechanizmy i algorytmy wyszukiwania pozwalają niemal błyskawicznie wyszukiwać konkretne strony www, czy odpowiadać na proste pytania.

Dziś większość twórców stron internetowych, czy e-sklepów bierze pod uwagę „wymogi Google”, aby więcej klientów znajdowało właśnie ich treści i produkty. Z czasem im bardziej Google stawało się liderem rynku, tym większa była przewaga nad konkurentami.

Zaprezentowany pod koniec 2022 roku inteligentny chatbot ChatGPT ma wiele zastosowań. Może m.in. pomóc w odpowiedzi na różne pytania.

Już teraz, zamiast szukać czegoś w Google i przeglądać znalezione strony internetowe, możemy więc skorzystać z pomocy takiego asystenta. ChatGPT jest przy tym o wiele lepszy od m.in. Asystenta Google, czy Siri (Apple). Co prawda nie wskazuje nam na konkretne źródła, a odpowiedzi nie zawsze są trafne (a czasem są wręcz nieprawdziwe), rozwiązanie i tak jest wygodne.

Wygląda na to, że OpenAI chce stworzyć pełnoprawną wyszukiwarkę. Mogłaby skończyć z dominacją Google na tym rynku. Co więcej, OpenAI zapowiada swoje narzędzie niemal w tym samym momencie, gdy Google prezentuje nowe rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją (konferencja Google I/O 2024).

Voice Engine to generator rzeczywistego głosu na podstawie próbki

Współpraca OpenAI i Microsoft

Inny amerykański gigant, czyli Microsoft, od początku wspiera OpenAI. Zainwestował w firmę sporo środków, następnie jednak współpraca się zawęziła. Dziś modele językowe GPT-3.5 i GPT-4 są dostępne w programach Microsoftu, jak MS Copilot, czy wyszukiwarka Bing.

Nowa wyszukiwarka internetowa OpenAI może być zintegrowana właśnie z Bing. Z pewnością wykorzysta znane już od dłuższego czasu modele językowe GPT.

Jedno jest pewne – Google nie odpuści. Na pewno inżynierowie firmy z Mountain View staną na głowie, aby nie stracić pierwszego miejsca na rynku wyszukiwarek. Zapowiada się więc bardzo ciekawa „walka”.

OpenAI nie jest zresztą jedynym rywalem Google, rozwijającym sztuczną inteligencję. Wystarczy wspomnieć choćby startup Perplexity, także zaangażowany w rozwój AI. Duża konkurencja powinna przyspieszyć rozwój nowoczesnych technologii, użytkownicy powinni więc na tym skorzystać.

Polecane laptopy

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.