Wyszukiwarka Google z rewolucyjną zmianą. Gigant odświeży design strony głównej?

28.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Wyszukiwarka Google z rewolucyjną zmianą. Gigant odświeży design strony głównej?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Choć oczywiście co pewien czas amerykański koncern technologiczny odświeża ją, wyszukiwarka Google od lat wygląda podobnie. Dominującym elementem jest oczywiście pasek do wpisania naszego zapytania. Wkrótce może się to jednak zmienić. Czego możemy się spodziewać po nowym designie najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie?

Wyszukiwarka Google – najbardziej ponadczasowa strona w Internecie?

Wygląd stron internetowych, a także sposób korzystania z nich, zmienia się z biegiem czasu. Wszystkie wyglądają coraz lepiej, dziś mogą też być otwierane z poziomu smartfonów lub tabletów. Jedną z niewielu stron, która na pierwszy rzut oka niemal do złudzenia przypomina wersję sprzed 15, czy 20 lat jest wyszukiwarka Google. Strona dostępna jest pod niezliczoną liczbą domen, które różnią się końcówkami. Za każdym razem trafiamy jednak w dobrze znane miejsce.

Twórcy wyszukiwarki co pewien czas dodają nowe elementy, podstawowa zasada działania się jednak nie zmienia. Nowości nie zmieniają jednak tego, że wyszukiwarka Google jest prosta i intuicyjna w obsłudze.

Poza dużym logo i paskiem do wpisania hasła, wyszukiwarka Google daje nam dostęp do kilku podstawowych funkcji.

Mamy możliwość wyszukiwania głosowego lub za pomocą obrazu przesłanego z dysku naszego komputera. Możemy też szybko przejść do poczty Gmail i innych usług Google – skróty znajdziemy w prawym, górnym rogu ekranu. Poza opcją wyszukiwania naszego zapytania, możemy też użyć przycisku „Szczęśliwy traf”. Tam znajdziemy regularnie publikowane przez Google filmy, proste gry online i ciekawe informacje. Twórcy wyszukiwarki publikują je z różnych okazji, jedną z ostatnich były wybory w Polsce (15 października).

Jedną z największych zmian była zaproponowana sześć lat temu opcja Google Feed (dziś funkcjonalność nazywa się natomiast Discover). Użytkownicy wyszukiwarki Google mogli zobaczyć propozycje interesujących artykułów. To duże udogodnienie dla użytkowników, ale też spora zmiana dla twórców serwisów i stron www.

Wpisy trafiające do funkcjonalności wyszukiwarki Google – Discover – od razu mają szansę na trafienie do tysięcy odbiorców. Możliwe, że znana głównie z urządzeń z Androidem funkcja zostanie również dodana do wyszukiwarki. Google w końcu dobrze wie, czego zwykle szukamy – moglibyśmy więc dostać ciekawe podpowiedzi.

Dodatki w Google Discover
Źródło MSPowerUser. Tak ich daniem mogłaby wyglądać strona główna wyszukiwarki Google.

Wyszukiwarka Google zmieni się w bardziej rozbudowany portal informacyjny?

Wspomniany już portal MSPowerUser sugeruje, że wkrótce w wyszukiwarce Google mogą się pojawić dodatkowe opcje. Mowa oczywiście o rozwiązaniach podobnych do Discover, a przeniesionych na ekrany naszych komputerów. Poza sugestiami ciekawych artykułów mamy tam też informacje pogodowe, czy o zmianach na rynku akcji. Być może dostępne treści moglibyśmy sami edytować, a może Google zrobi to za nas?

Google nie zaprzecza, że nowa wersja strony głównej wyszukiwarki jest już opracowana. To wciąż jednak pewnego rodzaju testu – dowiemy się z wywiadu w The Verge.

Obecnie rozwiązanie uruchomiono w Indiach. Jest spora szansa, że jeśli eksperyment się powiedzie (spodoba użytkownikom, a może przyniesie Google większy zysk), trafi też do innych krajów.

Najwyraźniej Google chce mieć wszystko pod kontrolą. Nowe rozwiązania nie trafiają więc do wszystkich użytkowników, a są testowane na mniejszych grupach. Twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki świata zdążyli nas już do tego przyzwyczaić.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.