Jak wyszukiwać obrazem w Google? 5 skutecznych sposobów na szukanie obrazem

12.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak wyszukiwać obrazem w Google? 5 skutecznych sposobów na szukanie obrazem
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wyszukiwanie obrazem Google to funkcja, z którą warto się zapoznać. Dzięki niej można szybko zidentyfikować różne obrazy oraz obiekty. Szukanie obrazem dostarcza informacji na temat znalezionych w sieci danych powiązanych ze zdjęciem, to także świetna zabawa, kiedy chcemy się dowiedzieć, z czym mamy do czynienia (np. jaki to gatunek rośliny lub co to za ptak). Jak wyszukać obrazem na telefonie oraz komputerze? W niniejszym artykule przestawiamy obszerną instrukcję.

Do czego może się przydać szukanie obrazem?

Wyszukiwarka internetowa grafiki (inaczej Grafika Google, Google Images lub Google Image Search) została uruchomiona w lipcu 2001 roku, natomiast w polskiej wersji językowej jest dostępna od listopada 2002 roku. Dzięki niej użytkownicy przeglądarki internetowej mogą przeszukiwać pliki graficzne znajdujące się na stronach internetowych. Obsługiwane przez Google Image Search formaty to nie tylko JPG czy PNG, ale także GIF oraz TIFF.

Od 2011 roku użytkownicy Google mogą korzystać z bardzo przydatnej funkcji, mianowicie Google Search by Images, czyli wyszukiwanie obrazem Google.

W porównaniu ze standardowym przeszukiwaniem grafik Google, które polega na wpisaniu w przeglądarkę określonych słów kluczowych, szukanie obrazem to całkowicie odwrotny proces, w którym użytkownik zaczyna od przesłania obrazu lub wprowadzenia adresu URL obrazu, by następnie uzyskać więcej informacji na jego temat.

Kiedy przyda się szukanie obrazem?

Wyszukiwanie obrazem Google to narzędzie, które ma wiele różnych zastosowań, zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Szukanie obrazem pozwala:

  • odnaleźć obrazy o podobnej tematyce,
  • zidentyfikować różne przedmioty i obiekty,
  • zidentyfikować gatunki roślin, grzybów oraz zwierząt, uwiecznione na fotografii,
  • znaleźć strony internetowe używające takiego samego lub podobnego obrazu.

Wyszukiwanie obrazem jest możliwe zarówno na komputerze (z pomocą przeglądarki internetowej), jak i na urządzeniach mobilnych (telefonach z Androidem lub iOS). Jak wrzucić zdjęcie do wyszukiwarki? Czy możliwe jest skorzystanie z plików zapisanych na dysku twardym urządzenia? Poniżej przedstawiamy więcej informacji na ten temat. Instrukcje opracowaliśmy z myślą o użytkownikach komputerów oraz urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS. 

Jak wyszukać obrazem w Google?

Wyszukiwanie zdjęciem jest możliwe między innymi na laptopach i komputerach stacjonarnych. W tym celu trzeba odwiedzić stronę Google Images oraz kliknąć ikonkę przedstawiającą aparat fotograficzny, tak jak na przedstawionym poniżej screenie.

wyszukiwanie obrazem

Następnie do wyboru jest wyszukiwanie obrazem poprzez przeciągnięcie zdjęcia we wskazany obszar, przesłanie pliku zapisanego na dysku twardym komputera lub wklejenie adresu URL obrazu. Aby skorzystać z metody Przeciągnij i upuść, trzeba odnaleźć na dysku plik z obrazem i go wybrać. Następny krok to przytrzymanie zdjęcia, przeciągnięcie go i upuszczenie w polu wyszukiwania. Przesłanie pliku zapisanego na dysku twardym komputera wymaga wybrania obrazu i kliknięcia Otwórz lub Wybierz. Zdjęcie zostanie automatycznie załadowane.

wyszukiwanie zdjęciem w Google

Szukanie obrazem za pomocą adresu URL wymaga odwiedzenia danej strony internetowej i skopiowania adresu URL obrazu. Można tego dokonać poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji Kopiuj adres obrazu. Następnie trzeba wkleić link do pola tekstowego narzędzia Grafika Google i kliknąć przycisk Szukaj.

Inny sposób, aby skorzystać z funkcji Google szukanie obrazem, to użycie przeglądarki Google Chrome i kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dowolny element na stronie internetowej. W interfejsie, który pojawi się na ekranie, będzie dostępny przycisk Przeszukaj obraz za pomocą narzędzia Google Lens.

google - szukanie obrazem Google Lens

Jak wyszukać na podstawie zdjęcia w pozostałych przeglądarkach internetowych? W tym celu można zainstalować stworzoną przez Giganta z Mountain View wtyczkę do szukania obrazem Search by Image. Jest ona dostępna dla użytkowników Mozilla Firefox oraz Opery.

Jak wyszukać obrazem na telefonie?

Wyszukiwanie obrazem na telefonie jest jeszcze prostsze niż podczas korzystania z komputera. Podczas przeglądania wybranej strony internetowej wystarczy kliknąć i przytrzymać obraz. Następnie ukaże się menu kontekstowe z wieloma różnymi opcjami, w tym Szukaj z obiektywem Google. W przypadku użytkowników systemu iOS, funkcja ta będzie się nazywać Przeszukaj wizualnie ten obraz. Następnie można wybrać albo cały obraz, albo jedynie obszar obrazu, który ma wziąć pod uwagę Googlebot.

jak wyszukać obrazem na telefonie?

Inny sposób to skorzystanie z interfejsu wyszukiwarki Google i, podobnie jak w przypadku szukania zdjęciem na komputerze, kliknięcie w ikonkę przedstawiającą aparat fotograficzny. To spowoduje uruchomienie się Obiektywu Google. Jak wyszukać obrazem z galerii zdjęć zapisanych na urządzeniu? U samej góry jest możliwe wyszukiwanie aparatem, natomiast poniżej można wybierać fotografie z galerii. Po wskazaniu zdjęcia Google Lens przystąpi do jego identyfikowania.

jak wyszukać obrazem z galerii?

Jak wyszukać obrazem na iPhone?

W przypadku urządzeń marki Apple funkcja ta działa identycznie jak dla smartfonów z Androidem. Należy zatem kliknąć w ikonkę aparatu fotograficznego, zlokalizowaną po prawej stronie interfejsu wyszukiwarki Google i następnie wybrać jedną z dwóch opcji. Dostępne jest wyszukiwanie grafiki Google na podstawie wykonanej fotografii lub poprzez przesłanie zdjęcia zapisanego w pamięci urządzenia.

Czy funkcja Google szukanie obrazem jest bezpieczna?

Wyszukiwanie obrazem na telefonie lub komputerze jest bezpieczne, ponieważ jak informuje Google, wszystkie przesłane fotografie są przechowywane przez maksymalnie 7 dni i są one używane jedynie w celu ulepszenia tego narzędzia. Nie trafiają one do historii wyszukiwania ani nie są później dostępne w sieci. To samo dotyczy wyszukiwania na podstawie adresu URL zdjęcia. Wyszukiwarka internetowa Grafika Google nie zapisuje adresów URL w historii przeglądania i może je przechowywać jedynie w celu ulepszania produktów i usług.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.