Wyprawka szkolna 300+ z programu Dobry Start. Komu przysługuje? Do kiedy złożyć wniosek?
Wakacje dla dzieci oznaczają czas odpoczynku, ale rodzice już wtedy zaczynają myśleć o tym, czego ich pociechy potrzebować będą w kolejnym roku szkolnym. To zaś oznacza aktywowanie trybu „back to school”. Co kupić do szkoły dzieciom w różnym wieku i jak wybrać poszczególne artykuły szkolne, by wszyscy byli zadowoleni?
Między innymi na te pytania odpowiadamy w tym poradniku, przypominając również o rządowym programie „Wyprawka 300 plus”, dzięki któremu wyprawka szkolna 2023 nie powinna aż tak mocno obciążyć domowego budżetu jak miało to miejsce w poprzednich latach.
W tym artykule znajdziesz:
- Co to jest Wyprawka 300 plus?
- Komu przysługuje Wyprawka 300 Plus?
- Kogo nie obejmuje program „Dobry Start”?
- Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie Wyprawka 300 Plus?
- Termin wypłaty pieniędzy 300 plus
- Wyprawka szkolna – lista zakupów
Co to jest Wyprawka 300 plus?
„Wyprawka 300 plus” to element rządowego programu „Dobry Start”. Jest to świadczenie w wysokości 300 złotych na każde dziecko, które może być wypłacone rodzicom raz w roku, a jego przeznaczeniem (zgodnie z nazwą) jest zakup podręczników i rozmaitych przedmiotów do wykorzystania w szkole.
Funkcjonuje również program dofinansowania dla szkół pod nazwą Aktywna Tablica, która ułatwia zaopatrzenie placówek edukacyjnych oraz nauczycieli w niezbędny sprzęt.
Komu przysługuje Wyprawka 300 Plus?
- prawo do świadczenia mają rodzice lub opiekunowie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku do 20 lat (lub 24 lat w przypadku uczniów niepełnosprawnych), a także sami uczniowie pełnoletni, gdy nie pozostają na utrzymaniu rodziców,
- jeśli rodzice są rozwiedzeni i pełnią nad dzieckiem opiekę naprzemienną świadczenie 300 zostaje podzielone na pół między obojgiem rodziców,
- świadczenie przysługuje dzieciom w pieczy zastępczej – wówczas wniosek składa: rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub osoba ucząca się będąca osobą usamodzielnianą,
- prawo do świadczenia mają również cudzoziemcy oraz osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z dostępem do rynku pracy,
- wyprawka 300 plus przysługuje niezależnie od dochodu rodziców (opiekunów dziecka) na każde dziecko.
Kogo nie obejmuje program „Dobry Start”?
Dofinansowanie do wyprawki szkolnej nie przysługuje uczniom zerówek, przedszkolaków oraz studentów.
Wyprawka 300 plus – gdzie i jak złożyć wniosek?
Wniosek można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem:
- portalu Emp@tia
- bankowości elektronicznej (wystarczy zalogować się na swoje konto i odszukać gotowy wniosek w zakładce Usługi)
- PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych)
- aplikację mZUS.
Termin składania wniosku w programie „Dobry start” to 1 lipca – 30 listopada 2023 roku. Środki będą wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (wcześniej przez jednostki samorządu terytorialnego) bezpośrednio na wskazane konto bankowe.
Termin wypłaty pieniędzy 300 plus
Środki powinny trafić na wskazane konto w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, ale jeśli złożymy wniosek w lipcu i sierpniu wypłata powinna nastąpić do 30 września. Od pieniędzy z programu Dobry Start nie trzeba płacić podatku. Świadczenie nie podlega również egzekucji komornicznej.
Wymagane dokumenty
Wniosek o świadczenie 300 plus wymaga przygotowania kilku informacji i dokumentów. Oto ich lista:
- dane rodziców i dziecka (PESEL, obywatelstwo etc.),
- adres zamieszkania i adres szkoły,
- oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły,
- ewentualnie oświadczenie o niepełnosprawności dziecka.
Wyprawka szkolna 2023 – lista zakupów
Wybierasz się do sklepu, a celem jest kompletna wyprawka do szkoły? Upewnij się, że masz na swojej liście najważniejsze produkty. Przed skompletowaniem wyprawki warto zorientować się w szkole, co będzie wymagane, ale jeśli nie masz takiej możliwości, to na pewno dobrze będzie zaopatrzyć dziecko w
Na początek sprawdź Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły. Zebraliśmy tam cenne wskazówki dla rodziców i opiekunów.
Obecnie trzeba się też liczyć z tym, że nauka będzie prowadzona w trybie zdalnym lub hybrydowym. W takich okolicznościach trzeba zadbać, aby dziecko miało wszystko, co niezbędne do nauki w domu.
Wyprawka do pierwszej klasy szkoły podstawowej
Jest najtrudniejsza i wymaga najwięcej akcesoriów do skompletowania. W zasadzie wszystkie trzeba kupić nowe, a czasami nie wszystko przypadanie do gustu dziecka, więc z klasach 2 i 3 trzeba będzie ponowić zakupy.
Dziecku, które dopiero wchodzi w poważny świat edukacji, przyda się jako motywacja, wiele przyborów ułatwiających naukę. Wyprawka pierwszoklasisty nie obejdzie się bez nowego piórnika, wyposażonego w nowe pióro, temperówkę, nową linijkę i inne przybory. Plecak również będzie nowy i ważne, by był możliwie jak najlżejszy.
Lista zakupów na wyprawkę dla pierwszoklasisty
- Podręczniki (za darmo są podręczniki do przedmiotów obowiązkowych)
- Plecak / Tornister
- Ubrania i strój na WF
- Piórnik
- Przybory szkolne (długopisy, kredki, farby i pędzelki, klej, nożyczki, przybory do pisania)
- Zeszyty i okładki
- Worek na buty
- Bidon / Butelka filtrująca
- Śniadaniówka
Podręczniki
Podstawowe podręczniki i zeszyty ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych, są finansowane z budżetu państwa i zapewniane przez szkoły. Rodzice nie muszą więc kupować materiałów z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, społecznej czy językowej.
Pieniądze odłożone na zakup podręczników można więc przeznaczyć na dokupienie innych książek poszerzających wiedzę i pomagających dzieciom w nauce – na przykład języka obcego. Kupić trzeba jedynie podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych dla uczniów szkół średnich.
Plecak
Wyprawki nie byłyby kompletne, gdyby nie pojawiły się w nich plecaki szkolne. Jaki plecak dla dziecka wybrać, by nie popełnić błędu? Przede wszystkim nie może on być zbyt ciężki – najlepiej, gdy jego waga oscyluje wokół 0,5kg, a 1kg to już maksimum.
Należy również zwrócić uwagę na to, czy plecak ma regulowane szelki, usztywnione dno i wyprofilowane plecy wykonane z oddychającego materiału. Optymalna pojemność to zaś 20-30 litrów. Odblaski poprawią z kolei widoczność dziecka na drodze
Dla dzieci z klas 1-3 najlepszy będzie tornister z bajkowym wzorem – np. Transformers dla chłopca lub Littlest Pet Shop dla dziewczynki. Nieco starszym uczniom powinny spodobać się plecaki we wzory kwiatowe, abstrakcyjne lub w kratę. Osoby w szkołach średnich częściej sięgną natomiast po klasyczne, stonowane – na przykład jednokolorowe plecaki.
Alternatywę stanowią plecaki na kółkach, które odciążają kręgosłup, a dzięki regulowanej rączce mogą być dostosowane do wzrostu ucznia. Minus jest taki, że stale zajmują jedną dłoń, co ciekawym świata dzieciom może nie przypaść do gustu.
Ubrania i strój na WF
W szkole dzieci uczą się nie tylko matematyki czy zasad ortografii, ale też tego, jak ważny jest ruch. Istotnym elementem planu zajęć jest więc WF, a skoro tak, to punktem na liście zakupów przed pierwszym dzwonkiem musi być strój do ćwiczeń.
Jeśli podczas zebrania nie pojawiły się żadne wytyczne, najbezpieczniej będzie postawić na czarne lub granatowe spodenki, białą koszulkę z krótkim rękawem i wygodne buty sportowe – najlepiej na białej lub pomarańczowej podeszwie.
Piórnik
Wyprawka szkolna 2023 nie obejdzie się też bez piórnika. Szukając odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość wykonania. Będzie on ciągle otwierany i zamykany, więc powinien być wytrzymały i mieć mocne zamki.
Nie bez znaczenia jest również pojemność. Chcemy przecież, by zmieściło się w nim nie tylko pióro, ale też ołówek i komplet kredek, gumka do gumowania i temperówka, opcjonalnie także klej i nożyczki, a do tego linijka, ekierka i kątomierz.
Wzory na piórnikach są mniej ważne niż w przypadku plecaków i powinno wystarczyć zaznaczenie w sklepie internetowym opcji „chłopiec” lub „dziewczynka” w sekcji filtrowania. W tym samym miejscu znajdziesz opcję „wyposażenie” – zaznacz ją, jeśli chcesz, by w piórniku znalazły się wszystkie potrzebne przybory.
Przybory szkolne
Jeśli piórnik jest pusty, należy go odpowiednio wypełnić. Najważniejsze artykuły szkolne dla dziecka to pióro lub długopis – w zależności od wymagań szkoły, a także ołówek – najlepiej więcej niż jeden (o różnej twardości). Do kompletu brakuje tu jeszcze gumki do gumowania oraz temperówki.
Podczas zajęć z matematyki na pewno potrzebne będą również przybory do geometrii, a więc przede wszystkim uniwersalna linijka – długość 15 lub 20 cm powinna być idealna, ekierka i kątomierz. Przydać może się również cyrkiel.
Nie tylko na plastyce uczeń zrobi także pożytek z nożyczek i kleju w sztyfcie. W szkole podstawowej, szczególnie w pierwszych klasach, w piórniku dziecka nie może też zabraknąć kredek i pisaków, a na swoją kolej – choć już poza piórnikiem – powinny czekać farbki, a do kompletu także pędzelki i kubeczek.
- piórnik,
- ołówek,
- gumka do gumowania, temperówka,
- pióro i naboje, długopis,
- korektor,
- kredki ołówkowe i świecowe,
- linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel,
- nożyczki,
- klej w sztyfcie,
- farby plakatowe (plus pędzelki i kubeczek),
- mazaki i flamastry,
- blok rysunkowy i techniczny, biały i kolorowy,
- papier kolorowy,
- bibuła,
- plastelina,
- teczka z gumką,
- zeszyty w kratkę, w linie, czyste,
- okładki na zeszyty, naklejki na zeszyty.
Zeszyty
Gdy zastanawiasz się, co kupić dla ucznia, nie możesz zapomnieć o zeszytach. Te w linie i w kratkę przydadzą się na pewno, a dodatkowo mogą być potrzebne: milimetrowy (na matematykę i technikę), czysty (do geometrii czy biologii) i w pięciolinię (na lekcje muzyki).
Do języka polskiego czy matematyki będą to grubsze zeszyty (np. 60 lub 96 kartek w drugiej połowie szkoły podstawowej). Z kolei do innych przedmiotów, z dużą ilością przekazywanych informacji (np. chemia, fizyka, biologia, geografia czy historia) – zeszyty 32- lub 60-kartkowe, a do pozostałych powinny wystarczyć cieńsze. Oczywiście wiele zależy też od tego, w której klasie znajduje się uczeń.
Z zakupem części zeszytów można się wstrzymać do rozpoczęcia roku szkolnego i pierwszych zajęć, podczas których podane zostanie PSO.
Worek na buty
Pomimo swojej nazwy, worek na buty przydaje się nie tylko do przenoszenia obuwia zmiennego, ale też na przykład ubrań potrzebnych do ćwiczeń. Warto wybrać dobry wzór – uśmiechające się do dziecka Minionki, bohaterki Krainy Lodu czy sympatyczne czworonogi z Psiego Patrolu, mogą być dodatkową motywacją dla dziecka.
Gdy już postawi się na miłą dla oka grafikę, warto jeszcze upewnić się, że worek jest wykonany z trwałego materiału (np. poliestru) oraz że ma sznureczki, które pozwalają nosić go wygodnie, tak jak plecak.
Kalkulator
Choć „wypasione”, bogate w rozmaite funkcje kalkulatory wydawałyby się czymś dobrym, zdecydowanie lepiej jest postawić na te najprostsze modele. Nie tylko dlatego, że zajmują mniej miejsca i mniej ważą, ale przede wszystkim ze względu na to, że zachęcają dziecko do nauki liczenia, a nie przepisywania wyników z ekranu LCD.
Często zdarza się też, że nauczyciele pozwalają uczniom korzystać wyłącznie z takich prostych, tak zwanych kieszonkowych kalkulatorów, a na egzaminach można być pewnym, że tak właśnie będzie. Miłym dodatkiem jest bateria słoneczna, która zmniejsza ryzyko tego, że w najmniej odpowiednim momencie kalkulator odmówi współpracy.
Pojemnik na jedzenie
Dobre, pożywne drugie śniadanie da dziecku energię na cały poranek i pozwoli mu jeszcze efektywniej chłonąć wiedzę. Można wykorzystać folię aluminiową, papier śniadaniowy czy woreczek, ale tylko pojemniki na jedzenie umożliwiają zachowanie pełnej świeżości tak owoców, jak i kanapek.
Dobry lunch box jest wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego i ma odpowiednie wymiary do tego, by zmieściły się w środku kanapki oraz jabłko, które zapewni uczniowi zoptymalizowaną dawkę witamin. Hitem tego sezonu są pudełka z serii LEGO, które nie tylko są dobrze wykonane, ale też świetnie się prezentują.
Bidon
Pożywne śniadanie to jedno, ale niezależnie od wieku niezwykle istotne jest też odpowiednie nawodnienie. Bezproblemowy dostęp do napoju zagwarantuje bidon (oczywiście wcześniej napełniony w domu wodą lub sokiem).
Jaki bidon dla dziecka będzie najlepszy? Przede wszystkim raczej mały, aby zajmował niewiele miejsca w plecaku i nie ważył za dużo. Optymalna powinna być pojemność 0,5 litra. Warto też upewnić się, że nie przecieka, a miłym dodatkiem jest odkręcany kubek.
Alternatywą mogą być termosy, przy wyborze których należy kierować się tymi samymi wytycznymi. Ich atutem jest to, że pozwalają zabrać dziecku ze sobą do szkoły na przykład ciepłą herbatę.
Wyprawka dla klas 4-6 i 7-8
Nie musi już być tak bogata, ale nie oznacza to, że można zaoszczędzić. Zależnie od potrzeb i zużycia, niektóre akcesoria trzeba będzie kupić ponownie. Dochodzą coraz grubsze zeszyty, a jeśli będzie to wymagane, akcesoria do nauki (np. kalkulator, tablet, czy papier milimetrowy).
Wyprawka do szkoły średniej
W szkole średniej uczniowie nie potrzebują już dziecięcych akcesoriów – jak kredki, farbki itp., ale większe zapotrzebowanie będzie na zeszyty, książki (nie wspominając o tuszach do drukarki, do drukowania lub skanowania), a w szkołach technicznych akcesoria specjalistyczne.
W tym wieku do nauki można już z powodzeniem wykorzystać gadżety elektroniczne. Jakie to gadżety? Choćby czytnik e-booków do zapoznawania się z lekturami szkolnymi, pendrive lub dysk zewnętrzny, gdy do szkoły trzeba przynieść referat lub prezentację, albo laptop, szczególnie przydatny dla tych, którzy uczą się na kierunkach technicznych.
Niezależnie od wieku ucznia, urozmaici i wspomoże naukę także sprzęt innego rodzaju. Wymienić można przede wszystkim drukarki i urządzenia wielofunkcyjne z możliwością skanowania i kopiowania, czy tablety.
O tym jak najlepiej wybrać odpowiedni sprzęt do nauki przeczytasz w naszych artykułach, których listę znajdziesz poniżej.
- Polecane laptopy dla uczniów: Ranking laptopów do szkoły
- Sprawdź, jak wybrać drukarkę dla dziecka: Drukarka dla ucznia – jak wybrać? TOP 5
- Jaki tablet dla ucznia wybrać? Wybieramy tablet do szkoły
- Monitor do nauki – Co powinien mieć dobry monitor dla ucznia?
Może Cię zainteresować:
- Laptop dla nauczyciela. Jaki wybrać?
- Czym jest mLegitymacja? Kto może z niej korzystać?
- Jakie funkcje ma e-dziennik Librus?
- Cyberprzemoc – jak chronić przed nią dzieci?
- Aplikacje do notatek – lista najlepszych
- Przydatne aplikacje do nauki w szkole
- Najlepsze aplikacje do matematyki
- Aplikacje do nauki języka angielskiego