iPhone z wymienną baterią? Jest na to szansa, dzięki wymogom UE

02.07.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
iPhone z wymienną baterią? Jest na to szansa, dzięki wymogom UE
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W serwisie The Information opublikowano doniesienia o tym, że Apple pracuje nad uproszczeniem procesu wymiany baterii w iPhone 16. To odpowiedź firmy na nowe przepisy Unii Europejskiej, ale jest pewien haczyk. Firma zadba, by przychody z usług serwisowych nie spadły.

iPhone 16 z baterią, którą bez problemu wymienisz samodzielnie?

W obecnej i poprzednich generacjach smartfonów marki Apple wymiana baterii nie jest łatwa. Tylko najbardziej wprawieni majsterkowicze poradzą sobie z tym samodzielnie. Reszta powinna oddać telefon do serwisu, jeśli nie chce nabawić się problemów, ani wygenerować dodatkowych kosztów. 

Aby wymienić baterię należy najpierw rozkręcić obudowę za pomocą specjalnego śrubokrętu, a następnie uporać się z klejem, który znajduje się wewnątrz obudowy. Najlepiej wspomóc się rozpuszczalnikiem lub rozgrzać klej, by usunąć jego resztki. Instalacja nowej baterii również nie jest łatwa.

Pod koniec 2022 roku Apple uruchomiło w Polsce i kilku innych krajach program Self Service Repair, w ramach którego dostępne są części zamienne, narzędzia i instrukcje niezbędne do wykonania poszczególnych napraw, w tym wymiany baterii. Warto jednak dodać, że ich ceny nie należą do niskich, a nadal trzeba posiadać umiejętności, które pozwolą na przeprowadzenie napraw.

Nowy sposób wymiany baterii w iPhone 16

Nowe rozwiązanie polegać ma na obudowaniu baterii metalową obudową zamiast owijania jej folią. Zdjęcia, na których rzekomo widać taką baterię wyciekły na początku tego roku i zostały opublikowane w serwisie X (dawny Twitter).

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, baterię będzie można wyciągnąć z urządzenia za pomocą elektrycznie indukowanego narzędzia, które pomoże w łatwy sposób usunąć klej. Jednak nadal będą potrzebne do tego właśnie specjalne narzędzia, które wypożyczać będzie firma Apple – oczywiście za opłatą. Co więcej, po takiej wymianie, użytkownik będzie musiał zadbać między innymi o to, by obudowa iPhone nadal była wodoszczelna.

Rozwiązanie zastosowane ma być w jednym z nowych modeli iPhone’ów, który zadebiutuje w tym roku. Jeśli się sprawdzi, to w kolejnych generacjach dostępne będzie ono we wszystkich modelach.

Apple przechytrzyło Unię Europejską?

Opisywane rozwiązanie jest odpowiedzią na uchwalone w poprzednim roku nowe prawo UE, które wymaga od producentów smartfonów i innych urządzeń mobilnych zapewnienia, że do 2025 roku proces wymiany baterii w nowych urządzeniach będzie mógł być w łatwy sposób realizowany przez użytkowników.

Wielu wyobrażało sobie, że w pewnym stopniu wrócimy do czasów, w których do wymiany baterii potrzebne były cztery ruchy – otwarcie obudowy na zatrzask, wyciągnięcie starej baterii, włożenie nowej baterii i zatrzaśniecie obudowy. Te czasy już raczej nie wrócą.

Źródło: The Information, MacRumors, grafika: iFixIt

Telefony Apple iPhone

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.