Search icon

Wymiana dysku w laptopie na SSD. Poradnik krok po kroku

04.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Wymiana dysku w laptopie na SSD. Poradnik krok po kroku
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wymiana dysku HDD na SSD w laptopie może tchnąć w sprzęt nowe życie. Znacznie zwiększona prędkość zapisu, odczytu danych oraz szybkość ładowania systemu to tylko niektóre z korzyści. Ten artykuł przeprowadzi przez proces wymiany nośnika, jak również podpowie, co daje wymiana dysku na SSD w laptopie.

Czym różni się dysk SSD od HDD?

Dysk HDD, (zwany potocznie twardym dyskiem) oraz SSD to dwa najpopularniejsze typy wewnętrznych (i zewnętrznych) nośników danych w komputerach – zarówno stacjonarnych, jak i laptopach. Obydwa spełniają tę samą funkcję – dzięki nim możemy zapisywać i przechowywać dane oraz instalować na nich systemy operacyjne i oprogramowanie. Różnią się jednak budową i sposobem działania.

HDD (skrót od Hard Disk Drive) wykorzystuje obracające się talerze magnetyczne do zapisu i odczytu danych, a więc są to ruchome części. Standardowo charakteryzują się one prędkością 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Dyski twarde zazwyczaj można spotkać w formacie 2,5 cala w laptopach lub 3,5 cala w komputerach stacjonarnych.

Do pewnego czasu HDD było dominującą formą nośnika, a popularność dyski te zawdzięczały też między innymi swojej niskiej cenie.

wymiana dysku hdd na ssd w laptopie

Natomiast dyski SSD wykorzystują układy pamięci typu NAND Flash, które są ze sobą połączone. SSD wyróżnia się brakiem mechanicznych części, a zamiast tego dyski te mogą uzyskać dostęp do danych natychmiastowo z pamięci flash, w czym pomaga tzw. kontroler SSD. Nośniki SSD są droższe niż HDD (chociaż znacznie staniały na przestrzeni lat), ale również przede wszystkim o wiele szybsze, z prędkościami odczytu sekwencyjnego rzędu 7000 MB/s, co jest wynikiem nawet o 100 razy szybszym niż HDD.

Od roku 2020 dyski SSD stały się dominującym typem nośnika danych i każdy nowo sprzedawany obecnie laptop jest w taki wyposażony.

Kiedy warto wymienić dysk w laptopie?

Tradycyjne dyski talerzowe (HDD) cechują się niezbyt dużą żywotnością. Według badań firmy Backblaze przeprowadzonych w ciągu 4 lat na 25 tysiącach dysków, przeciętnie HDD działa bezproblemowo do 3-4 lat użytkowania. Później zaczynają coraz częściej występować problemy.

O wymianie dysku w laptopie na SSD warto przede wszystkim pomyśleć, jeśli zależy nam na tym, aby mieć pewność, że nasze dane przez długi czas będą przechowywane bezpiecznie (SSD ma średnią żywotność 10 lat). Jeśli nasz laptop ma już kilka lat, to w zasadzie nawet byłoby nierozsądne, by nie wymienić w nim HDD na SSD.

Powodów, aby zmodernizować nośnik przechowywania danych w przenośnym komputerze jest znacznie więcej.

Co daje wymiana dysku na SSD?

Wymiana nośnika HDD na SSD to w zasadzie same plusy. Po pierwsze, system operacyjny oraz aplikacje ładują się błyskawicznie. Dzięki SSD można również robić lepszy multitasking, a więc mieć odpalonych wiele programów jednocześnie i nimi żonglować. Dyski SSD to również lepsza wydajność energetyczna, gdyż tego typu nośnik pobiera mniej prądu. Przy okazji SSD cechuje się niższymi temperaturami w trakcie pracy (nie ma talerza, który fizycznie by się kręcił), a brak ruchomych części przekłada się też na mniejszy hałas wentylatora.

co daje wymiana dyski na ssd w laptopie

Nie można zapominać o wspomnianej wcześniej większej żywotności – SSD może służyć 10 lat, natomiast przy HDD są to najczęściej 3-4 lata. Nośniki SSD są także odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i upadki, co ułatwia podróżowanie z laptopem wyposażonym w taki właśnie dysk.

O czym warto pamiętać przy wymianie dysku?

Decydując się na wymianę dysku HDD na SSD (lub modernizację nośnika SSD na nowszy typ), warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

  • Przede wszystkim należy upewnić się, jakie możliwości rozbudowy ma nasz laptop. Warto wiedzieć, jaki typ dysku SSD możemy tam umieścić, czy SATA czy NVMe/M.2, najlepiej zaglądając do specyfikacji technicznej laptopa.
  • Trzeba również sprawdzić, czy laptop ma łatwy dostęp do dolnego panelu, a także jaka kieszeń znajduje się w komputerze i jakiej grubości dysk możemy tam umieścić. Warto pamiętać, że 7 mm dyski SATA SSD o formacie 2,5 cala zmieszczą się również w slotach przeznaczonych na nośniki o 9 mm grubości.
  • Równie ważne jest także rozważenie potrzebnej pojemności, w zależności od potrzeb. 256 GB powinno w zupełności wystarczyć do celów systemowych. Jeśli mają być przechowywane na nim duże pliki bądź instalowane gry – wtedy wchodzi w grę minimum 512 GB.
wymiana dysku w laptopie na ssd

Gdy już weźmiemy powyższe czynniki pod uwagę, warto zająć się obecnym dyskiem, który ma być zmodernizowany, a więc wykonać klonowanie dysku HDD na SSD np. za pomocą Macrium Reflect Free, tak aby nowy nośnik od razu był gotowy do działania. Zamiast całego dysku, można również przenieść wyłącznie partycję systemową. Ewentualnie warto także rozważyć wykonanie kopii zapasowej (tzw. backup danych) za pomocą jednego z dedykowanych programów do kopii zapasowych.

Wymiana dysku w laptopie – krok po kroku

  • Odłącz laptopa od zasilacza, upewnij się, że laptop jest wyłączony a system zamknięty (nie może być w stanie hibernacji/uśpienia)
  • Odłącz wszelkie przewody do podłączonych urządzeń (monitor, drukarka, kabel sieciowy etc.)
  • Obróć laptopa pokrywą ekranu do dołu i jeśli to możliwe, wyjmij akumulator z laptopa, (nie wszystkie laptopy umożliwiają wypięcie baterii)
dysk SSD do laptopa
  • Wymontuj tylny panel śrubokrętem Philips Torx (najlepiej posiadać cały zestaw).
  • Po zdjęciu panelu, wykręć śrubki trzymające dysk w laptopie
    * (W przypadku jakichkolwiek trudności lub wątpliwości wstrzymaj się i najlepiej zleć tę czynność w serwisie)
dysk SSD do laptopa
  • Podnieś stary dysk pod kątem (ok. 30 lub 45 stopni) i wyciągnij go.
  • Włóż nowy dysk, wsuwając go pod identycznym kątem, co stary przy wyjmowaniu. Wkręć śrubki do dysku wewnątrz panelu, a następnie przykręć również sam panel.
dysk SSD do laptopa
  • Uruchom komputer.
  • Uruchom „Zarządzanie dyskami” w Windows 10/11. Jeśli nowy dysk SSD jest wyszarzony w widoku aplikacji systemowej, oznacza to, że ma oznaczenie „nie zainicjowany” i „nieprzydzielone”. Należy wtedy kliknąć na dysk prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „zainicjuj dysk”, po czym zaakceptować styl partycji lub go zmienić (na GPT lub MBR).
  • Zmień rozmiar partycji na taki sam lub mniejszy niż rozmiar dysku SSD. Jeśli przenoszona partycja jest większa od SSD, należy ją zmniejszyć.

W przypadku wymiany na dysk M.2 SSD należy dodatkowo pamiętać o następujących krokach:

  • Należy wymontować baterię. Aby ją wyjąć, należy zdjąć blokadę i wysunąć ją z laptopa.
  • Gniazdo PCIe M.2 znajduje się pod dolną pokrywą lub klawiaturą.
  • Przy wsuwaniu dysku M.2 należy go trzymać za boczne krawędzi i upewnić się, że nie dotykamy złotych styków łącza ani nie przykręcamy śruby zbyt mocno.
nano google news

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.