Search icon

Współdzielenie konta na Netflix – jak wygląda w Polsce i na świecie?

02.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Współdzielenie konta na Netflix – jak wygląda w Polsce i na świecie?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od dłuższego czasu serwis Netflix prowadzi walkę ze współdzieleniem kont, będącym dla niego źródłem zaprzepaszczonych, potencjalnych dochodów. Wśród dotychczasowych planów było wprowadzenie opłat z tytułu dodatkowych gospodarstw domowych korzystających z usługi w ramach jednego konta. W Polsce postanowiono obrać jednak inny kierunek. Na jakich zatem zasadach odbywać się będzie współdzielenie konta Netflix w naszym kraju, a jak to wygląda na świecie?

Współdzielenie konta Netflix w Polsce bez dodatkowych opłat 

Nowy rok przyniósł dobre wieści dla użytkowników Netflixa. Zapowiadane wcześniej dodatkowe opłaty w związku z praktyką współdzielenia konta to już przeszłość (przynajmniej na razie). Rozwiązanie to ma zostać zastąpione przez procedurę weryfikacji, co do której serwis informuje:

Jeśli nastąpi logowanie na konto z urządzenia spoza Twojego gospodarstwa domowego lub takie urządzenie będzie używane w sposób ciągły, możemy poprosić Cię o zweryfikowanie tego urządzenia, zanim będzie można na nim korzystać z serwisu Netflix, lub o zmianę gospodarstwa domowego Netflix.

Podstawą dla wdrożenia powyższej procedury mają być dane, takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń oraz aktywność konta na różnych urządzeniach

współdzielenie konta netflix

Netflix uspokaja również, że podróż lub brak stałego miejsca zamieszkania nie powinny utrudniać korzystania z usługi w pełnym zakresie:

Jeśli jesteś właścicielem konta głównego (lub z nim mieszkasz), weryfikacja urządzenia używanego do korzystania z serwisu Netflix nie powinna być konieczna.

Współdzielenie konta Netflix – weryfikacja urządzenia krok po kroku

Weryfikacja urządzenia na Netflix przebiega w kilku prostych krokach:

  1. Otrzymujecie wiadomość z linkiem, przesłaną przez serwis na adres mailowy lub telefon powiązany z kontem głównego właściciela,
  2. Klikacie w link, aby otrzymać 4-cyfrowy kod weryfikacyjny,
  3. Wprowadzacie powyższy kod na wybranym urządzeniu – macie na to 15 minut (po tym czasie kod wygasa i można się zwrócić o jego ponowne udostępnienie). 

Prośba o weryfikację może być ponawiana co pewien czas. 

Dodatkowa opłata za dzielenie się kontem Netflix

A jak to wygląda w innych krajach? W kilku krajach Ameryki Południowej i Środkowej testowano dodatkowe opłaty za współdzielenie konta Netflix. W lutym 2023 rozszerzono do tego grona dołączyła Kanada, Nowa Zelandia oraz dwa europejskie kraje – Portugalia i Hiszpania.

Zasada działania takiego mechanizmu jest prosta. Użytkownik Netflixa może wybrać podstawowe gospodarstwo domowe (główną lokalizację), w którym korzysta z Netflixa na telewizorze.

Za każde dodatkowe miejsce (weryfikowane najprawdopodobniej po adresie IP) pobierana jest opłata. Różniła się ona w zależności od kraju. I tak w Ameryce Łacińskiej koszt wynosił 2-3 dolary.

Kraje z drugiego etapu otrzymały następujący cennik: Kanada – 7,99 CAD (ok. 23 złote), Nowa Zelandia 7,99 NZD (ok. 23 złote), Portugalia 3,99 euro (19 złotych), a Hiszpania 5,99 euro (29 złotych).

Na tej podstawie można oszacować, że w Polsce (o ile taka opłata zostanie wprowadzona) wynosić będzie między 20 a 30 złotych.

Wykupić można maksymalnie 2 dodatkowych użytkowników w ramach pakietu Standard i Premium. W planie Podstawowym nie będzie takiej opcji.

Oprócz tego pojawią się dwie nowe funkcje (Manage Access i Devices) służące do zarządzania dostępem do serwisu na poszczególnych urządzeniach.

A co w sytuacji, gdy ktoś wyjeżdża na urlop?

Netflix pomyślał również i o tym. Przez dwa tygodnie w ciągu roku będzie można oglądać Netflixa na innym telewizorze, bez dodatkowych opłat.

Wprowadzono również ułatwienie przenoszenia swojego profilu użytkownika na nowe konto Netflix, tak aby nie utracić historii przeglądania, listy ulubionych tytułów i algorytmu, który już zdążył poznać nasze upodobania.

Koniec nielegalnego współdzielenia konta Netflix (USA) – akt.

Jak już wiemy, dzielenie się hasłem do konta Netflix z osobami, które nie są członkami jednego gospodarstwa domowego, nie jest zgodne z regulaminem serwisu. O ile jednak do tej pory Netflix przymykał na to oko, aby zdobyć jak największą liczbę użytkowników, teraz zmienia politykę. Już wkrótce użytkowników w kilku krajach (w tym USA) będą obowiązywać inne zasady.

Wprawdzie będzie można dzielić się kontem, ale tylko z użytkownikami mieszkającymi pod jednym dachem, czyli logującymi się do tej samej sieci WiFi.

Netflix wymagać będzie, aby przynajmniej raz na 31 dni zalogować się do sieci domowej WiFi (czyli w głównym gospodarstwie domowym).

W przypadku logowania poza główną lokalizacją pojawi się komunikat o konieczności założenia własnego konta, a dostęp do serwisu zostanie zablokowany.

Dotyczy to wszystkich urządzeń, więc o ile z telefonem, tabletem czy laptopem można udać się do znajomych, czy rodziny (od których mamy hasło) i logując się u nich odzyskać dostęp do Netflixa, tak trudno sobie wyobrazić takie podróże z telewizorem.

Co z wakacjami i podróżami?

Osobom wyjeżdzającym Netflix udostępniać będzie tymczasowe kody dostępu umożliwiające dostęp do serwisu przez siedem dni.

Czy takie samo rozwiązanie będzie też wprowadzane w innych krajach? Na odpowiedź przyjdzie nam jeszcze poczekać.

[AKTUALIZACJA]

Po sporej medialnej burzy i krytyce, która spadła na serwis po tych doniesieniach, Netflix opublikował oficjalne stanowisko, w którym stwierdził, iż wspomniane zasady weryfikacji użytkowników (raz na 31 dni na podstawie „domowego WiFi) są wyłącznie elementem testu. Testy były prowadzone w Chile, Kostaryce i Peru, a przez błąd zostały umieszczone na stronach centrum pomocy Netflixa w innych krajach (m.in. USA).

Na ten moment nie ma planów wprowadzenia takich zmian w weryfikacji na szerszą skalę, a na pewno nie będą one komunikowane w tak ukradkowy sposób. Nie padło natomiast zdanie wykluczające takie zmiany w przyszłości, więc można uznać, że Netflix nie wycofuje się z tego pomysłu, a raczej wciąż pracuje nad jego wdrożeniem w optymalny dla siebie sposób.

Ile kosztuje Netflix w Polsce?

Przypomnijmy jeszcze na koniec ile aktualnie wynosi cena abonamentu Netflix. Dostępne są trzy pakiety:

  • 29 zł / miesiąc – obraz w jakości 480p, odtwarzanie na 1 ekranie
  • 43 zł / miesiąc– obraz 1080p, odtwarzanie na 2 ekranach jednocześnie
  • 60 zł / miesiąc – obraz w jakości 4K (2160p) z obsługą HDR, odtwarzanie na 4 ekranach jednocześnie.

W niektórych krajach dostępny jest jeszcze jeden, najtańszy pakiet Netflixa z reklamami, ale w Polsce jeszcze można z niego korzystać. W USA jego cena wynosi 6,99 dolarów miesięcznie.

Źródło: Netflix 

nano google news

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.