Proza Mroza z kolejną adaptacją – premiera Wotum nieufności na Polsat Box Go

12.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Proza Mroza z kolejną adaptacją – premiera Wotum nieufności na Polsat Box Go
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Już za kilka dni swojej premiery doczeka się polski serial, oparty na powieści Remigiusza Mroza z cyklu “W kręgach władzy”. “Wotum nieufności”, bo o nim mowa, już określany jest mianem rodzimego “House of Cards”. Sprawdzamy zasadność tych skojarzeń. 

Wotum nieufności – o czym jest?

“Wotum nieufności” Polsatu to historia rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości u szczytów polskiej władzy. Jak jednak podkreślają twórcy, nie znajdziemy tu bezpośrednich odniesień do realiów naszej sceny politycznej. 

Wedle koncepcji Remigiusza Mroza głównymi bohaterami serialu są Daria Seyda (Katarzyna Dąbrowska), Marszałkini Sejmu, która nieświadoma tego, co wydarzyło się poprzedniego dnia, budzi się w motelu. Sytuacja, w której się znalazła, nie może zaprzątać jej jednak w pełni, gdyż perturbacje polityczne na czele z rezygnacją Prezydenta z pełnienia swojej funkcji, zmuszają ją do szybkiego powrotu do obowiązków. Wiele wskazuje na to, że to właśnie w jej osobie upatruje się jego następczyni. Jej polityczny przeciwnik – Patryk Hauer (Antoni Pawlicki) – zrobi jednak wszystko, aby nie dopuścić do tej rotacji.

Wotum nieufności - serial Polsat

Jak dalece adaptacja pozostanie wierna literackiemu pierwowzorowi? Rąbka tajemnicy uchylił w tym zakresie reżyser “Wotum nieufności” – Łukasz Palkowski:

Oczywiście [wersja serialowa – przyp. red.] różni się trochę od tej książkowej, mamy kilka elementów więcej, kilka elementów mniej – tak, jak za każdym razem, kiedy robimy adaptację. Natomiast dla tych, którzy nie czytali książki, na pewno będzie to bardzo ciekawa podróż za kulisy polityki, na których może nie skupiamy się jakoś szczególnie, dlatego że bardziej interesuje nas tajemnica czy wątek kryminalny, który się gdzieś pod spodem tej opowieści toczy. 

Entuzjazmu w związku z nadchodzącą premierą nie kryje też sam Mróz:

»Wotum nieufności« zawiesza poprzeczkę tak wysoko, że naprawdę nie wiem, czy jakiejkolwiek ekranizacji w przyszłości uda się ją przeskoczyć. Ta produkcja sprawia wręcz monumentalne wrażenie. Właściwie z miejsca mogłaby zostać przeniesiona na ekran nie tyle telewizora, ile kina, bo jest kręcona w sposób absolutnie wyjątkowy. Jest trochę jak ożywione obrazy Beksińskiego.

Wotum nieufności – polskie House of Cards?

Choć obrany kierunek fabularny wywołuje pewne skojarzenia, twórcy zaprzeczają, jakoby silili się na odtwarzanie historii ukazanej w hitowej produkcji platformy Netflix:

Nigdy nie chodziło o to, by robić polską wersję »House of Cards«, nie ma to większego sensu. Jest to, myślę, zupełnie nowe story, bardziej podszyte tajemnicą, kryminałem, no przede wszystkim nie mamy tego kluczowego elementu, który bardzo lubiłem, oczywiście, w »House of Cards«, czyli Kevina Spacey zwracającego się bezpośrednio do widzów, bezpośrednio do kamery, co było niezwykle odważnym krokiem, tym bardziej jak na serial, który otwierał nową platformę. Staramy się trochę inaczej opowiadać, myślę, że troszeczkę pozbawić się tych skojarzeń, które – jak wiemy – i tak są 

– zdradził reżyser.

Wotum nieufności - obsada

Obsada i twórcy 

Na ekranie wystąpią m.in. Antoni Pawlicki, Katarzyna Dąbrowska, Leszek Lichota, Zofia Wichłacz, Grzegorz Małecki i Dorota Kola.

Scenariusz “Wotum nieufności” jest dziełem Wiktora Piątkowskiego („Wataha”, „Wojenne Dziewczyny”) oraz Joanny Kozłowskiej. Tytuł wyreżyserował Łukasz Palkowski (“Bogowie”, “Najlepszy”).

Wotum nieufności – kiedy i gdzie oglądać?

Serial „Wotum nieufności” zadebiutuje 14 października 2022 roku w serwisie Polsat Box Go. Wówczas w serwisie zagości jego pierwszy odcinek; kolejne udostępniane zaś będą w cotygodniowych odstępach czasu. W planach pozostaje również późniejsze włączenie tytułu do ramówki Polsatu. 

Źródło: granice.pl, materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.